Педагогіка - Пальчевський С. С. - Жан-Жак Руссо і його теорія природного виховання

Жан-Жак Руссо (1712-1778) - французький просвітитель, філософ і письменник. Освіту в основному здобув самотужки. Після поневірянь у Франції і Швейцарії Руссо у тридцятирічному віці приїжджає у Париж, де за порадою Дідро пише твір "Чи сприяв прогрес у науці і мистецтві поліпшенню або погіршенню моралі? ", за який Діжонська академія нагороджує його першою премією. У 1754 році з'явилася друга його робота "Про походження нерівності між людьми", а потім, у 1762 році, - "Суспільний договір". У них автор доводив, що влада, яка не відповідає інтересам народу, незаконна, оскільки вона порушує першопочатковий "суспільний договір", згідно з яким люди добровільно передали деякі свої права ними ж вибраній владі, яка була зобов'язана служити народу.

У 1762 році вийшов у світ роман-трактат Руссо "Еміль, або Про виховання ", який згодом подарував його автору світову популярність. Зразу ж після опублікування книга викликала бурхливу ненависть у влади і була спалена на одній із площ Парижа, а великому мислителю довелося негайно тікати за кордон. Лише незадовго до смерті хворий, розбитий фізично та морально Ж.-Ж. Руссо повернувся на батьківщину.

Система соціально-політичних і філософських поглядів Руссо була своєрідною. Він вважав, що необхідно більше довірятися почуттям, ніж розуму. "Мій розум, - говорив він, - обирає ту думку, котрій віддає перевагу моє серце". Серце допомагає відчувати істину, пошук якої є метою науки. Істина глибоко схована від очей спостерігача, а щоб знайти її, необхідно побачити те, що становить саму суть предметів і явищ, яка існує незалежно від людини. Істину такого кшталту шукав мислитель у сучасному йому суспільному житті. Ті пошуки й примушували його говорити те, що викликало ненависть у влади і духовенства. Влада і багатство створили нерівність, тому людина втратила свободу. Між тим, влада має належати самому народу. Кожний повинен працювати. Допустима лише одна приватна власність, а власність дворян-феодал і в має бути знищена.



Схожі статті




Педагогіка - Пальчевський С. С. - Жан-Жак Руссо і його теорія природного виховання

Предыдущая | Следующая