Менеджмент туризму - Кіптенко В. К. - 6.5. Управління конфліктами в туризмі

Усі визначення конфлікту підкреслюють наявність певних протиріч або суперечностей між людьми внаслідок протилежності цілей, інтересів, позицій, поглядів, прагнень. У психології конфлікт (від лат. confliclus - "зіткнення") визначається як зіткнення протилежно спрямованих, несумісних одна з одною тенденцій.

Характерними рисами конфлікту є:

- суперечливі позиції сторін з певного питання;

- протилежні цілі, інтереси, бажання;

- відмінності у засобах досягнення мети.

Конфлікти можуть бути прихованими або явними, але, в будь-якому разі, в їх основі лежить відсутність згоди. Кожен з учасників конфлікту формує своє враження про ситуацію, яка склалася у суперечливій зоні, та їхні думки часто не збігаються. Сторони конфлікту мають різні погляди на справу. Втім конфлікт виникає, якщо хоча б один зі співрозмовників почне сприймати ситуацію як вияв нетовариськості або агресії іншого учасника. Водночас інший може навіть не розуміти, що перебуває у конфліктних стосунках.

Конфлікт найчастіше асоціюється з агресією, погрозами, суперечками, ворожістю. В результаті панує думка, що конфлікт - явище завжди небажане, що його необхідно, за можливості, уникати. З огляду на це, розрізняють конфлікти функціональні (корисні для членів колективу й організації) і дисфункціональні (які знижують продуктивність праці).

Функціональний конфлікт може цілком або частково усунути суперечність; сприяти розвитку і змінам в організації; викрити причини кризи; зменшити ступінь конформізму та безпідставної покірливості; сприяти становленню групової солідарності; зробити внесок у структурування організації; викрити слабкі місця і невирішені питання; стати джерелом розвитку особистості; поглибити знання про мотиви й цінності людини; виявити психологічну стійкість до стресів; визначити як негативне, так і цінне в особистості; послабити емоційне напруження; іноді поглибити міжособистісні стосунки; надати соціальний досвід вирішення складних ситуацій; поліпшити якість індивідуальної діяльності; підвищити авторитет серед оточуючих; стати одним із засобів самоствердження особистості; прискорити процес самопізнання; сприяти усвідомленню спільності інтересів, цінностей тощо; сприяти об'єднанню однодумців; відсунути на другий план інші конфлікти; визначити пріоритети у багатьох питаннях; встановити нові контакти.

Дисфункціональні конфлікти значно збільшують ризик різних захворювань (серцево-судинних, шлунково-кишкового тракту тощо); негативно впливають на психологічний стан людей; можуть супроводжуватися стресом або, навіть, насильством; часто руйнують систему міжособистісних стосунків; формують "образ ворога", прискіпливе ставлення до опонента; погіршують якість роботи, навчання; насаджують примусові способи вирішення проблем; формують зневіру в справедливе вирішення питання; іноді заважають здійсненню швидких змін; зумовлюють втрату підтримки з боку інших; зумовлюють дії у відповідь на репліки; у багатьох випадках ставлять під сумнів довіру; роз'єднують тих, хто намагається досягти єдності; порушують процес формування союзів; зменшують потенціал співробітництва у майбутньому; мають тенденцію до поглиблення і розширення.

Якщо за основу поділу конфліктів узяти їх наслідки, значення і способи вирішення, то можна виокремити два основні види:

- конструктивні конфлікти, для яких характерні суперечності, що стосуються принципових аспектів діяльності підприємств туризму й індустрії гостинності, проблеми її співробітників. Вирішення таких конфліктів виводить діяльність туристичного підприємства на новий, більш високий і ефективний рівень розвитку;

- деструктивні конфлікти, які призводять до руйнівних дій, різкого зниження ефективності діяльності підприємств туризму.

