Організація виробництва - Гриньова В. М. - 16.5.1. Організація дослідного виробництва нової техніки

16.5.1. Організація дослідного виробництва нової техніки

Дослідні цехи підприємств виконують роль сполучної ланки між наукою і виробництвом й істотно впливають на сфери наукової і виробничої діяльності. Відпрацьовування виробу в дослідному виробництві проводиться паралельно зі стадіями технічної підготовки виробництва (ОГІВ, ТПВ, ОСВ) і є завершальною стадією НДР і ОКР. Доцільність цієї стадії в системі COHT визначається впливом на якість відпрацьовування документації знову створюваної й освоюваної нової техніки і технології.

Поняття "дослідне виробництво" охоплює різні виробничі підрозділи: експериментальні цехи підприємств масового і серійного типів виробництва; експериментальні (але не лабораторні) виробництва при галузевих НДІ; підприємства одиничного виробництва, тимчасово використовувані для відпрацьовування і випробовування нових ідей; експериментальні ділянки для налагодження нових технологічних процесів; цехи підприємств серійного виробництва, що застосовуються для створення дослідних серій нової продукції; підприємства, створені спеціально для випуску і відпрацьовування дослідної продукції.

Практика показує, що чим швидше змінюються основні виробничі концепції, тим виправданіше існування дослідних виробництв у вигляді самостійних підприємств або підрозділів, що входять у науково-виробничі об'єднання.

Продукція дослідного виробництва, як правило, буває оригінальною, тому для нього вважається звичайним і закономірним внесення великої кількості змін у технічну і технологічну документацію. Основними особливостями дослідного виробництва є: велика номенклатура одночасно освоюваних у виробництві товарів; неповторюваність об'єктів виробництва; безперервна зміна об'єктів виробництва; стислі строки підготовки виробництва дослідного зразка; велика кількість конструкторсько-технічних змін.

Основне завдання дослідного виробництва - матеріалізація діяльності НДІ і КБ, а потім ВГК і ВГТ за всією запланованою тематикою й у заданий строк, а також випуск перших настановних партій зразків нової техніки. Випуск настановних партій дає змогу уточнити можливість передачі нового виробу в серійне виробництво і виявити строки його промислового освоєння в потрібних обсягах. Критерієм роботи дослідного виробництва можна вважати якість технічної документації, що ви

Устаткування, вимірювальна апаратура і технологічне оснащення, визначаються трудові норми і розраховуються потреби в робочій силі; організовується виготовлення деталей, складальних одиниць і блоків; корегується технічна документація (конструкторська і технологічна).

Організаційна підготовка виробництва здійснюється відповідними відділами і службами заводу (ВГК, ВГТ, ВГМ, ВПіЗ, ПЕВ таін.).

Важливим етапом ОПВ є планування. Воно починається з укрупненого технологічного аналізу складових нового виробу, щоб виявити можливості використання наявного і придбання або виготовлення додаткового технологічного оснащення і нестандартного устаткування. Потім розраховуються необхідні календарно-планові нормативи залежно від форм організації виробництва (виробничі потужності, тривалість виробничого циклу нового виробу та ін.) для складання плану роботи ОПВ, який погоджують із планом технічної підготовки виробництва.

Забезпечення матеріалами і комплектуючими виробами розраховується в плані, виходячи з виробничого завдання на виготовлення виробів установленої серії і норм витрат матеріальних цінностей, а потреба в матеріальних цінностях і розподіл їх поставок у часі установлюється планом МТЗ й оперативно-виробничим планом.

Іншим важливим етапом ОПВ є виготовлення виробів настановної серії. За результатами виготовлення виробів настановної серії та її випробувань в реальних умовах проводиться корегування конструкторської і технологічної документації (КД, ТД) перед запуском виробів у стале серійне або масове виробництво. З цією метою виробничим цехам заводу передається комплект технологічної і конструкторської документації, відпрацьованої на технологічність, і визначається завдання на виготовлення, монтаж і складання виробів настановної серії.

Відповідно до плану роботи ОПВ і графіка підготовки виробництва нового виробу здійснюються заходи щодо підготовки і перепідготовки кадрів: підвищення кваліфікації робітників і виробничо-технічне навчання допоміжного й обслуговуючого персоналу, що відповідають професії і кваліфікації.

Пускається, і строки освоєння нового виробу в умовах серійного виробництва. Вирішувати поставлені завдання дослідне виробництво може тільки за умови максимального наближення ступеня пророблення технологічних процесів до норм і принципів, прийнятих у серійному виробництві.

Дослідний завод, цех повинні бути оснащені таким устаткуванням, яке за своїм технічним рівнем перебуває на рівні устаткування серійного заводу, воно має бути більш досконалим і більш прогресивним. Тільки в цьому разі можна домогтися скорочення строків підготовки серійного виробництва нових виробів. Основною метою дослідного виробництва варто вважати промислово-економічну атестацію (оцінку) результатів науково-дослідної діяльності НДІ і КБ і, в такий спосіб, перевірку й оцінку "життєздатності" нової продукції. Промислова атестація "життєздатності" наукової розробки включає визначення серійнопридатності продукції, тобто можливості збереження параметрів нової техніки в обговорених межах в умовах впливу організаційно-технічних чинників серійного виробництва, а також під час збільшення обсягів випуску; можливість розширення сфери застосування знову розробленого виробу.



Схожі статті




Організація виробництва - Гриньова В. М. - 16.5.1. Організація дослідного виробництва нової техніки

Предыдущая | Следующая