Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 3.4. Особливості операційних (виробничих) систем

Операційні системи належать до категорії складних і мають такі характерні Особливості:

1. Складаються з великої кількості підсистем і елементів Разом з тим кожна з них є єдиною системою, що складається з технічних засобів, програмно-обчислювального та інформаційного забезпечення, персоналу, який обслуговує систему під час її функціонування.

2. Операційні системи залежно від типу і структури побудови мають складну мережу передачі інформації (рис. 3.4): проста кільцева, радіально-кільцева, проста гратчаста, складна гратчаста, місткова, з перехресними зв'язками [74].

типові структури передачі інформації в операційних системах

Рис. 3.4. Типові структури передачі інформації в операційних системах: - проста кільцева; б - радіально-кільцева; в - проста гратчаста; г - складна гратчаста; д - місткова; е - з перехресними зв'язками

3. Операційні системи вирішують комплекс різноманітних функціональних завдань, зокрема:

- управління підготовкою виробництва;

- техніко-економічне забезпечення;

- оперативне управління виробництвом;

- управління кадрами;

- управління фінансами;

- управління інноваціями тощо.

4. Схема підпорядкованості ланок операційних систем, як правило, ієрархічна, тобто в системі існують верхні, нижні та середні ланки.

5. Операційні системи мають загальну мету: створення "продукції" з одночасним представленням послуг на ринку споживачів.

6. Існування "зони обслуговування", чи сегмента ринку, для кожної операційної системи.

На рисунку 3.5 представлені типові структури управління.

типові структури ієрархічного управління в операційних системах

Рис. 3.5. Типові структури ієрархічного управління в операційних системах: а - симетрична; б - асиметрична; в - з обходом через ранг (рівень)

7. Залежність показників функціональної ефективності від структури операційної системи і технології її функціонування при одночасному глибокому взаємозв'язку всіх характеристик [75].

До Властивостей Операційних систем належать:

- нестандартність окремих параметрів системи і стохастичність їх поведінки (тобто випадкову або ймовірну природу, що не дає змоги точно передбачити процеси і зміни);

- унікальність і непередбачуваність поведінки системи в конкретних умовах і водночас наявність у ній граничних можливостей, що визначаються ресурсами;

- здатність змінювати свою структуру та формувати варіанти поведінки;

- спроможність протистояти ентропійним (тим, що руйнують систему) тенденціям;

- здатність адаптуватися до зміни умов зовнішнього середовища;

- здатність і прагнення до цілеутворення, тобто спроможність до формування цілей всередині системи [47].

Розглянуті особливості операційних систем потребують особливого підходу у разі дослідження їхнього функціонування, проектування і модернізації. Від розуміння операційної системи цілком, як внутрішніх, так і зовнішніх її функцій, структури передавання інформації та управління системою залежить можливість операційного менеджера приймати "корисні" рішення, що підвищують життєздатність і продуктивність, ефективність і раціональність останньої [75].

Отже операційній системі притаманні названі загальні характеристики економічних систем. Крім них виробничі (операційні) системи мають ряд особливих характеристик, серед яких виділяють:

- відкритість - наявність матеріального, енергетичного, інформаційного обміну із зовнішнім середовищем;

- складність, Яка обумовлена її основними елементами (працівники, засоби і предмети праці), цілеспрямованістю, поліструктурністю, відкритістю, альтернативністю зв'язків, великою кількістю здійснюваних у системі процесів;

- гомеостатичність - спроможність підтримувати стан внутрішньої рівноваги при зміні параметрів зовнішнього середовища, тобто здатність змінювати свою структуру і формувати варіанти поведінки, здатність протистояти ентропійним (таким, що руйнують систему) тенденціям, здатність адаптуватися до змінних умов;

- поліструктурність - одночасне існування в них підсистем, кожен елемент яких одночасно входить у кілька підсистем і функціонує відповідно до їхніх вимог;

- цілеспрямованість Означає здатність виробляти необхідну продукцію та послуги;

- Нестаціонарність (мінливість) окремих параметрів системи і стохастичність її поведінки;

- Паралельність виконання операцій Технологічного процесу;

- Пропорційність Окремих частин системи та підсистем;

- безперервність Виробничого процесу;

-ритмічність, прямоточність Виробничого процесу.

Ці особливості визначають конкретні форми організації виробництва, які відрізняються одна від одної переважно характером зв'язків між елементами системи.



Схожі статті




Операційний менеджмент - Капінос Г. І. - 3.4. Особливості операційних (виробничих) систем

Предыдущая | Следующая