Теорія менеджменту вирізняє чотири основні типи конфліктів:

- міжособистісний конфлікт найбільш поширений. Він виражається у боротьбі за обмежені ресурси або у зіткненні людей з різним характером, темпераментом, інтересами, поглядами, цінностями, манерами поведінки;

- конфлікт між особистістю і групою може виникнути, якщо така особистість займає позицію, відмінну від позиції групи або сформованих норм групової поведінки;

- міжгруповий конфлікт часто виникає внаслідок відсутності чіткого узгодження функцій і меле повноважень між підрозділами або через дефіцит ресурсів;

- внутрішній конфлікт особистості виявляється в тому, що до працівника підприємства ставляться суперечливі вимоги щодо результату його роботи. З іншого боку, вимоги до співробітника можуть не відповідати його особистісним цінностям. Найчастіше такий конфлікт є відповіддю на робоче перенавантаження або недонавантаження.

Такі, конфлікти найчастіше виявляються у кризах - подіях з невизначеним результатом і небезпекою втрат.

Конфлікти можна також класифікувати:

- по горизонталі - конфлікти, які відбуваються між співробітниками, що не перебувають у стосунках підпорядкування;

Кризу можна розуміти і як внутрішній стан людини, яка, на її погляд, опинилася у ситуації глухого кута. Розрізняють такі основні типи криз:

1. Кризи розвитку, які вимагають підтримки і спеціальних способів вирішення.

2. Кризи втрати, які стосуються втрат близьких людей.

3. Ситуаційна криза - втрата речей, будь-чого іншого, крім людини.

4. Криза цілісності - загроза цілям або системі цінностей. Таку кризу важко виявити, тому в цьому випадку найчастіше звертаються до друзів або родичів, а не до психотерапевта.

5. Криза зумовлена небезпекою.

6. Криза залежності вразливості особистості.

7. "Остання крапля" - криза, спричинена низкою невдач у різних сферах життя; розпочалася теж після невдачі.

8. Криза, зумовлена зростанням напруженості.

9. Криза, яка сприймається як крах і невдача.

10. Абсолютна криза - сукупність усіх перерахованих типів криз.

- по вертикалі - конфлікти, які відбуваються між керівниками і підлеглими;

- мішані - тип, який поєднує конфлікти по горизонталі і вертикалі в яких представлені як перші, так і другі.

Найбільш поширені вертикальні і мішані конфлікти, вони становлять приблизно 70-80 % серед інших.

Конфлікти в туризмі, як і в будь-якій сфері, в якій обслуговують клієнтів, виникають часто. Головною умовою виникнення конфліктів є порушення моральних норм стосунків між членами трудового колективу. Досить часто їх причиною є неуважність і погане обслуговування клієнтів. Конфлікт на турфірмі може набувати різних форм. У будь-якому разі менеджер повинен уміти аналізувати, розуміти й управляти конфліктом.

Дуже важливо, щоб персонал був готовий до правильної поведінки у конфліктних ситуаціях, а для цього необхідно хоча б приблизно знати, коли і де можливе виникнення конфліктної ситуації. На побутовому рівні це визначити простіше.

Причини деяких конфліктів, які виникають у туризмі, можуть бути неявними. Крім того, вони залежать від характеру конфлікту, стадії його розвитку, міри долученості учасників тощо. Систематизація причин, які зустрічаються у туристичній практиці, дає можливість вирізнити:

1. Обмеженість ресурсів, з одного боку, і намагання людини взяти для себе найкраще й у найбільшій кількості - з іншого. Наприклад, конфлікт може виникнути у випадку, коли працівники туристичних фірм почнуть розподіляти час відпусток на літній період. У цілому розподіл ресурсів є суттєвою причиною конфліктних ситуацій, які доводиться вирішувати менеджерам різних рівнів.

2. Суперечливість потреб, бажань, інтересів, цілей або цінностей. Така причина конфлікту може стати провідною не лише у стосунках з окремими туристами, а й у цілому у функціонуванні внутрішнього середовища турфірми. Наприклад, окремі підрозділи готелю, викопуючи свої завдання і беручи відповідальність за їх реалізацію, можуть приділяти мало уваги цілям усієї організації; співробітник служби охорони, виконуючи свої безпосередні обов'язки, може не враховувати вимогу використання форменого одягу та ін.

