Підприємництво - Гой І. В. - 4.5 Мале підприємництво

В усіх країнах неодмінним та досить вагомим елементом ринкової економіки є мале підприємництво. Малі підприємства не є особливою організаційною формою господарювання і можуть бути будь-якої форми власності: державними підприємствами, товариствами з обмеженою відповідальністю, акціонерними товариствами, приватними підприємствами.

За критерій віднесення підприємства до малого за світовим досвідом може прийматись чисельність працюючих, обсяг продукції або вартість виробничих фондів.

Згідно із внесеним законом України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" змінами до Господарського Кодексу суб'єкти господарювання залежно від кількості працюючих та доходів від будь-якої діяльності за рік можуть належати до суб'єктів малого підприємництва, у тому числі до суб'єктів мікро-підприємництва, середнього або великого підприємництва.

Суб'єктами мікропідприємництва є:

- фізичні особи, зареєстровані в установленому законом порядку як фізичні особи - підприємці, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 10 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 2 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України;

- юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 10 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 2 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України.

Суб'єктами малого підприємництва є:

- фізичні особи, зареєстровані в установленому законом порядку як фізичні особи - підприємці, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України;

- юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України.

Суб'єктами великого підприємництва є юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) перевищує 250 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності перевищує суму, еквівалентну 50 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України. Інші суб'єкти господарювання належать до суб'єктів середнього підприємництва. Чисельність працюючих визначається з урахуванням усіх працівників, у тому числі тих, що працюють за договорами та за сумісництвом, а також працівників представництв, філій, відділень та інших відокремлених підрозділів.

Мале підприємництво має такі Переваги та недоліки (таблиця 4.6) [53].

Таблиця 4.6 - Переваги та недоліки малого підприємництва

Переваги

Недоліки

Гнучкість щодо змін попиту Можливість врахування запитів окремих споживачів через прямі контакти

Схильність до ризику та інновацій Адаптація до місцевих умов Спрощена організаційна структура

Висока чутливість до економічних

Змін та залежність від місцевого ринку

Фінансові труднощі

Проблеми залучення кваліфікованих

Службовців

Високий ступінь ризику Висока особиста відповідальність підприємців за зобов'язаннями

Значення і місце малого підприємництва в національній економіці виявляються в притаманних йому Функціях. Мале підприємництво [53]:

- формує конкурентне середовище;

- оперативно реагуючи на зміни кон'юнктури ринку, надає ринковій економіці необхідної гнучкості;

- забезпечує насичення ринку товарами та продуктами;

- сприяє активізації інноваційних процесів;

- створює додаткові робочі місця;

- формує соціальний прошарок підприємців-власників.

Названі особливості та переваги малих підприємств визначають необхідність підтримки і розвитку малого підприємництва в Україні. Уряд розробляє Державні програми з підтримки підприємництва в Україні, комплексні програми розвитку малого підприємництва в регіонах.

З метою створення позитивного іміджу підприємництва в суспільстві уряд України спільно з громадськими організаціями розробляє певні заходи: перша неділя вересня відзначається як День підприємця, укладена "Золота книга ділової еліти України", проводиться міжнародний академічний рейтинг популярності і якості товарів та послуг "Золота Фортуна", щорічні всеукраїнські конкурси "Золота торгова марка", "Бренд року", результати яких публікуються в засобах масової інформації.

В Україні впроваджуються принципи Європейської Хартії малих підприємств, в якій голови урядів країн-членів ЄС наголошують значення малих підприємств "як основи європейської економіки" та "ключового джерела робочих місць і благодатного грунту для бізнесових ідей".

Мале підприємництво є невід'ємною рисою будь-якої ринкової господарської системи. В усіх країнах з розвинутою ринковою економікою цьому сектору належить значне місце. На малий бізнес припадає 90-95% усіх підприємств та 50-60% валового національного продукту. Малі підприємства забезпечують робочими місцями 50-80% працездатного населення. Саме малі підприємства створюють приріст робочих місць (у той час як великі підприємства скорочують чисельність персоналу) і тому відіграють велику соціальну роль. Чисельність малих підприємств в країнах світу постійно зростає з розвитком НТР, яка формує попит на вузькоспеціалізовану, інтелектуальну продукцію. Малі підприємства виживають у конкуренції з великими за рахунок високої інтенсивності праці, низької заробітної плати, економії на умовах роботи.

Наведемо дані аналізу процвітаючих підприємств малого бізнесу у Великобританії [154]:

1. Сфера обслуговування:

- Спеціалізовані фірми - архітектурно-планувальні, юридичні, бухгалтерські, брокерські і стоматологічні.

