Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - ОНАЦЬКИЙ Євген Доментійович

Український суспільно-політичний діяч, дипломат, учений, публіцист

Народився 14 січня 1894 р. в м. Глухові на Чернігівщині в сім'ї вчителя і громадського діяча. Освіту здобув у гімназії Кам'янця-Подільського і на історико-філологічному факультеті Київського університету. Закінчивши його у 1917 р., активно включився у вир суспільно-політичного життя, творення української державності. Був учасником Всеукраїнського національного конгресу, членом Центральної ради, її секретарем, членом президії Малої ради. Тоді ж в журналах "Україна", "Наше минуле" та інших з'явилися його перші праці з української історії.

З 1919 р. по 1922 р. Є. Онацький працював у складі української дипломатичної місії в Італії, а потім очолював її. З кінця 20-х років - активний учасник Організації українських націоналістів в Італії, регулярно друкував статті в "Розбудові нації", "Українському голосі", "Ділі", "Літературно-науковому віснику", "Самостійнії) Україні", "Свободі" та інших українських зарубіжних журналах, викладав українську мову у Вищому східному інституті в Неаполі та у Римському університеті. Засуджував варварські дії фашистських військ в окупованій Україні. У 1943 р. Є. Онацького було заарештовано німецькими властями.

Після капітуляції Німеччини Є. Онацький повернувся до Риму, а через два роки переїхав до столиці Аргентини, де став одним із засновників і першим головою Спілки українських науковців, літераторів і митців у Буенос-Айресі, редактором тижневика "Наш клич", альманахів "Відродження" і "Просвіта", місячника "Дзвін", брав найдіяльнішу участь у заснуванні (1965) і роботі Українського історичного товариства.

Творча спадщина Є. Онацького надзвичайно багата й різнопланова. Він займався дослідженнями в галузі історії України, етнографії, лексикографії, був чудовим журналістом. Його перу належать сотні статей і близько 40 книг: "Основи суспільного ладу" (1941), "Наше національне ім'я. Наш національний герб" (1949), "Спрага справедливості. Нариси з суспільного життя" (1950), "Завзяття чи спокуса самовиправдання. Нариси з суспільного життя" (1956), "Українсько-італійський словник" (1977) та ін. Особливе місце серед його праць посідає 16-томна "Українська Мала Енциклопедія" (Буенос-Айрес, 1957-1967).

Цінним джерелом з деяких проблем новітньої історії України є мемуарні твори вченого: "Сторінки з Римського щоденника" (т. 1-2, 1941-1942), "У вавилонському полоні" (1949), "По похилій площі. Записки журналіста і дипломата" (т. 1-2, 1964-1969) та ін.

Улюбленим жанром Є. Онацького були біографічні нариси, (персонали українських учених, політиків, митців, дипломатів). Серед численних праць цього жанру виокремлюється збірка "Портрети в профіль" (1965).

Помер 27 жовтня 1979 р. у Буенос-Айресі.



Схожі статті




Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - ОНАЦЬКИЙ Євген Доментійович

Предыдущая | Следующая