3. Взаємозалежність обов'язків. Коли одна людина або група залежать у виконанні завдання від іншої людини або групи, завпеди є ймовірпість конфлікту. Наприклад, турист чекає сніданок у номері. Його не доставляють вчасно. Через деякий час ця інформація потрапляє до керівника служби розміщення. З'ясовується, що причиною є несвоєчасне завезення напівфабрикатів. Керівник зв'язується з організацією, з якою було укладено договір на транспортування напівфабрикатів, де повідомляють, що машина виїхала своєчасно. Висувається думка, що вона потрапила в затор. З'ясовуючи причини затору, можна, наприклад, дізнатися про аварію. Отже, неправильна побудова організаційної структури; нечіткий розподіл прав і обов'язків; подвійне, потрійне підпорядкування працівників тощо є важливим аспектом менеджменту, правильна організація якого дасть змогу уникати конфліктів.

4. Незадовільні комунікації. Погана передача інформації є як причиною, так і наслідком конфлікту. Іноді не вдається знайти винного в непорозумінні. Це або турист неправильно зрозумів інформацію, яку йому запропонував менеджер, під час інструктажу перед мандрівкою, чи сам менеджер не дуже чітко висловлювався. Всередині туристичних підприємств погана комунікація може бути зумовлена технічними, організаційними, психологічними, особистісними та іншими факторами, а несвоєчасна, неповна, недостовірна інформація, її приховування спричинюють конфлікти.

5. Низька ергономічність робочих місць. Така причина викликає конфлікт, коли виконання посадової функції не достатньо підкріплене необхідними засобами: немає необхідної техніки, недостатній простір (наприклад, для обслуговування клієнта), галас, спека, холод тощо. Внаслідок таких факторів підвищується стомлюваність, роздратованість, виникають головний біль, стрес і агресія. Все це стає основою конфлікту.

6. Недоцільний контроль. Важко визначити, яка форма контролю має переважати: жорстка чи м'яка. Одне можна стверджувати точно: недоречний (надмірний, або, навпаки, недостатній) контроль призводить до конфліктів. Якщо контролювати всі дії (туриста, працівника готелю, ресторану або туристичної фірми), то людина рано чи пізно не витримає: турист почне обурюватися, а співробітник починає гірше працювати. З іншого боку, безконтрольність призводить до безвідповідальності, що теж стає причиною конфліктів.

7. Відмінності у манері поведінки і життєвому досвіді. Люди по-різному реагують на конфлікти: хтось їх уникає, хтось вважає джерелом прогресу і за необхідних умов скористається можливістю; хтось має стійкість до конфліктів, не провокує їх, однак і не уникає; для когось це основний спосіб поведінки. На думку спеціалістів, у середньому, сприятливий психологічний клімат у колективі порушує лише 10 % усіх співробітників.

Визначають відповідні типи "збурювачів" спокою:

- Агресивні поділяються на три підтипи: "танки", "снайпери" й "підривники". "Танки" повністю переконані у своїй компетентності, їм не подобається зустрічна агресивність у відповідь. "Снайпери" дошкуляють людям різними жартами й зауваженнями, але їх можна "вивести на чисту воду", якщо попросити докладно пояснити, що мається на увазі. "Підривники" гнівно лають свого опонента, доки не "виплюхнуть" усі накопичені емоції, створюючи ілюзію ображеного для співробітників.

- "Скаржники" люблять детально розповідати про свої проблеми. Заспокоїти їх можна, лише перефразувавши скарги своїми словами, щоб людина зрозуміла, що її переживання помітили.

- Нерішучі працівники не можуть однозначно вирішити питання і роблять багато спроб і відсторонюються від тих, хто на них тисне.

- Безвідповідальні працівники захоплені тривогою, яка проявляється не уникненням конфлікту, а агресією. Якщо вони відчують до себе позитивне ставлення, то їхня поведінка стане нормальною.

