Методи визначення фальсифікації товарів - Дубініна А. А. - 2.8. Аналіз міжнародного опиту вилучення неякісної продукції з ринку

У різних країнах світу повідомлення про інциденти, пов'язані з безпекою харчових продуктів, з'являються майже кожного тижня. Інциденти виникають на різних ділянках виробничого циклу і можуть мати серйозні наслідки для виробників харчових продуктів із-за уваги з боку ЗМІ і підвищеної інформованості споживачів. Це вимушує виробників вдаватися до крайніх заходів і ініціювати вилучення або відгук невідповідної і/або потенційно небезпечної продукції з ринку. Невиконання даної процедури спричиняє за собою руйнівні наслідки для компаній, пов'язані з судовими позовами, нанесенням непоправного збитку іміджу компанії і рекламі продукту в цілому, виплатою штрафних санкцій і заборон на реалізацію продукції.

За кордоном готовність до таких надзвичайних ситуацій є прямим обов'язком всіх виробників, наказаним на законодавчому рівні. На підприємствах створюються групи відгуку продукції, комісії по надзвичайних ситуаціях, призначаються відповідальні (так звані менеджери кризи), розробляється докладна детальна програма, наприклад, План відгуку продукції, який при виникненні таких кризових обставин оперативно починає реалізовуватися.

Цікавий в цьому плані досвід США, де ще з кінця 70-х років передбачена юридична відповідальність посадовців підприємств харчової галузі за відсутність ефективної системи вилучення і утилізації запасів небезпечної або недоброякісної продукції (таблиця).

Основні напрями політики, процедури і відповідальність промислових підприємств в США визначають Адміністрація по контролю харчових продуктів і лікарських засобів (FDA), а також Федеральна служба безпеки і інспекції харчових продуктів Департаменту сільського господарства США (FSIS/USDA) для продуктів з м'яса і птаха.

Ні Адміністрація по контролю харчових продуктів і лікарських засобів, ні Міністерство сільського господарства США не мають повноважень вимагати від підприємств вилучення продукту без отримання на це судового ордера. На практиці Служба безпеки і інспекції харчових продуктів (FSIS) і FDA використовують свої права для того, щоб переконати посадовців компанії в необхідності вилучення продукту. Іноді ця дія розглядається як альтернатива вимушеної конфіскації або затриманню невідповідного продукту.

Виробники харчових продуктів мають право надавати інформацію FDA і USDA, яка може привести до переоцінки даної ситуації. Але при цьому компанія повинна враховувати всі можливі негативні наслідки відмови FDA або FSIS в здійсненні дій по вилученню продукції з ринку. Контрольний орган може за власною ініціативою надати інформацію в ЗМІ щодо будь-яких недоліків продуктів компанії, які, на її думку, можуть представляти небезпеку для здоров'я людини або можуть привести до обману (введенню в оману) споживачів. Негативна реклама в прес-релізах, на радіомовленні або телебаченні може зробити руйнівний вплив на компанію і істотно зіпсувати репутацію товарів.

Таблиця 2.1

Класифікація відзивів продукції з ринку (згідно законодавства США)

Відзив класу 1

Застосовується в ситуаціях, коли є обгрунтована вірогідність того, що використання або відкрите експонування продукту приведе до серйозних негативних наслідків для людини: - погіршенню здоров'я або смерті

Відзив класу ІІ

Стосується випадків, коли використання або відкрите експонування продукту приводить до тимчасових негативних наслідків для здоров'я людини, які піддаються медичному лікуванню, або коли достовірність серйозних негативних наслідків для здоров'я людини має віддалений характер.

Відзив класу ІІІ

Стосується випадків, коли використання або відкрите експонування продукту не може привести до негативних наслідків для людини

Якщо компанія відмовляється здійснити вилучення товару на вимогу одного з контрольних органів або якщо урядові посадовці вважають дії компанії неефективними, контрольний орган може звернутися до суду з проханням видати їй судовий ордер, який дозволить йому накласти арешт або визнати непридатними продукти, що не відповідають вимогам, передбаченим законом.

Якщо виникає необхідність у вилученні продукту, саме контрольний орган, а не компанія, класифікує вилучення, грунтуючись на оцінці ризику для здоров'я людини.