- Підприємства громадського харчування - закусочні, фабрики-кухні, кафе, ресторани.

- Ділові послуги - рекламні агентства, послуги з маркетингу, прибирання офісів, ксерокопіювання матеріалів і комп'ютерне програмування.

- Підприємства роздрібних послуг - перукарні, пральні самообслуговування, пункти ремонту взуття, хімчистки.

2. Виробничий сектор (вузькоспеціалізовані виробництва):

- Підприємства по виробництву продуктів харчування, наприклад, хлібобулочних виробів, тортів, морозива.

- Деревообробні виробництва - дрібні партії, наприклад, високоякісних меблів і устаткування для магазинів.

- Будівельні фірми - невеликі будівельні підприємства і підрядчики по столярних роботах, сантехніці і електрику.

- Видавництва і друкарні - невеликі тиражі книг і бланкової продукції.

3. Сфера торгівлі: дрібні книжкові лавки, квіткові магазини, газетні кіоски, овочеві лотки, магазини іграшок, торгівля рибою і господарські магазини є на кожній центральній вулиці у всіх великих і малих містах.

За даними Держкомстату кількість суб'єктів малого підприємництва на 10 тис. наявного населення в Україні становила 661 одиницю у 2009 році, та 464 одиниці - у 2010. Загальна чисельність працівників, зайнятих у сфері малого підприємництва, в 2009 році зросла з 6,31 млн. до 6,45 млн. осіб, що складало 35 % всіх зайнятих працездатного віку, а в 2010 році чисельність зайнятих скоротилась до 4,96 млн., у тому числі:

- на малих підприємствах та фермерських господарствах - 2,15 млн. осіб (у 2009 р. - 2,23 млн.);

- у фізичних осіб - підприємців - 2,81 млн. осіб (у 2009 р. - 4,22 млн.) У 2010 році малий бізнес продав товарів і послуг на 714,81млрд. грн.

(у 2009р. - 657,64млрд. грн..), в результаті частка малого бізнесу в загальному обсязі реалізації становила 21,2% (у 2009 р. - 33%).

Кількість малих підприємств на 10 тис. наявного населення в Україні за період з 1995 р. збільшилась майже у 4 рази і досягла 75 підприємств у 2009 році, але зменшилась до 63 - у 2010 році (рисунок 4.2).

динаміка кількості малих підприємств на 10000 осіб населення

Рисунок 4.2 - Динаміка кількості малих підприємств на 10000 осіб населення [117]

Чисельність найманих працівників малих підприємств збільшилась з 1,7 млн. у 2000 р. до 2,1 млн. у 2009 р. (у розрахунку на одне підприємство - 6 осіб), а їх частка у загальній чисельності найманих працівників підприємств-суб'єктів підприємницької діяльності - з 15,1 до 25,2 %. У 2010 році чисельність найманих працівників малих підприємств зменшилась до 1,99 млн. Частка обсягу реалізованої продукції малих підприємств до загального обсягу реалізації у 2009 р. становила 16,6 %, у 2010 - 14,2% (у 2000 р. - 8,1%). Таким чином, на малих підприємствах у 2010 р. був зайнятий кожен четвертий український найманий працівник, тут реалізувалась одна сьома частина всього обсягу продукції, робіт і послуг. Частка кількості малих підприємств у загальній кількості підприємств у 2010 році становила 92,9%. Частка прибутку від звичайної діяльності до оподаткування малих підприємств до загального обсягу прибутку становила - 23,4 %. Питома вага малих підприємств, що одержали збиток - 41,4%. Розподіл продукції малих підприємств за основними видами економічної діяльності виглядав таким чином.

Таблиця 4.7 - Частка продукції малих підприємств у загальному обсязі реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності (відсотків) [117]

Вид економічної діяльності

2000 р.

2007 р.

2008 р.

2009 р.

2010 р.

Усього

8,1

18,1

16,3

16,6

14,2

Сільське господарство, мисливство, лісове господарство

5,6

17,2

16,6

17,1

20,3

Промисловість

2,8

5,0

4,6

5,1

4,8

Будівництво

21,9

33,0

33,5

37,7

37,6

Торгівля; ремонт автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку

12,3

25,0

22,7

23,3

18,5

Діяльність готелів та ресторанів

38,9

35,2

32,3

33,2

28,1

Діяльність транспорту та зв'язку

3,9

10,9

10,2

10,1

9,3

Фінансова діяльність

3,5

10,9

6,4

7,5

5,0

Операції з нерухомим майном, оренда, інжиніринг та надання послуг підприємцям

24,9

41,2

32,4

26,7

29,6

Освіта

30,4

38,5

40,4

34,9

37,9

Охорона здоров'я та надання соціальної допомоги

16,9

26,0

25,0

23,8

23,1

Надання комунальних та індивідуальних послуг; діяльність у сфері культури та спорту