- "Всезнайки" є цінними працівниками, але рідко визнають свої помилки і своєю поведінкою викликають у оточуючих відчуття неповноцінності.

Іншими причинами є недостатня мотивація, невизначеність перспектив професійного зростання, недостатній рівень професійної підготовки співробітників та багато інших.

Конфлікти виникають з об'єктивних і суб'єктивних, суттєвих та несуттєвих, випадкових і закономірних, взаємопов'язаних та непов'язаних причин. "Енергетика" конфлікту живиться як із реальних, так і удаваних джерел. Є декілька типових ілюзій, які примушують людей "роздмухувати" конфліктні ситуації:

1. "Виграв-програв". Якщо людина хоче досягти несумісних цілей, то виникає ілюзія, що отримати одне можна тільки за рахунок втрати іншого. Кульмінацією цієї ситуації може бути значний конфлікт з великими втратами.

2. "Самовиправдання". Люди схильні виправдовувати власну поведінку, перебільшуючи добрі справи або применшуючи погані, зовсім не визначаючи їх. А от зі сторони наші погляди можуть оцінюватися абсолютно інакше.

3. "Погана людина". Людина, що діє всупереч нашим бажанням, викликає негативну реакцію. Негативний вплив, що руйнує наші плани, робить неможливим досягнення цілей, викликає неприязнь.

4 "Дзеркально сприйняття"- ситуація, за якої у двох людей вимикає симетричне сприйняття один одного. Якщо виникла суперечка, то кожна зі сторін-учасників схильна до звинувачень іншої. Водночас, оскільки психічний стан іншого проектується на себе, то постають як звинувачувальні, так і виправдувальні аргументи.

У туризмі можна визначити декілька рівнів прояву конфлікту:

- між туристами (потенційним або реальним) й організаторами туризму (менеджерами туристичних фірм, екскурсоводами, гідами, перекладачами, співробітниками готелів, офіціантами, водіями транспортних засобів тощо);

- між працівниками туристичних закладів (конфлікти всередині самої туристичної фірми, а також з її конкурентами, контрагентами і посередниками);

- між туристами (у групових турах, на екскурсіях, у ресторанах, музеях, під час проживання в готелі, участі у розважальних заходах тощо).

Конфлікти між туристами й організаторами туризму найчастіше виявляються у формі різноманітних скарг. Туристи нині, враховуючи жорстку конкуренцію на ринку, більш прискіпливо ставляться до питані" виконання своїх прав, передбачених договором. З іншого боку, різноманітність й різнорівневість якості надання туристичних послуг, які зумовлені діяльністю нових, менш досвідчених, туристичних фірм, провокують туристів на конфлікт. У результаті вони скаржаться на неналежне виконання пропонованих послуг, несвоєчасне інформування про зміни у програмі туру, недостовірну інформацію про тур тощо* Велика кількість конфліктів виникає з приводу оформлення договірної документації. Підписуючи договір, покупець до кінця може так і не розуміти, що насправді купує. Ускладнює ситуацію й тс, що часто туристична фірма в договорі щодо прав, обов'язків і відповідальності, як правило, намагається обумовити якомога більше своїх прав, тоді як для туриста визначити багато обов'язків. Звісно, що це стає причиною невдоволення покупця послуги.

Найчастіше конфлікти можуть виникати у разі грубого ставлення працівника сфери туризму (менеджера туристичної фірми, адміністратора готелю, офіціанта тощо) до туриста або навпаки.

До конфліктів приводять і непорозуміння як результат взаємної помилки. Наприклад, менеджер з виїзного туризму, проводячи інструктаж, неправильно назвав час вильоту літака, туристу довелося чекати дві години в аеропорту, або адміністратор готелю помилився з ключем від номера, переплутав поверхи, неправильно записав паспортні дані чи назвав ім'я гостя. Залежно від характеру туриста це може стати джерелом конфлікту. З іншого боку, конфлікт може розпочатися і з вини покупця. Наприклад, клієнт бронює номер на нетривалий час, після закінчення строку він бажає подовжити своє проживання в номері, але цс не завжди можливо, оскільки номер може бути продано. Співробітники готелю повинні виселити гостя. Непорозуміння зустрічаються і в діяльності ресторану. Припустимо, офіціант не попередив, що замовлена страва буде готова не раніше, ніж за півгодини, а турист, не знаючи про це, виявив підвищену знервованість.