Стратегія вилучення. Для здійснення ефективного вилучення продукції з ринку компанія повинна завчасно розробити стратегію виконання цього завдання. Така стратегія повинна приймати до уваги наступні чинники:

O результати оцінки ризиків для здоров'я людини;

O кодування, маркіровку і інші способи ідентифікації продукту для споживача;

O наскільки брак продукту є очевидним для споживача;

O географічну область розповсюдження (реалізації) товару;

O ступінь, до якого продукт залишається під контролем виробника або його дистриб'юторів;

O яким чином відбуватиметься вилучення товару і як здійснюватиметься оплата за такі товари;

O яким чином можна відокремити сумнівний продукт від інших товарів так, щоб якісний продукт продовжував поступати до споживачів. Стратегія вилучення продукту, розроблена компанією, повинна прямувати на розгляд контрольних органів (FDA або FSIS) з метою її схвалення.

Стратегія вилучення повинна визначати "глибину" вилучення в ланцюзі реалізації продукту, надавати процедуру застереження громадськості і передбачати тести на ефективність. Під "глибиною" вилучення розуміють рівень розповсюдження продукту, наприклад: оптовий, роздрібний рівень, або ж вилучення стосується всіх стадій, які проходить продукт на шляху до споживача.

Застереження громадськості за правилами FSIS і FDA здійснюється тільки в тих випадках, якщо продукт, що відкликається, представляє серйозний ризик для здоров'я споживача (Клас І). В деяких випадках правила FSIS передбачають публічне сповіщення про здійснення вилучення Класу II. Таке застереження використовується в надзвичайних ситуаціях, коли інші засоби запобігання споживанню або використанню продукту є неефективними. Після узгодження з FDA або FSIS виробник повинен випустити прес-реліз або зробити заяву з метою попередження споживачів про ризик.

Тести на ефективність необхідні для перевірки того, що всі одержувачі продукту (консигнатори) (при глибині вилучення, певною стратегією) будуть оповіщені про вилучення продукту і будуть зроблені відповідні дії. Зв'язок з одержувачами продукту може підтримуватися шляхом особистих візитів, по телефону, електронній пошті або відразу всіма способами. У стратегії вилучення повинні бути визначені рівні тестів на ефективність і використовувані методи.

Рівні тестів на ефективність визначені FDA і класифікуються таким чином:

O рівень А: зв'язок підтримується зі всіма одержувачами продукту;

O рівень У: зв'язок підтримується з певним відсотком від загального числа одержувачів продукту, визначуваним контрольним органом;

O рівень З: зв'язок підтримується з 10 % одержувачів продукту;

O рівень D: зв'язок підтримується з 2 % одержувачів продукту;

O рівень Е: тести на ефективність не проводяться.

Компанія, що відкликає продукт, повинна періодично складати звіти про стан вилучення або тестування на ефективність спільно з відповідним відділом регуляторного органу, контролюючим ці дії. Звичайно інтервал між звітами складає 2-3 тижні, хоча частота звітності залежить від домовленості між контрольним органом і компанією.

Дії компанії, направлені на організацію вилучення

Відповідно до законодавчих вимог США, кожен виробник харчових продуктів повинен розробити план вилучення продукту, який дозволить йому здійснити вилучення (видалення) продукту з каналів реалізації швидко і ефективно.

Створення Групи вилучення надає компанії засобу тимчасової підготовки до надзвичайних обставин, які можуть виникнути. Кваліфікована Група вилучення, що володіє достовірною інформацією, може забезпечити плавне вилучення або вилучення продукту з мінімальними негативними наслідками і впливом на виробництво. Група вилучення звичайно виконує наступні функції:

O вносить рекомендації по модифікації виробничих процедур в межах компанії, які понизять вірогідність вилучення у продукту з ринку;

O оцінює вірогідність виникнення проблеми і тяжкість наслідків, проводить так звану оцінку ризиків;

O розробляє план вилучення;

O керує будь-якими коректуючими діями, зокрема утилізацією, повторною манкіровкою або іншими процесами знищення зараженого продукту, а також здійсненням платежів, що відшкодовують вартість вилучення;

O інформує відповідних працівників компанії і споживачів про будь-які виконані коректуючи дії;

O координує дії з контролюючими органами, клієнтами або торговими асоціаціями;

O направляє діяльність компанії при проведенні вилучення у продукту. Група вилучення повинна включати представників сфер виробництва,

Закупівлі, маркетингу, контролю якості, правового регулювання, реалізації, розповсюдження, відносин із споживачами і зв'язків з громадськими організаціями. Кожна з цих сфер може бути задіяна відразу після введення в дію плану вилучення продукту.

