Науково-практичний коментар Господарського процесуального кодексу України - Мельник М. П. - Стаття 92. Визначення апеляційної інстанції

Перегляд за апеляційною скаргою рішень та ухвал місцевого господарського суду здійснює апеляційний господарський суд, повноваження якого поширюються на територію знаходження відповідного місцевого господарського суду.

(Із змінами, внесеними згідно із

Законом України від 07.07.2010 р. N 2453-УІ)

(Із змінами, внесеними згідно із

Законами України від 07.07.2010 р. N 2453-УІ,

Від 20.12.2011 р. N 4176-VI)

КОМЕНТАР:

Даною коментованою статтею визначається апеляційний суд, уповноважений розглядати апеляційні скарги на рішення суду першої інстанції.

В тому разі, якщо апеляційний суд одержав апеляційну скаргу на рішення чи ухвалу місцевого господарського суду, що знаходиться на території, на яку повноваження даного апеляційного господарського суду не поширюються, останній відповідно до п. 23 Інформаційного листу Вищого господарського суду України від 29.06.2010 року № 01-08/369 "Про деякі питання, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів України у 2009 році щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України" має надіслати помилково подану до нього апеляційну скаргу з доданими до неї матеріалами скаржникові.

Після отримання апеляційної скарги внаслідок наведеного вище, сторона повинна подавати апеляційну скаргу заново та додавати заяву про поновлення строків на апеляційне оскарження, в якому повинно бути наведено ситуацію.

Стаття 93. Строк подання апеляційної скарги

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів, а на ухвалу місцевого господарського суду - протягом п'яти днів з дня їх оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Апеляційний господарський суд постановляє ухвалу про повернення апеляційної скарги у випадках, якщо вона подана після закінчення строків, установлених цією статтею, і суд за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, та незалежно від поважності причини пропуску цього строку - у разі, якщо апеляційна скарга подана прокурором, органом державної влади, органом місцевого самоврядування після спливу одного року з дня оголошення оскаржуваного судового рішення. Розгляд заяви особи про поновлення строку на подання апеляційної скарги здійснюється одним із суддів колеги суддів апеляційного господарського суду, склад якої визначений при реєстрації справи відповідно до положень частини четвертої статті 91 цього Кодексу.

КОМЕНТАР:

Дана коментована стаття стосується строків подання апеляційної скарги.

1. Частиною першою коментованої статті встановлюється термін в розмірі 10 днів для подачі апеляційної скарги на Рішення суду першої інстанції та п'ять днів на Ухвалу суду першої інстанції. Перебіг строків починається з дня оголошення. В тому разі, якщо в судовому засіданні було оголошено не повний текст Рішення (вступну та резолютивну частини), перебіг строку починається з дня підписання даного рішення та оформлення його відповідно до ст. 84 ГПК України.

2. Частиною другою зазначаються наслідки подачі апеляційної скарги з пропущенням строків, наведених ч. 1 даної статті. Наслідком такого буде Ухвала про повернення апеляційної скарги. В тому разі, якщо особа пропустила строки на подачу апеляційної скарги, вона повинна подати разом з апеляційною скаргою заяву про поновлення строків на апеляційне оскарження і лише в тому випадку, якщо апеляційним судом буде визнано причину пропущення строку поважною, на основі апеляційної скарги буде відкрите апеляційне провадження, внаслідок чого виносить Ухвала.

Хоча наведена Постанова пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 13 стосується перегляду господарських рішень Верховним судом, але наведені далі норми цілком можна застосовувати до даної коментованої статті. Так, відповідно до п. 5 та 6 вказаної Постанови, строки для подання заяви про перегляд судових рішень господарських судів, встановлені частинами першою і другою статті ІІІ-17 ГПК, є процесуальними і можуть бути поновлені з причин, визнаних судом поважними, за клопотанням особи, яка подала відповідну заяву (частина третя тієї ж статті). Поновлення цих строків з ініціативи суду законом не передбачено. Відсутність клопотання про поновлення пропущеного строку або відмова в його поновленні тягне за собою залишення заяви про перегляд судового рішення без розгляду, про що згідно з частиною третьою статті ІІІ-17 ГПК постановляється ухвала

При подачі апеляційної скарг з пропуском строків на апеляційне оскарження, варто керуватися п. 6 Постанови пленуму вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України" де зазначено, що відповідну заяву (клопотання) може бути викладено в апеляційній скарзі чи в окремому документі, і в останньому випадку її має бути подано одночасно з апеляційною скаргою. Заява розглядається, якщо вона надійшла до винесення ухвали про повернення апеляційної скарги.

Заява про відновлення строку розглядається одноособово одним із суддів колегії суддів апеляційного господарського суду, склад якої визначений у встановленому законом порядку.

Наявність або відсутність підстав для задоволення заяви про відновлення пропущеного строку подання апеляційної скарги визначається за правилами частини першої статті 53 ГПК.

Про відновлення або про відмову у відновленні пропущеного строку може зазначатися у відповідній ухвалі як окремому документі (за підписом судді, який розглядав відповідне питання у порядку частини другої статті 93 ГПК) або відповідно в ухвалах (за підписами суддів колегії суддів) про залишення апеляційної скарги без розгляду (частина друга статті 93 ГПК) чи про прийняття її до провадження (стаття 98 ГПК).

У разі винесення ухвали про залишення апеляційної скарги без розгляду відповідна апеляційна скарга з доданими до неї документами приєднується до матеріалів справи. Повернення її апеляційним господарським судом у такому разі не передбачено.

Якщо ж апеляційна скарга подається з пропуском строку, встановленого для її подання, без клопотання про відновлення такого строку, то скарга повертається на підставі пункту 4 частини першої статті 97 ГПК.

Ухвалу про відмову у відновленні пропущеного строку подання апеляційної скарги та про повернення останньої без розгляду може бути оскаржено в касаційному порядку на підставі частини третьої статті 53 ГПК.



Схожі статті




Науково-практичний коментар Господарського процесуального кодексу України - Мельник М. П. - Стаття 92. Визначення апеляційної інстанції

Предыдущая | Следующая