Часто конфлікти в туризмі виникають за психологічної несумісності партнерів з обслуговування й особливостей характеру клієнта. Наприклад, активніший турист постійно перебиває спокійнішого екскурсовода, клієнта туристичної фірми дратують повільні дії менеджера, відвідувач ресторану принижує офіціанта натяками на можливу винагороду - "чайові" - за умови уважного до нього ставлення. При цьому велике значення мають такі особисті якості співробітників туристичних підприємств, як стриманість і терпимість. До туриста треба вміти знайти індивідуальний підхід.

Конфлікти між співробітниками туристичних підприємств і між самими туристами мають свою специфіку, але не набули відокремленого незалежного статусу відносно конфліктів між туристами і організаторами туризму. Особливість конфлікту полягає також у тому, що до нього можуть долучатися нові учасники. Крім того, будь-який із трьох умовних рівнів мас велику кількість підрівнів, на кожному з яких, у свою чергу, можуть виникати різні види і типи конфліктів із різними динамічними характеристиками.

Динамічними характеристиками конфлікту є стадії розвитку конфлікту і процеси, які виникають на його різних стадіях. При цьому потрібно відповісти на два ключових запитання: що? (процеси, які виникають на різних стадіях) і як? відбувається під час конфлікту (регулятори цих процесів).

Конфлікт виникає і починається з перед конфліктної ситуації, тобто зі зростання напруженості у відносинах між потенційними суб'єктами конфлікту внаслідок певних суперечностей. Але ці суперечності не завжди перетворюються на конфлікт, лише ті з них, які усвідомлюються потенційними суб'єктами як несумісні. Стосовно туристичної сфери це може означати, наприклад, ступінь невиконання передбачених договором зобов'язань. Що сталося, якщо турист запізнився на автобус або взагалі не прийшов, зустріли туриста в чужій країні чи, всупереч умовам договору, йому довелося добиратися в готель самотужки, обумовлені послуги розміщення були надані, чи це відбувалося за непередбачуваних обставин? Якщо відпочиваючого в готелі вирішили поселити в номер, категорія якого не дуже відрізнялася від заброньованого (наприклад, замість номера з частковими зручностями - стандартний), турист може відреагувати на це спокійно і поставитися з розумінням. Але, якщо йому пропонують замість люксу внаслідок відсутності вільних кімнат оселитися у стандартному номері або взагалі відмовляють у розміщенні з причини незначного запізнення, то це вже сильно суперечить потребам, бажанням і можливостям туриста. Оскільки він, як правило, опиняється в чужому місті або навіть у чужій країні вперше і не знає, куди йому йти. Ця суперечність дуже суттєва.

Крім виникнення суперечностей і зростання напруженості, для конфліктної ситуації характерне збільшення недовіри, висування претензій, зменшення контактів, накопичення образ, намагання довести свою позицію, звинувачення противника у несправедливості, стереотипність мислення, поява упередженості і неприязні. У подальшому може статися руйнування попередніх структур взаємодії, перехід від взаємних звинувачень до погроз, збільшення агресивності, формування "образу ворога" й установка на боротьбу з ним. Передконфліктна ситуація поступово переходить у відкритий конфлікт. Однак для цього потрібен інцидент.

