Міжнародний туризм і сфера послуг - Мальська М. П. - 7.2.4. Водний транспорт

Водний транспорт поділяють на морський і внутрішній. Морський транспорт виконує міжнародні, дальні й каботажні перевезення пасажирів, багажу і вантажів.

Важливим кроком у розвитку правової бази і класифікації міжнародних морських перевезень стала Женевська конференція з морського права 1958 р., на якій були прийняті чотири конвенції: про відкрите море, про територіальне море і прилеглі зони, про континентальний шельф і про охорону живих ресурсів відкритого моря. Три конференції з міжнародного права проведені під егідою ООН, на третій (1982) схвалено останню редакцію Конвенції ООН з морського права, яка набула чинності в листопаді 1994 р.

Серед організацій, які здійснюють регламентацію міжнародної транспортно-морської сфери, варто виокремити Міжнародну морську організацію і Міжнародну асоціацію морських пасажирських перевізників.

Міжнародна морська організація (ІМО) заснована в березні 1948 р. у Женеві. Процес її творення тривав майже десятиліття і завершився лише 1959 р. з відкриттям першої сесії її Асамблеї. Абревіатура ІМО з'явилася лише в травні 1982 р.

Найважливішими завданнями ІМО є такі:

- розробка і прийняття стандартів у галузі безпечного мореплавання й ефективного судноплавства;

- забезпечення механізму співробітництва у галузі міжнародного торгового судноплавства;

- контроль за забрудненням морської поверхні;

- вирішення правових питань;

- усунення дискримінації й обмежень у галузі міжнародної торгівлі з метою розвитку національного судноплавства;

- організація міжнародних конференцій і розробка міжнародних конвенцій у галузі судноплавства.

Вищим керівним органом ІМО є Асамблея, виконавчим - Рада. Секретаріат очолює Генеральний секретар, якого обирає Рада й затверджує Асамблея.

ІМО фінансується здебільшого за рахунок членських внесків учасників і засобів від продажу видань, а також від пожертв і винагород за послуги.

Зі сферою туризму ІМО взаємодіє опосередковано за трьома напрямами:

1) за допомогою контролю і реалізації зобов'язань, пов'язаних із гарантуванням безпеки морських пасажирських перевезень, у тому числі туристичного характеру;

2) як депозитарій Конвенції зі спрощення морських пасажирських і вантажних сполучень. З 1965 р. ІМО дедалі активніше сприяє спрощенню прикордонно-митних, імміграційних та інших формальностей, з якими зіштовхуються туристи, обравши міжнародний морський транспорт, що знаходить відображення у міжнародних правилах із перевезення пасажирів. Під егідою ІМО проводилися міжнародні конференції, на яких вирішувались важливі міжнародні питання. Зокрема, в межах Конференції з перевезення пасажирів і багажу була підготовлена і відкрита для ратифікації Афінська конвенція про перевезення пасажирів і їхнього багажу морем;

3) як депозитарій Міжнародної конвенції 1954 р. із запобігання забрудненню моря нафтою ІМО бере участь у вирішенні проблем охорони навколишнього середовища, зокрема проблеми забруднення морського узбережжя, що створює загрозу для морських курортів і туристичних морських зон.

Міжнародна асоціація морських пасажирських перевізників (ІПСА) заснована 1972 р. її штаб-квартира знаходиться в Нью-Йорку. Вищим органом ІПСА є щорічні загальні збори, які обирають голову терміном на один рік. Крім робочих, ІПСА проводить спеціальні та тематичні зустрічі й конференції. Фінансується ІПСА за рахунок членських внесків учасників.

Завданнями ІПСА є:

- сприяння розвитку пасажирських морських перевезень шляхом поліпшення умов практичної діяльності та підтримки тісного співробітництва між членами;

- обговорення і затвердження чинних тарифів;

- регулювання комісійних виплат;

- координація обсягів і параметрів пасажирських перевезень між членами асоціації.

Найбільш розвиненою сферою міжнародного туризму з використанням морських суден є морські міжнародні круїзи. Найпопулярнішими серед них є круїзи таких відомих закордонних морських туркомпаній, як "Ройял Каррібіен Лайн" чи "Принцес", які володіють надсучасними і комфортабельними суднами найвищого класу, пропонують багатоваріантність обслуговування, величезний набір культурних, спортивних і розважальних програм протягом круїзу тощо.

Умови подорожі визначаються положеннями контракту, укладеного між пасажиром і туристичною компанією. Цей контракт є типовим для певної фірми і дуже часто - для певного напрямку подорожі. Такий контракт обов'язково містить положення спільної правової бази міжнародних багатосторонніх чи двосторонніх угод, які у сфері морського пасажирсько-туристського сполученння почали розроблятися відносно нещодавно. Причиною такого відставання були значні відмінності в традиційних національних законодавствах різних країн. До того ж багатосторонні угоди регламентують лише загальні питання: відповідальність судновласника перед пасажиром, судову юрисдикцію.

Згідно з чинними міждержавними угодами та Афінською конвенцією про перевезення морем пасажирів і багажу, а також Міжнародною конвенцією про охорону людського життя на морі й Міжнародною конвенцією про уніфікацію деяких правил під час перевезення морем пасажирів і багажу, міжнародним перевезенням визнається будь-яке перевезення, за якого місце відправлення і місце призначення розташовані в двох різних державах чи в одній державі, якщо за договором перевезення проміжний порт знаходиться в іншій державі.

Крім круїзів, популярністю користуються морські поїздки на океанських поромах. Дуже популярними є поїздки на суднах морських поромних ліній "Сілья Лайн" у балтійському напрямку. Багато турфірм використовують ці поромні перевезення при формуванні турів у Скандинавію.

Зазвичай турфірми включають вартість морської подорожі в загальну вартість туру. Загалом цей вид транспортного морського туризму швидко розвивається і користується великою популярністю в туристів.



Схожі статті




Міжнародний туризм і сфера послуг - Мальська М. П. - 7.2.4. Водний транспорт

Предыдущая | Следующая