Організація виробництва - Гриньова В. М. - 11.2.3. Розрахунок потреб підприємства у площах під складські приміщення

Під час спорудження складу необхідно обладнати його під'їзними коліями, врахувати вантажно-розвантажувальні фронти, забезпечити пожежну безпеку, визначити масу різних матеріалів і місця їхнього збереження на складі, кількість стелажів, виходячи з допустимої норми навантаження на 1 м2 площі підлоги.

Уся площа складу поділяється на:

- вантажну або корисну, яку безпосередньо займають предмети матеріальної цінності;

- оперативну, яка призначається для приймально-відпускних операцій, сортування, комплектування матеріальних цінностей, а також для проходів і проїздів між штабелями і стелажами, для розміщення вагової та вимірювальної техніки, службових приміщень, конструктивну, розраховану для перегородок, колон, сходів, підйомників, тамбурів та ін.

Співвідношення між корисною площею складу і загальною площею називається коефіцієнтом використання площі складу та визначається за формулою

Величина цього коефіцієнта залежить від способу збереження матеріальних цінностей. Наприклад, для зберігання в штабелях він дорівнює 0,7-0,75, а на стелажах - 0,3-0,4.

Розрахунок корисної площі складу може здійснюватися за способом навантажень та способом об' ємних вимірників.

За способом навантажень корисна площа визначається за формулою

За способом об'ємних вимірників корисна площа розраховується за формулою

Прийняте число стелажів установлюється після перевірки відповідності допустимого навантаження. Розрахунок здійснюється за формулою

Загальна площа складу (з урахуванням коефіцієнта використання площі) розраховується за формулою

Розмір площі під приймально-відправної площадки визначається за формулою

Службові приміщення складів розраховуються, виходячи з норми 2,5- 6 м2 на одного працівника.

Ширина проходів між стелажами і штабелями встановлюється 0,8-0,9 м, а для проїзду візків - 1,1-1,2 м. Через кожні 20-ЗО м повинні бути наскрізні проїзди.

11.2.4. Особливості організації автоматизованих складів

Автоматизовані склади відіграють важливу роль у роботі ГПС. Вони створюються на різних етапах технологічного процесу, зокрема на початку виробничої ділянки - для складування вихідних матеріалів, на окремих ділянках ГПС - для складування заготовок (оборотних заділів) і наприкінці ділянки ГПС або у визначеному приміщенні - для складування готової продукції.

У складі ГПС вони виконують дві основні функції. оперативну та накопичувальну.

Оперативна функція полягає в зберіганні та доставці на робочі місця заготовок і напівфабрикатів, що становлять міжопераційні заділи, а також комплектів технологічного оснащення, що після виконання операції повертається на склад у секцію підготовки оснащення й інструменту. Накопичувальна функція полягає в зберіганні страхових заділів, а також готових деталей, призначених для комплектації та подачі на складання.

В автоматизованих складах матеріали, заготівки та ін. зберігаються в осередках па спеціальних стелажах. У цих складах широко використовуються різні засоби механізації й автоматизації складських операцій: підвісні, стрічкові конвеєри, спеціальні штабелювальні крани. Крім того, у таких складах для штучних заготовок і виробів застосовують спеціальну транспортно-складську тару, а також засоби для автоматизованого керування складом. Особливу групу становлять механізми, призначені для укладання вантажів на стелажах або укладання одного вантажу на іншій.

Система керування автоматизованим складом працює, як правило, у трьох режимах: налагоджувальному - переміщення виконавчих органів складу здійснюється з налагоджувального пульта керування; напівавтоматичному - кожен технологічний процес викопується з пульта керування складом; автоматичному - технологічні процеси виконуються за командою від ЕОМ ГПС.

Контрольні запитання та завдання

1. Розкрийте значення і завдання обслуговуючих господарств.

2. Охарактеризуйте організаційну і функціональну структури транспортного господарства.

3. У чому полягає сутність техніко-екопомічного планування транспортного господарства?

4. Охарактеризуйте організаційну і функціональну структури складського господарства.

5. Назвіть основні напрями раціоналізації організації складських операцій на промисловому підприємстві.

6. Складіть алгоритм розрахунку потреб підприємства в площах під складські приміщення.

7. У чому полягає особливість організації автоматизованих складів?



Схожі статті




Організація виробництва - Гриньова В. М. - 11.2.3. Розрахунок потреб підприємства у площах під складські приміщення

Предыдущая | Следующая