Науково-практичний коментар Господарського процесуального кодексу України - Мельник М. П. - Стаття 111-13. Касаційні скарги на ухвали господарських судів

Ухвали місцевого та апеляційного господарського суду можуть бути оскаржені в касаційному порядку у випадках, передбачених частиною першою статті 106 цього Кодексу.

Касаційні скарги на ухвали місцевого або апеляційного господарських судів розглядаються у порядку, передбаченому для розгляду касаційних скарг на рішення місцевого господарського суду, постанови апеляційного господарського суду.

Частину третю виключено

У випадках скасування касаційною інстанцією ухвал про відмову у прийнятті позовної заяви або заяви про порушення справи про банкрутство про повернення позовної заяви або заяви про порушення справи про банкрутство, зупинення провадження у справі, припинення провадження у справі, про залишення позову без розгляду або про залишення без розгляду заяви у провадженні у справі про банкрутство, справа передається на розгляд суду першої інстанції.

У частині першій коментованої статі зазначається, що в касаційному порядку можуть бути оскаржені ухвали місцевого та апеляційного господарського суду, передбачені ч. 1 ст. 106 ГПК, а саме:

1) про вжиття запобіжних заходів, відмову в задоволенні заяви про вжиття запобіжних заходів, залишення без змін ухвали про вжиття запобіжних заходів, зміну чи скасування ухвали про вжиття запобіжних заходів (434,435,437 ГПК);

2) про повернення позовної заяви (ст. 63 ГПК);

3) про відмову у прийнятті позовної заяви (ст. 62 ГПК);

4) про передачу справи за підсудністю (ст. 17 ГПК);

5) про забезпечення позову, скасування забезпечення позову (ст. 67 ГПК);

6) про зупинення провадження у справі (ст. 79 ГПК);

7) про припинення провадження у справі (ст. 80 ГПК);

8) про залишення позову без розгляду (ст. 81 ГПК);

9) про затвердження мирової угоди (ст. 78 ГПК);

10) у справах про банкрутство (неплатоспроможність) у випадках, передбачених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (ст. 2 ГПК);

11) про відмову прийняти додаткове рішення, ухвалу (ст. 88 ГПК);

12) про роз'яснення чи відмову у роз'ясненні рішення, ухвали (ст. 89 ГПК);

13) про внесення виправлень у рішення, ухвалу (ст. 89 ГПК);

14) про повернення заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами (ст. 113 ГПК);

15) окрема (ст. 90 ГПК);

16) додаткова (ст. 88 ГПК);

17) про поновлення пропущеного строку для пред'явлення наказу до виконання (ст. 119 ГПК);

18) про внесення виправлень до наказу, визнання наказу таким, що не підлягає виконанню (ст. 117 ГПК);

19) про видачу дубліката наказу або відмову у його видачі (ст. 120

ГПК);

20) про відстрочку або розстрочку виконання рішення, ухвали, постанови, зміни способу та порядку їх виконання (ст. 122і ГПК);

21) про розгляд скарг на дії (бездіяльність) органів Державної виконавчої служби (ст. 1212ГПК);

22) про відмову у прийнятті заяви про скасування рішення третейського суду (ч. 4 ст. 122і ГПК);

23) про повернення заяви про скасування рішення третейського суду (ч. 3 ст. 122" ГПК);

24) про відмову поновити пропущений процесуальний строк (ст. 53 ГПК);

25) про повернення заяви про видачу виконавчого документа за рішенням третейського суду (ч. 5 ст. 122е ГПК).

Відтак, можна зробити висновок, що у суді касаційної інстанції можуть бути оскаржені лише ті ухвали місцевого господарського суду чи апеляційного господарського суду, прийняття яких регламентовано відповідними статтями ГПК, а їх перелік закріплений у ч. 1 ст. 106 ГПК.

У інформаційному листі Вищого господарського суду України від 29.09.2009 p. № 01-087530101 зазначається, що у разі подання касаційної скарги на ухвалу місцевого або апеляційного господарського суду, яку не може бути оскаржено, відповідному місцевому або апеляційному господарському суду, до якого надіслано скаргу, слід відмовляти у прийнятті такої скарги з посиланням на ч. ч. 1,4 ст. 11113 ГПК України.

У частині другій коментованої статті зазначається, що касаційне оскарження ухвал місцевого або апеляційного господарських судів здійснюється у тому ж порядку, що і розгляд касаційних скарг на рішення місцевого господарського, суду, чи постанови апеляційного господарського суду.

Порядок розгляду касаційної скарги на рішення місцевого господарського суду, чи постанови апеляційного господарського суду закріплений у ст. 1111 ГПК. Згідно з ч. 1 ст. 1115ГПК скарга в касаційній інстанції розглядається за правилами розгляду справи у суді першої інстанції за винятком процесуальних дій, пов'язаних із встановленням обставин справи та їх доказуванням.

У частині четвертій коментованої статі перелічені випадки за яких справа, яка розглядається судом касаційної інстанції, передається на розгляд суду першої інстанції, зокрема, у випадках скасування касаційною інстанцією ухвал:

1) про відмову у прийнятті позовної заяви або заяви про порушення справи про банкрутство;

2) про повернення позовної заяви або заяви про порушення справи про банкрутство;

3) про зупинення провадження у справі, припинення провадження у справі;

4) про залишення позову без розгляду або про залишення без розгляду заяви у провадженні у справі про банкрутство.

Похожие статьи




Науково-практичний коментар Господарського процесуального кодексу України - Мельник М. П. - Стаття 111-13. Касаційні скарги на ухвали господарських судів

Предыдущая | Следующая