Психологія сексуальності - Діденко С. В. - Сексуальні фантазії

Копулятивний цикл, основою якого є модель гетеро-Сексуального Коїтусу, не єдина можлива форма статевого життя людини. Форми статевого життя залежать від обставин, особистісних особливостей партнерів.

Статеве життя людини - сукупність соматичних, психічних і соціальних процесів, які слугують задоволенню статевого потягу.

У запропонованій А.-Ч. Кінзі класифікації форм статевого життя, в якій за основу взято лише генітальні форми, а психологічні аспекти статевого спілкування проігноровано, виокремлено такі основні форми статевого життя людини: гетеросексуальний коїтус, гомосексуальний коїтус, полюція, мастурбація, петинг, статеві контакти з тваринами. Однак обов'язковим компонентом повноцінного статевого життя людини поряд з генітальною взаємодією є і духовне спілкування. Повнішою є класифікація основних форм статевого життя (Г. Васильченко), що включає різноманітні його прояви:

1) екстра генітальні форми статевого життя (платонічне кохання; танці, гейшизм (стриптиз));

2) генітальні форми статевого життя:

- сурогатні та замісні форми статевого життя (полюції, мастурбація, петинг: поверхневий - через одяг, обійми, поцілунки та глибокий - за допомогою прямого мануального подразнення ерогенних зон);

- сурогатні форми коїтусу (вестибулярний коїтус, коїтус між стегон, нарвасадата (коїтус між грудей, під пахви та ін.), коїтус в анальний отвір (гетеросексуальний та гомосексуальний);

- нормативний гетеросексуальний коїтус;

- орогенітальні контакти (феляція, кунілінгус та кейра);

- сексуальні дії з тваринами (за обставинами).

А.-Ч. Кінзі із послідовниками описували петинг як фізичний контакт між чоловіком та жінкою з метою досягнення еротичного збудження без статевого акту. Багато спеціалістів звужує це поняття, не вважаючи ним поцілунки. Деякі називають петингом сексуальні торкання "нижче талії", а для поцілунків та обіймів використовують термін "некінг" (англ. песк - шия).

Феляція (мінеш, пеніслінгус) - оральна стимуляція статевого члена та мошонки. Нерідко вона поєднується з мануальною стимуляцією стовбура статевого члена, яєчок або ануса.

Кунілінгус ( Кумбітмака) - оральна стимуляція статевих органів жінки (клітора, малих статевих губ і входу до піхви). Багато жінок вважає, що теплі, м'які та вологі губи партнера приносять велике задоволення, сприяють збудженню і досягненню оргазму. Стимуляція може відбуватися шляхом швидкого або повільного руху язика в зоні клітора, смоктання клітора і статевих губ, введення язика до піхви. Оральна стимуляція клітора може поєднуватися з мануальною стимуляцією піхви.

Кейра - одержання задоволення обома партнерами при одночасному стимулюванні ротом їх геніталій. У більшості випадків положення партнерів при цьому нагадує число "69".

Досягнення партнерами сексуального задоволення за використання будь-якої форми статевої поведінки значною мірою залежить від комунікації між партнерами, за допомогою якої кожен з них повідомляє іншому, що саме приносить йому насолоду.

Сексуальні фантазії

У різних ситуаціях і за різних обставин можуть виникнути сексуальні фантазії - самі по собі (сексуальні мрії) або під час сексуальних дій (мастурбація, статевий контакт з партнером).

Сексуальні фантазії - сексуальні думки, зміст яких є завжди фантастичним або нереалістичним.

Іноді людина спеціально викликає такі уявлення, щоб відволіктися від нудного заняття або викликати збудження. Фантазії можуть мимовільно з'являтися у свідомості під дією певних думок і почуттів. У деяких людей під впливом сексуальних фантазій виникає оргазм. Цей процес називають психологічним онанізмом. Психологічний онанізм - фантазування на сексуальну тематику з переживанням оргазму без мастурбації та будь-яких інших маніпуляцій із статевими органами.

Дефіцит еротичних фантазій часто виникає на фоні слабкого сексуального потягу, низької збудливості.

Сексуальні фантазії є позитивним аспектом сексуальності. Вони збуджують, стимулюють, викликають оргазм та інтерес до сексу. Однак не всі сексуальні фантазії є приємними. Деякі з них можуть спричиняти неспокій, здивування, навіть шокувати. Іноді вони виникають повторно, у свідомості людини, викликаючи відчуття провини, збентеження. Зазвичай вони пов'язані з уявляннями таких ситуацій, поведінки, які людина вважає аномальними. Неспокій від них може бути настільки сильним, що придушуватиме всі сексуальні почуття, фантазії. Це може спричинити зниження статевої активності, статеві розлади.