Для ухвалення рішення щодо методів управління вилучення продукту, а також відповідно до процедури внутрішнього інформування Група вилучення повинна бути проінформована відносно:

O даних про сировину, інгредієнти і пакувальні матеріали, використані для виробництва невідповідного продукту;

O власних технологічних операцій, зокрема записів про моніторинг критичних точок контролю;

O яких-небудь змін в устаткуванні, технологічному процесі, поломках устаткування і збоях в його роботі;

O продукції з підозрілої партії, яка була реалізована;

O термінів транспортування, дистриб'юторів і консигнаторів;

O необхідності повідомлення ЗМІ і громадських організацій.

Після визначення структури і необхідних процедур Група вилучення повинна періодично перевіряти відповідність її плану політиці і оперативним методам компанії. Координатор вилучення повинен мати повноваження при необхідності скликати екстрене засідання Групи вилучення і залученого персоналу, незалежно від іншої діяльності компанії, яку вона проводить в даний час. Важливим є також проведення періодичних перевірок і підтверджень ефективності розробленого плану вилучення і надійності комунікаційних каналів.

Що стосується ситуації в Україні, то можна відмітити, що відповідно до вимог статті 20 Закону України "Про безпеку і якість харчових продуктів" (№ 2863-ІУ від 08.09.2005), всі виробники харчових продуктів зобов'язані

"... добровільно вилучати харчові продукти, які вони провели або вводять в оборот, у разі виявлення факту, що такі харчові продукти небезпечні, непридатні до споживання або неправильно маркіровані...".

Норма закону існує, а ось інформації про вилучення невідповідної харчової продукції як не було, так і немає. І навряд чи ми "йдемо попереду планети всієї" по відсутності проблем у області безпеки харчових продуктів. Все набагато простіше. Ми не маємо доступу до необхідної інформації, не можемо простежити за діями державних органів в цій сфері, та і подібний механізм (є на увазі вилучення продукції з ринку), можливо, у нас взагалі відсутній.

Вимоги про необхідність здійснення процедур вилучення знайшли своє віддзеркалення і в новому міжнародному стандарті ISO 22000:2005 (національний стандарт ДСТУ ISO 22000 планується прийняти на початку наступного року). У стандарті містяться положення щодо дій з потенційно небезпечними продуктами з метою запобігання їх попаданню в торгову мережу. Крім того, відповідно до вимог стандарту (п. 7.10.3.1), "... якщо продукти, що вийшли з-під управління організації, надалі визнані небезпечними, організація повинна повідомити відповідні зацікавлені сторони і ініціювати вилучення.". Важливим є також і те, що всі управлінські дії і відповідне реагування, повноваження по роботі з потенційно небезпечними продуктами повинні бути задокументовані. Згідно вимогам ISO 22000:2005, для здійснення своєчасного і повного вилучення небезпечної продукції вище керівництво організації повинне призначити персонал, що має повноваження ініціювати вилучення, а також персонал, відповідальний за його здійснення. Організація повинна встановити і підтримувати задокументовану процедуру відносно:

O повідомлення відповідних зацікавлених осіб (наприклад, законодавчих і регуляторних органів, замовників і/або споживачів);

O звернення з вилученими (відкликаними) продуктами, а також партіями продукції, які ще знаходяться на складі;

O послідовності дій, які повинні бути виконані.

Вилучені продукти повинні охоронятися і міститися під спостереженням до моменту, поки не стануть безпечними для того ж (або іншого) використання за призначенням, або повторно перероблені способом, що гарантує їх безпеку.

Причина, ступінь і результат вилучень повинні бути запротокольовані і повідомлені вищому керівництву як вхідні дані для аналізу з боку керівництва.

Організація повинна перевірити і запротоколювати результативність програми вилучення шляхом застосування відповідних методів (наприклад, удаване або практичне вилучення).

Таким чином, проаналізуємо, що ж потрібно в першу чергу зробити компанії, щоб в найкоротші терміни, з мінімальними витратами, гідно, грамотно і ефективно вийти з можливої кризової ситуації. Відповідь на дане питання тільки одна - завчасна підготовка до можливої кризи і вироблення адекватних заходів захисту (таблиця 2.2).

