Підприємництво - Гой І. В. - 5.7 Типові помилки при заснуванні власної справи

Досвід формування підприємницької діяльності показує, що найбільша проблема для підприємців - дефіцит фінансових ресурсів для організації власної справи. Важливими перешкодами є також відсутність приміщень і устаткування, нестача кваліфікованого персоналу, труднощі з придбанням необхідних сировини і матеріалів, недостатня власна кваліфікація, труднощі в доступі до інформації. Поряд з цим всі підприємці-початківці здійснюють ще й власні помилки. Кожен невірний крок підприємця може на початку занапастити всю справу.

Успіх та невдача ідуть поруч у бізнесі. В більшості випадків на Заході рішення про закриття підприємств приймаються самими власниками. Підприємець засновує фірму і якщо вона не виправдовує його очікувань, він її закриває, але часто тут же відкриває наступну. Як правило, друге підприємство стає таким, що досягає успіху, оскільки він вже не повторює своїх колишніх помилок. Багатьох помилок, яких припускаються підприємці на початковій стадії, можна уникнути. Один із способів - це поговорити з власниками існуючих підприємств про їхній досвід становлення бізнесу.

З одного боку, великі вчать - хай кожен пройде свій шлях, з іншого боку - більшість помилок стартового періоду типові. Тому варто попереджати можливі помилки на шляху відкриття власної справи. Нижче наведені найбільш розповсюджені помилки, які допускають підприємці-початківці [67, 123].

1. Відсутність ідеї та чітких бізнес-цілей. Засновник не має чіткого уявлення про те, що саме він хоче, розпилюється. Не важливо, наскільки великий бізнес, підприємець повинний присвячувати йому весь свій час. Як наслідок, при реєстрації бізнесу заявник нечітко або неправильно визначає вид (або декілька видів) діяльності, яким збирається займатися, а то і забуває якийсь вказати. Перед початком реєстрації необхідно з'ясувати, як спеціалізація бізнесу сформульована в класифікаторі видів економічної діяльності (КВЕД).

2. Відсутність бізнес плану, або нереалістичній бізнес-план. Ця помилка витікає з попередньої. Планування необхідне для досягнення кінцевої мети, яку засновник поставив перед своїм бізнесом. Плануючи майбутнє свого підприємства, засновник зможе побачити його потреби і передбачити необхідну стратегію, яка б гарантувала наявність необхідних ресурсів на випадок виникнення таких потреб.

3. Занадто швидке оформлення бізнесу. Першим кроком для майбутніх підприємців стає оформлення ділових документів у державних установах. Хоча цей процес є невід'ємною частиною заснування бізнесу, все-таки варто почекати, поки буде чітко сформульована головна ідея. Інакше концепція бізнесу, а таким чином і назва компанії, може змінитися протягом перших місяців роботи, що потягне за собою необхідність перереєстрації та переоформлення ліцензії.

4. Недостатнє знання ринку. Часто підприємці недооцінюють такий елемент початку бізнесу, як визначення рівня купівельної спроможності щодо їхніх товарів чи послуг на цільовому ринку. Ще до створення справи майбутньому підприємцю слід досконально дослідити конкретний ринок, на якому він буде працювати. Бажано провести випробування ринку, яке дасть уявлення про відношення потенційних споживачів до майбутньої продукції. Кращим способом отримання відповідь на це питання є опитування самих покупців, налагодження контакту із якомога більшою кількістю потенційних клієнтів. їм необхідно поставити такі запитання: Де ви останнім часом купуєте цей товар чи послугу? Чи купите ви мій товар або послугу? Скільки ви були б готові заплатити за них? Що вам подобається чи не подобається у вашому постачальнику? Де ви шукатимете цей товар чи послугу, коли вони вам знадобляться? Одним з основних чинників, що дозволяють уникнути краху, є попередній досвід. Якщо ж у власника підприємства досвіду немає, то його шанси потерпіти невдачу зростають. За відсутності досвіду доведеться проводити інтенсивніші дослідження по вивченню ринку.