Еротичні фантазії є джерелом посилення сексуального збудження, сексуального задоволення. Іноді вони допомагають побороти тривогу, стимулюють сексуальну активність, можуть компенсувати дискомфорт під час сексуального контакту. Завдяки їм можна уявно переживати певні сексуальні відчуття.

Окремі фантазії слугують засобом вираження "заборонених" бажань, що нерідко посилює збудження: людина може переживати у фантазіях сцени групового сексу; гомосексуальні або випадкові контакти з незнайомими партнерами чи з добре знайомими особами, з якими реально вони неможливі; інцест та зоофільні дії.

Завдяки деяким фантазіям людина звільняється від статеворольових стереотипів: жінки стають сексуальними агресорами; чоловіки - об'єктами примусу.

В.-Х. Мастерс та В. Джонсон виокремлюють такі типи сексуальних фантазій:

1) експериментування. Воно полягає в уявленні дійства, яке ніколи не відбувалося в реальному житті. Цей тип фантазій найпопулярніший. їх змістом можуть бути нові для людини обставини, ролі, форми сексуальної активності;

2) підкорення. Ядром цих фантазій є сила, що проявляється в умінні під корю вати або покорі силі партнера. Основні теми - насилля/підкорення і домінування/приниження;

3) зміна партнера. Змістом цих фантазій є секс з іншим партнером, бажанішим, ніж наявний;

4) груповий секс. В уявленнях він може виявитися у групових гетеросексуальних і бісексуальних контактах;

5) спостереження. Особливість його полягає у підгляданні за сексуальними діями;

6)згвалтування. Такі фантазії знімають з "жертви" особисту відповідальність за відчуття задоволення від сексу;

7) ідилічна зустріч (секс без мотивів). її сценарій будується на випадкових знайомствах в ідеальних умовах: миттєво виникає романтичний потяг, відбувається статевий контакт без жодних претензій надалі;

8) садомазохізм. Заподіяння болю або відчуття болю може бути джерелом сексуального збудження.

За результатами досліджень, чоловіки частіше за жінок думають про секс. Г.-Ф. Келлі стверджує, що більше половини чоловіків (54%) думає про секс щодня чи кілька разів на день; 43% - декілька разів на тиждень чи на місяць. Щодня думають про секс лише 19% жінок; 33% - кілька разів на тиждень чи на місяць. Думають про секс рідше одного разу на місяць чи не думають про нього взагалі лише 4% чоловіків та 14% жінок. Чоловіки частіше за жінок купують речі чи обирають заняття, пов'язані з досягненням сексуального задоволення чи збудження.

Жіночі та чоловічі сексуальні фантазії мають спільні ознаки: під час контакту з партнером представники обох статей фантазують на сексуальні теми з однаковою частотою; зміст їх фантазій надзвичайно різноманітний. Попри те, зміст чоловічих і жіночих фантазій має певні відмінності:

А) чоловічі фантазії активніші, здебільшого орієнтовані на тіло жінки і на те, що чоловік бажає з ним зробити. Жінки у своїх фантазіях пасивніші, головним у них є інтерес чоловіка до їхнього тіла;

Б) центральне місце в сексуальних фантазіях чоловіка займають оголення тіла, статевий акт, фізичне задоволення. У жінок домінують романтичні емоційні переживання;

В) чоловіки частіше за жінок фантазують про контакти з кількома партнерками або груповий секс;

Г) чоловіки частіше уявляють сцени володарювання, жінки - сцени підкорення, а також те, що їх змушують займатися сексом. їхнє задоволення від цих фантазій зовсім не означає, що вони насправді бажають бути згвалтованими. Адже під час фантазій жінки розпоряджаються їх змістом, а ставши об'єктом сексуальної агресії, вони вже не можуть контролювати ситуацію.

У власних сексуальних фантазіях жінки грають такі ролі:

1) "чарівна діва" - пасивна, приваблива, симпатична жінка, персонаж романів про кохання, об'єкт бажання;

2) "жертва" - об'єкт сексуального приниження або насильства, завдяки чому отримується задоволення від фантазії про небезпечний секс без його реалізації в житті;

3) "дикунка" - секс з кількома партнерами або у громадському місці;

4) "панночка" - збудження від уявлення про владу над іншими;

5) "коханка" - фантазії про близькі стосунки із коханим чоловіком, який має таку саму владу над нею, як і вона над ним;

6) "вуайєристка" - збудження при фантазіях про підглядання за людьми, які займаються сексом. Найбільше задоволення, коли у фантазіях застають за цим заняттям жінку.

Іноді у людей виникає бажання реалізувати певну. сексуальну фантазію, хоч часто це суперечить системі цінностей партнера. Буває, що уявні сексуальні дії, які збуджують, в реальному житті приносять розчарування. В окремих випадках фантазії можуть підштовхнути до вчинків, які завдають шкоди іншим людям (сексуальні домагання).



Схожі статті




Психологія сексуальності - Діденко С. В. - Сексуальні фантазії

Предыдущая | Следующая