Таблиця 2.2

Основні проблеми, що виникають при розробці плану вилучення продукції з ринку

Проблема

Рішення

Відсутність чіткої організації дій усередині компанії в випадку виникнення кризової ситуації. Нездатність чітко і своєчасно реагувати на події

Попередня (до настання кризової ситуації) розробка чіткого плану дій з подальшим його опрацьовуванням і аналізом можливих ситуацій розвинена. Доведення плану дій в кризовій ситуації до всіх задіяних осіб усередині компанії, періодичні планові тестування

Нездатність грамотно вести переговори з громадськістю, ЗМІ, споживачами, інвесторами, партнерами, державними органами

Завчасна побудова стратегії і тактики взаємин і переговорів зі всіма залученими в кризу сторонами

Підготовка і здійснення вилучення продукція з ринку

Наявність розробленого плану вилучення продукції, наявність системи ідентифікації і прослідкованості сировини, матеріалів і готової продукції, інформування про вилучення продукції ЗМІ, залучення додаткового персоналу і фінансових коштів для вилучення

Падіння об'ємів продажів, втрата частки ринку, зміна відношення споживачів до компанії і її продукції

Необхідність проведення комплексу заходів щодо заміни продукції, що торкнулася, новим і/або модифікованим продуктом, проведення рекламних і бонусних програм по поверненню довіри покупців до товару, торгової марки і компанії в цілому

Слід відмітити, що небезпечні харчові продукти не тільки ставлять під загрозу здоров'я споживачів, але можуть піддати ризику і економічне благополуччя виробника. Нижче приведені деякі приклади таких інцидентів, які відбулися в різних країнах і в різних галузях харчової промисловості (таблиця 2.3).

Таблиця 2.3

Причини та наслідки реалізації неякісної продукції

Рік, краЇНа

Харчові продукти

Причина забруднення

Наслідки

Збитки

1

2

3

4

5

1982, Великобританія/Італія

Шоколадні плитки

Salmonella

245 хворих

500000 фунтів

1985, США

Сухе дитяче молоко

Salmonella

75 хворих, у тому числі 1 смерть

Мільйони доларів США

1985, США

Мексиканський сир

Listeria monocytogenes (Додавання сирого молока)

142 хворих, 47 летальних випадків

Тюремне заключення,

Мільйони доларів США

1989,

Великобританія

Йогурт з лісовими горіхами

Токсин ботулизма (недостатня термічна обробка продукту при

Зміненої температурі)

27 хворих, 1 летальний випадок

Міліони фунтів, занепадок усього ринку йогуртів

1990, Франція

Міне-ральна вода

Бензол (фільтри не змінювалися протягом 18 міс.)

Відзив по всьому світу, 160 млн. пляшок знищені

79 млн. дол.

Закінчення табл. 2.3

1

2

3

4

5

1996, Іспанія

Оливкова олія

Аніліновий барвник (денатурована рапсова олія

Була представлена як оливкова)

600 летальни х випадків,

25 000 постраждалих

Данні відсутні

1999, США

Питна вода

Е. coli O 157: H7

65 хворих, 2 летальних випадку

Данні відсутні

1999, США

Яблучний сік

Е. coli O 157: H7

6 хворих

Данні відсутні

Найбільш велике в історії вилучення продукції відбулося в США в серпні 1997 р., коли в м'ясному фарші, виготовленому найбільшим виробником м'ясних виробів штату Айова, була виявлена E. coli 0157: Н7. Компанія швидко почала процедуру вилучення продукції, яка на той час вже була розподілена між торговими точками в декількох штатах в об'ємі, що перевищує 10 тис. метричних тонн. Результатом стало банкрутство компанії і її повний відхід з бізнесу.

Згідно статистичним даним Центру контролю захворюваності США, щорічно близько 76 млн. чоловік захворюють, 300 тис. госпіталізуються, і більше 5000 вмирають унаслідок споживання небезпечних і недоброякісних харчових продуктів.



Схожі статті




Методи визначення фальсифікації товарів - Дубініна А. А. - 2.8. Аналіз міжнародного опиту вилучення неякісної продукції з ринку

Предыдущая | Следующая