11,3

25,0

23,2

24,7

25,4

Як бачимо, діяльність малих підприємств зосереджена переважно у будівництві, сільському господарстві, торгівлі та сфері послуг. Хоча, як свідчить світовий досвід, навіть у машинобудуванні малі підприємства мають перспективи для розвитку. В цій галузі вони як правило, є вузькоспеціалізованими і знаходяться у кооперативних зв'язках з великими підприємствами, тобто є постачальниками деталей та вузлів. Це вигідно обом сторонам, тому що дозволяє великим підприємствам звільнитись від виробництва дрібними партіями. Наприклад, компанія "Дженерал моторз" пов'язана з 45 тис. фірм субпідрядників, з яких 90 % - це малі фірми.

Показники діяльності підприємств за розмірами наведені у таблиці 4.8 [172]:

Таблиця 4.8 - Основні показники діяльності підприємств - суб'єктів господарювання за розмірами у 2010 році

Показник

Великі

Середні

Малі

Кількість підприємств на 10 тис. осіб населення, одиниць

1

4

63

Частка кількості підприємств у загальній кількості, %

0,6

6,5

92,9

Кількість зайнятих працівників, тис. осіб

3305,3

2507,3

2073,6

% до загальної кількості зайнятих працівників

41,9

31,8

26,3

Чисельність найманих працівників, тис. осіб

3305,2

2506,3

1992,5

У % до загальної кількості найманих працівників

42,4

32,1

25,5

Середньомісячна заробітна плата працівників, грн.

2909,35

1866,25

1249,88

Фонд оплати праці, млн. грн.

115392,6

56128,2

29885,1

Обсяг реалізованої продукції, (робіт, послуг), млн. грн.

1640279,5

1241555,3

478256,7

У % до загального обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг)

48,8

37,0

14,2

Середніх підприємств в Україні на 10 тис. населення у 2010 р. нараховувалось лише 4 (2009р. - 5),їх частка становила 6,5% (2009 - 5,8 %) від всіх підприємств. На таких середніх підприємствах було зайнято 31,8% від всіх зайнятих працівників в Україні (2009 р. - 34,4 %). Середні підприємства забезпечували 37,0 % всієї реалізації продукції.

Питома вага малого та середнього підприємництва в загальних обсягах економіки поступово збільшувалась і на 2009 р. цей сектор забезпечував 70,7% обсягу реалізованої продукції, але в 2010 р. його частка скоротилась до 58,1%.

Узагальнюючи позитивні і негативні сторони розвитку малого та середнього підприємництва в Україні, можна зазначити, що за кількісними оцінками розвиток цього сектору економіки практично відповідає європейським показникам. Це підтверджує показник кількості суб'єктів малого та середнього підприємництва на тисячу населення, на 2008 р. досяг 56,6 одиниць, у 2009 р. - 66,6, у 2010 р. - 46,8 (у Великій Британії - 59, Німеччині - 43, Франції - 42, Португалії - 66, Італії - 72) [118].

Таким чином, з початку впровадження ринкових відносин спостерігалось зростання значення сфери малого підприємництва в економіці України. Малі та середні підприємства - це не тільки працевлаштування значної кількості працівників, але вже і вагома частка у виробництві ВВП та національного багатства. Разом з тим, за якісними показниками вітчизняне підприємництво значно відстає від європейського стандарту. І не лише за показником якості самої продукції, але й за його внеском у розвиток економіки, за рівнем продуктивності праці, наявністю економічно доцільних створюваних робочих місць і соціальних гарантій тощо. За темпами зростання продуктивності праці малі підприємства значно відстають від середніх та великих.

Основними чинниками, що гальмують розвиток малого бізнесу в Україні, є такі:

- нестабільність економіки;

- недосконалість законодавства;

- складність отримання ліцензій;

- складність одержання та високі процентні ставки кредиту;

- нерозвиненість інфраструктури (комунікаційної, інформаційного забезпечення, реклами, зв'язків з громадськістю);

- недостатня підтримка з боку держави.

Аналіз стану підприємництва в Україні показує, що сектор малого та середнього бізнесу перебуває на етапі розвитку і характеризується невисоким ступенем ефективності. Він потребує ефективної державної підтримки підприємств. Розвиток малого та середнього підприємництва в нашій країні має стати вирішальним чинником для подальшого реформування вітчизняної економіки і забезпечення передумов для економічного зростання [39].



Схожі статті




Підприємництво - Гой І. В. - 4.5 Мале підприємництво

Предыдущая | Следующая