Міжнародна макроекономіка - Козак Ю. Г. - Б. Принципи, що визначають стратегію поведінки інвестора у випадку продажу своїх акцій

Так само, як і при купівлі акцій, кожний інвестор повинен мати стратегію поведінки у випадку продажу своїх акцій.

Перший принцип продавця Грунтується на аналізі коефіцієнта ціна-доход (P-E Ratio), котрий характеризує співвідношення між поточним курсом акції і величиною чистого доходу корпорації, що припадає на одну акцію22. Наприклад, якщо продажна ціна акції на даний момент - $40, а чистий доход корпорації за останній звітний рік $8 за одну акцію, то коефіцієнт ціна-доход дорівнює 5($40/$8). При курсі акції $16 і такому ж, як і згаданий вище, чистому доході на одну акцію ($8), цей коефіцієнт становитиме 2($16/$8). Природно, що кожна акція має цей коефіцієнт, за винятком тих корпорацій, у яких немає прибутку.

Коефіцієнт ціна-доход є індикатором того, наскільки порівняно із середнім рівнем впаде курс акцій на початку циклу "ведмежого" ринку. Так, за інших рівних умов, акції, в котрих цей коефіцієнт вищий, будуть більше "втрачати" в ціні, ніж ті, в яких він нижчий. Причина полягає в тому, що при загальному падінні курсу насамперед "страждають" акції тих корпорацій, курс яких не відповідає їх істинному фінансовому стану. І, як свідчить зарубіжна статистика, ціни акцій корпорацій з високим рівнем цього коефіцієнту на "ведмежому" ринку знижуються у відсотковому відношенні більше, ніж середні показники в цілому (наприклад, індекс Доу-Джонса).

Звідси Принцип 1: За прогнозами початку "ведмежого" ринку слід продавати (або продавати на строк) акції з найбільш високими значеннями коефіцієнта ціна-доход.

Другий принцип продавця Грунтується на аналізі коефіцієнта дивідендської віддачі акції (Stock Yield), котрий встановлює зв'язок між величиною дивіденда і ціною акції. Наприклад, якщо курс акції корпорації А $60, а дивіденд за підсумками року був нарахований на цю акцію в розмірі $3, то коефіцієнт дивідендної віддачі становить 5 % ($3/$60). Якщо при тому самому рівні дивіденда курс акції корпорації В становить $30, то коефіцієнт дорівнюватиме 10 % ($3/$30).

Коефіцієнт дивідендної віддачі - другий індикатор того, якою є очікувана тенденція зниження курсу акцій окремих корпорацій в умовах "ведмежого" ринку. Як правило, курс акцій, у котрих цей коефіцієнт вищий, знижується у відсотковому відношенні менше, ніж курс тих акцій, у яких цей показник нижчий. Тут позначається принцип рентабельності інвестицій: завжди буде більшим попит на ті акції, котрі при однакових доходах, які приносяться ними на одиницю, коштують інвестору дешевше.

Звідси Принцип 2: При прогнозах початку "ведмежого" ринку слід продавати (або продавати на строк) акції тих корпорацій, у яких найменші значення коефіцієнтів дивідендної віддачі акції.

Третій принцип продавця За своєю суттю протилежний першому принципу покупця. Зрозуміло, що курси акцій різних корпорацій з неоднаковими темпами зростатимуть на хвилі "бичачого" ринку. У одних величина подвоїться або потроїться, а в інших зросте всього на декілька відсотків. Причому в перших найчастіше це результат не лише оптимістичних очікувань на майбутній розквіт корпорації, а й спекулятивний ентузіазм і азарт.

Однак, як правило, необгрунтований оптимізм змінюється на песимізм, і ажіотажний попит на акції різко знижується (особливо коли їх ціна вже дуже висока). Відтак з початком "ведмежого" ринку курс акцій таких корпорацій починає в такому самому темпі падати, випереджаючи середній рівень.

Звідси Принцип 3: При прогнозах початку "ведмежого" ринку слід продавати (або продавати на строк) акції тих корпорацій, курс котрих найзначніше (у відсотковому відношенні) зріс протягом попереднього "бичачого" ринку.



Схожі статті




Міжнародна макроекономіка - Козак Ю. Г. - Б. Принципи, що визначають стратегію поведінки інвестора у випадку продажу своїх акцій

Предыдущая | Следующая