Науково-практичний коментар Господарського процесуального кодексу України - Мельник М. П. - Розділ XІ. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЗОВУ

Стаття 66. Підстави забезпечення позову

Господарський суд за заявою сторони, прокурора чи його заступника, який подав позов, або з своєї ініціативи мас право вжити передбачених статтею 67 цього Кодексу заходів до забезпечення позову. Забезпечення позову допускається в будь-якій стадії провадження у справі, якщо невжиття таких заходів може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду.

(Із змінами і доповненнями, внесеними згідно із законами України від 13.05.97 р. N 251/97-ВР, від 17.11.2009 р. 1720-VI)

КОМЕНТАР:

З практики застосування термінів, слів та словосполучень у юриспруденції, забезпечення позову - це сукупність заходів, що забезпечують реальність виконання майбутнього судового рішення; одна з гарантій захисту інтересів позивача

Коментованою статтею передбачається можливість сторони, прокурора чи його заступника звернутися до господарського суду з Клопотанням про вжиття запобіжних заходів. Даний перелік осіб є вичерпним. Господарський суд може за власною ініціативою вжити заходи забезпечення позову в тому разі якщо невжиття таких заходів може зробити неможливим або утруднити виконання рішення суду.

Клопотання про забезпечення позову можна подати на будь-які стадії судового розгляду справи. Згідно п. 10 Інформаційного листа Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2006 році" від 15.03.2007 року N 01-8/123, якщо клопотання про вжиття заходів до забезпечення позову подано разом з позовною заявою або викладено в цій заяві, його може бути розглянуто під час підготовки справи до розгляду в порядку статті 65 ГПК. Втім, за змістом статті 66 названого Кодексу не виключається можливість розгляду відповідного клопотання і в процесі розгляду судом господарської справи, в тому числі за результатами судового засідання, в якому спір не вирішується по суті.

Дане Клопотання можна подавати як основним так і за зустрічним позовом. Варто звернути увагу на відсутність можливості в сторони чи прокурора звернутися із заявою про забезпечення позову ще до подачі позовної заяви до суду, як це передбачено в ЦПК України.

Хоча даною статтею прямо не передбачено можливість третьої особи подавати Клопотання про забезпечення позову, але виходячи зі змісту ст. 26 ГПК України, де зазначено, що треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, користуються усіма правами і несуть усі обов'язки позивача, також наділені таким правом.

Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року N 16 "Про деякі питання практики застосування заходів до забезпечення позову", особа, яка подала заяву про забезпечення позову, повинна обгрунтувати причини звернення із заявою про забезпечення позову. З цією метою та з урахуванням загальних вимог, передбачених статтею 33 ГПК, обов'язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу до забезпечення позову.

У вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обгрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням:

- розумності, обгрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову;

- забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу;

- наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову;

- імовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів;



Схожі статті




Науково-практичний коментар Господарського процесуального кодексу України - Мельник М. П. - Розділ XІ. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЗОВУ

Предыдущая | Следующая