Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності - Кириченко O. A. - Збут продукції

Після підписання контракту Директор з маркетингу призначає відповідального за зовнішньоекономічний контракт (ВЗК). ВЗК спільно з іншими підрозділами ВАТ організовує контроль за процесом виконання контракту, а саме:

- відкриттям замовлення на виробництві;

- своєчасною закупівлею матеріалів і комплектуючих;

- процесом виготовлення в цехах і контролем якості;

- надходженням оплати за контрактом;

- підготовкою продукції до відвантаження;

- закриттям контракту.

Контроль за кожним із вказаних напрямів здійснюється відповідальним за контракт шляхом взаємодії з різними підрозділами ВАТ (планово-диспетчерський, матеріально-технічного забезпечення, фінансів і збуту, контролю якості) згідно з їх функціональним призначенням.

Збут продукції

Збутом продукції у ВАТ займаються спеціалізовані підрозділи зі збуту продукції - відділ збуту. Після виготовлення продукції і надходження її до складу готової продукції замовляються транспортні засоби для її відвантаження. Більша частина продукції у ВАТ (70-80 % ) відвантажується залізничним транспортом, інша частина - автомобільним транспортом. Замовлення транспортних засобів та їх оплата відбуваються на визначених у контракті умовах поставки товару згідно з міжнародними правилами інтерпретації комерційних термінів "Інко-термс-2000".

ВЗК передає до відділу збуту для проведення відвантаження оригінал контракту з усіма додатками. Відділ збуту згідно з контрактними даними готує для відвантаження такі документи:

- накладну на продукцію (залізничну або автомобільну);

- рахунок-фактуру (інвойс);

- товаросупровідний документ (пакувальний аркуш). Кількість відвантажувальних документів визначається різними

Умовами контракту (кількість країн транзиту та ін.) і, як правило, не становить менш як 5 примірників.

Крім того, для проведення експортної операції до комплекту документів на продукцію відділом збуту додаються (оригінал та декілька копій):

- сертифікат якості та/або сертифікат відповідності на продукцію;

- сертифікат походження, який оформляється Торгово-промисловою палатою України;

- інші документи (фітосанітарні та інші сертифікати, дозволи державних органів на експорт продукції та ін.), залежно від типу товару.

Після підготовки всіх документів відділ збуту передає їх до підрозділу митного оформлення вантажів ВАТ, який заповнює вантажну митну декларацію (ВМД) і подає її разом із необхідними документами до Сумської митниці. Митниця перевіряє правильність та достовірність даних у наданих документах, здійснює огляд вантажем і надає дозвіл на експортну операцію, завіривши ВМД, накладну та рахунок-фактуру підписом і особистою печаткою інспектора митниці.

Після отримання документів з митниці відділ збуту передає їх до залізничного цеху для організації доставки та передачі вагонів залізничній станції. Залізничні служби відправляють вагони до пункту перетину кордону, який зазначений у вантажній митній декларації. Експорт продукції вважається виконаним після перетину вантажем митного кордону України і підтвердження про це митниці на кордоні.

На завершення відділ збуту інформує про відвантаження продукції відповідального за контракт і передає йому копії відвантажувальних документів, а той відповідно надсилає їх замовнику. Під час доставки продукції замовнику відділ збуту стежить самостійно або через експедиторські компанії за вантажем та інформує про це замовника. Остаточне закриття контракту та передача його разом з фінансовими документами до бухгалтерії ВАТ здійснюється після повної оплати за продукцію. Згідно з валютним законодавством України повністю розрахуватися за поставлену продукцію замовник має у термін не більший ніж 90 діб з моменту оформлення вантажної митної декларації на експорт.



Схожі статті




Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності - Кириченко O. A. - Збут продукції

Предыдущая | Следующая