5. Нестача власних коштів. При підготовці бізнес-плану важко скласти точний прогноз всіх витрат, з якими пов'язано відкриття бізнесу. Деякі фірми терплять крах тільки тому, що їх засновники знайшли достатньо засобів лише для того, щоб відкритися, не розуміючи, що малим підприємствам часто потрібна додаткова фінансова підтримка на етапі становлення.

6. Неправильне використання грошей фірми. Деякі підприємства терплять крах, тому що їх власники не контролюють витрату коштів. Накладні витрати слід контролювати і перевіряти їх абсолютну необхідність і доцільність. Належіть також вести суворий облік матеріальних і товарних запасів. Для своєчасного отримання грошей варто детально фіксувати на папері всі відносини із замовниками та партнерами.

До перевитрачання коштів призводить й посилене використання послуг юриста. Погодинні гонорари за роботу юриста набігають дуже швидко, і підприємців-початківців часто шокують рахунки, які їм надходять. Підприємець-початківець бажає втягти юриста в усі аспекти бізнесу для консультацій та оформлення документів. Багато підприємців швидко розуміють, що вигідніше проводити власні дослідження, самому оформлювати документи і запросити юриста лише з метою удосконалення своєї роботи.

Нерідко засновники здійснюють занадто великі фінансові витрати на оргтехніку й опорядження офісу. Гарна оргтехніка надає змогу підприємцям відчувати, що їхня мрія про підприємництво здійснюється. Багато підприємців, відкривши власний бізнес, починають придбавати на гроші підприємства дорогі автомашини й інші предмети розкоші, які не потрібні для повсякденної роботи. Хоч опорядження, офісу, яким можна пишатися, і є одним із приємних моментів початку бізнесу, перевитрата коштів на цю справу не раз призводила до банкрутства багатьох компаній ще до початку їхнього функціонування. Ті, що досягли успіху, вклали свої кошти в устаткування і в навчання персоналу.

7. Кадрові проблеми. Не слід жаліти часу на вирішення кадрових питань. Ваші товари або послуги можуть бути найкращими, але вас можуть підвести ваші ж працівники. Прогули, розкрадання і брак в роботі нерідкі на підприємствах, де роботі з кадрами не приділяється належної уваги.

Власник підприємства повинен забезпечити належний набір і навчання персоналу, який зможе виконувати покладені на нього функції за наявності необхідних ресурсів. Л. Хіберт в своїх порадах бажаючим почати свою справу зазначає [154]: перш ніж відкривати бізнес, вам треба переконатися у здатності керувати людьми. Пам'ятайте, що можливо вам доведеться вимагати від них працювати по 80 годин в тиждень за 40-годинну оплату. Вони ж вважатимуть за краще за такі гроші працювати всього 20 годин. Довіряйте, але перевіряйте - ви ніколи не знатимете, хто може вас підставити. Не важливо звідки прийдуть співробітники, перевіряйте кожного якомога серйозніше. Якщо когось рекомендували друзі - це не означає, що він хороший кандидат. Я здійснював цю помилку багато раз, наймаючи розробників, дизайнерів і менеджерів продажів по рекомендаціях. Якщо хтось добре проявив себе на минулій роботі, це зовсім не означає, що ця людина добре працюватиме на вас. Якщо ви недостатньо суворі з вашими підлеглими, через певний час вони почнуть працювати менш якісно. Бажано враховувати час приходу та уходу з роботи. У відносинах з працівниками слід тримати розумну дистанцію. Не можна допускати братання точно також як не можна ставати зарозумілим паном.

8. Нераціональне використання часу. Засновник прагне, щоб у його бізнесі все було ідеально. У реальності проблеми будуть завжди, та ідеалу досягти практично неможливо. Час не на вашому боці. Отже замість того, щоб досягати недосяжного - просто запустите свій проект до того, як вас випередять конкуренти. Краще відмовитись від зайвого і зробити мало, але своєчасно та дуже якісно.



Схожі статті




Підприємництво - Гой І. В. - 5.7 Типові помилки при заснуванні власної справи

Предыдущая | Следующая