Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 13.4. Оптимальне співвідношення ресурсів

На ринку недосконалої конкуренції фірма для збільшення обсягів продажу змушена знижувати ціну, а для збільшення ціни - відмовлятися від частини обсягу реалізованої продукції. Тому граничний продукт у грошовій формі зменшуватиметься не тільки під впливом дії закону спадної граничної продуктивності, як це було в умовах досконалої конкуренції, а й під впливом зниження ціни на продукцію (табл. 13.2)'.

Таблиця 13.2

Граничний продукт змінного фактора в грошовому вираженні на ринку недосконалої конкуренції (праця - змінний, капітал - постійний)

L, чол.

ТР, шт.

МР, шт.

Р, грн.

TR, гон.

MRP, грн.

0

0

-

5,00

- о

_

1

10

10

4,80

48,0

48,0

2

19

9

4,60

87,4

39,4

3

27

8

4,4

118,8

31,4

4

34

7

4,2

142,8

24.0

5

40

6

4,0

160,0

17,2

6

45

5

3,8

171,0

11,0

7

49

4

3,6

176,4

5,4

Ос

52

3

3,4

176,8

0,4

9

54

2

3,2

172,8

-4,0

10

55

1

3,0

165.0

-7,8

При недосконалій конкуренції виробник менше реагує на зміну заробітної плати при залученні ресурсу праці, ніж виробник в умовах досконалої конкуренції. Наприклад, при зарплаті 20 грн. в умовах досконалої конкуренції залучено буде 6 працівників, а при недосконалій конкуренції - 4 працівники (див. табл. 13.1, 13.2).

Виробник при недосконалій конкуренції виробляє продукції менше, ніж на конкурентному ринку, тому йому необхідно менше ресурсів. Отже, попит на ресурси на ринках недосконалої конкуренції завжди менший, ніж на конкурентних ринках.

13.3. Зміни попиту на ресурси. Еластичність похідного попиту

Фактори, що змінюють попит на ресурс:

1. Зміни у попиті на продукт (між зміною попиту на ресурс і попиту на продукт, виготовлений з нього, існує пряма залежність).

2. Зміни продуктивності ресурсу (підвищення продуктивності ресурсу пересуває криву попиту на нього вправо, а зменшення - навпаки).

3. Зміни цін на інші ресурси:

А) при зміні цін на ресурси-замінники діють одночасно протилежні ефекти: ефект заміщення та ефект обсягу.

Наприклад, якщо знизилася зарплата, то праця стала дешевою відносно капіталу, і виробнику доцільніше збільшувати обсяги залучення праці та зменшувати капітал (ефект заміщення). Тоді попит на капітал зменшиться.

Але здешевлення праці призводить до зменшення витрат виробника взагалі та зростання обсягів виробництва, що має супроводжуватися зростанням попиту на ресурси (ефект обсягу). Попит на капітал зростає. Фактична зміна попиту на ресурс залежатиме від співвідношення сил, з якими діють ці ефекти;

Б) якщо змінюється ціна на комплементарні ресурси, то спрацьовує лише ефект обсягу продукції (зменшується ціна на комплементарний ресурс - збільшується попит на нього і на головний ресурс).

Чутливість попиту на ресурси залежно від зміни його цінових та нецінових факторів визначається показниками еластичності. Цінова еластичність попиту на ресурси залежить

Від таких факторів: .-._АО^&;Р

1) темпи спадання граничного продукту (якщо гдоничйгт продукт праці знижується повільними темпами при збільшенні кількості праці, то і крива попиту на ресурс матиме менший нахил та тенденцію до більшої еластичності і навпаки);

2) легкість ресурсозаміщения (чим більше ресурсів-суб-ститутів, тим вище еластичність попиту на певний ресурс);

3) еластичність попиту на продукт виробника (пряма залежність);

4) частка витрат на ресурс у загальних витратах (чим більше загальних витрат припадає на ресурс, тим вища еластичність попиту на нього).

13.4. Оптимальне співвідношення ресурсів

У довготерміновому періоді перед виробником постає два головних питання:

1. При якому співвідношенні ресурсів витрати на їх придбання для досягнення певного обсягу продукції будуть мінімальними?

2. Яке співвідношення ресурсів забезпечує максимальний прибуток?

Правило мінімізації витрат: витрати мінімізуються при такому співвідношенні ресурсів, коли граничні продукти у розрахунку на одиницю вартості кожного ресурсу є однаковими:

Мр1/р1 = мрК/рК.

Однак мінімальні витрати на виробництво не завжди забезпечують максимальний прибуток. Вони збігаються лише для умов конкурентного ринку, де попит абсолютно еластичний, а ціна на продукт залишатиметься незмінною при зміні пропозиції фірми. Тому доцільніше користуватися більш загальним підходом: максимальний прибуток досягається за умови зрівноважування граничного продукту та граничних витрат МР = МС.

Щодо витрат на придбання окремих ресурсів, то прибуток зростатиме до того часу, поки граничний продукт у грошовому вираженні змінного фактора виробництва буде перевищувати витрати на придбання додаткової одиниці цього ресурсу: МИР, > РЬ. Максимального значення прибуток набуває тоді, коли витримується така рівність:

Мкр1/р1 = мкрК/рК= і.



Схожі статті




Мікроекономіка - Лісовий A. B. - 13.4. Оптимальне співвідношення ресурсів

Предыдущая | Следующая