Інцидент - це лише формальний привід, необхідний для початку явного протистояння. Ним може стати груба або недоречна фраза менеджера туризму, відсутність води у номері, брудні серветки в ресторані тощо. Інцидент може бути випадковим, закономірним або спровокованим однією зі сторін конфлікту. Іноді його ініціює третя сторона, яка має приховані інтереси в конфлікті. Наприклад, один із менеджерів туристичної фірми, який бажає звільнення свого колеги, може сказати клієнту, який уже стомився очікувати: "Він завжди запізнюється! Окрім того, що він ставить під загрозу імідж фірми, так ще й не поважає своїх клієнтів, примушуючи їх очікувати півгодини! Напевно Ви маєте свої справи і цінуєте свій час, щоб витрачати його дарма!" Після таких слів імовірність конфлікту між менеджером, який запізнюється, і клієнтом, який уже довго чекає, зростає у декілька разів. Ці слова і стануть інцидентом.

Унаслідок інциденту конфлікт переходить на новий рівень. У ситуації, яка формується, конфліктуючі сторони або примиряться, усунувши суперечність, або хтось зі сторін не буде зважати на події, або почнеться відкрите протистояння. У кожному випадку це залежить від цілей, очікувань і особистих якостей (волі, наполегливості, впертості, міри агресивності) кожного з учасників конфлікту.

Початок конфлікту виражається в діях, спрямованих на опонента з метою або досягти очікуваного, або примусити іншого змінити чи відмовитися від своїх цілей. Поведінка на стадії розвитку конфлікту може реалізуватися у різних формах: активно-конфліктній (виклик), пасивно-конфліктній (відповідь на виклик), конфліктно-компромісній і компромісній. Часто в процесі конфлікту виникають додаткові причини для його поглиблення.

Вирізняють три фази розвитку конфлікту. На першій він перетворюється на відкрите протистояння сторін, яке підтримується обмеженими ресурсами і може бути припинене. На другій стадії конфлікту з'являються нові ресурси, втрачаються можливості знайти компроміс, ситуація стає все більш непередбачуваною. Третя стадія - апогей конфлікту, застосовуються усі можливі засоби, головною метою протистояння є завдання максимальної шкоди противнику.

Якщо конфлікт починає шкодити спільній справі, то настає кульмінація, відбувається один або декілька вибухових епізодів, і учасники розуміють потребу у вирішенні конфлікту. Однак кульмінація відбувається не завжди. Іноді сторони втомлюються від протистояння, виникає бажання якось вирішити суперечність.

На стадії вирішення конфлікту можливі різні варіанти розвитку подій: сторони можуть піти на взаємні поступки; сильна сторона може нав'язати слабкій свої умови; конфлікт може стати затяжним, завершитися під тиском зовнішніх обставин; одна зі сторін може повністю втратити свої позиції.

Завершальний етап стадії вирішення конфлікту передбачає переговори. Для цього необхідна хоча б тимчасова відсутність конфлікту. Однак під час переговорів конфлікт може загостритися, якщо хтось із його учасників захоче зміцнити свої позиції. В основу переговорного процесу може бути покладено принцип компромісу (взаємні поступки сторін) або консенсусу (спільне вирішення проблеми).

Післяконфліктна стадія формує нову розстановку сил, нові стосунки й оцінку своїх можливостей.

Вважається, що менеджер повинен не усувати конфлікт, а управляти ним. При цьому він має діяти так:

- вивчити причини (джерела) конфлікту;

- обмежити кількість учасників конфлікту;

- проаналізувати конфлікт;

- вибрати засоби і методи вирішення конфлікту;

- вжити заходів для вирішення конфлікту;

- проаналізувати наслідки конфлікту;

- прийняти заходи з ліквідації (обмеження) негативних наслідків конфлікту.

Для вирішення конфліктів в організації використовуються дві групи методів: структурні й міжособові.

Структурні методи пов'язані з використанням змін у структурі організації для вирішення значних відкритих конфліктів. До них належать:

- пояснення вимог щодо роботи;

- координаційні та інтеграційні механізми (встановлення ієрархії повноважень, запровадження спеціального інтеграційного меха - нізму для конфліктуючих підрозділів, злиття окремих підрозділів, створення проміжних служб та ін.);

- загальноорганізаційні комплексні цілі (встановлення для цієї організації чітко сформульованих комплексних цілей);

- структура системи винагород, яка передбачає встановлення такої системи заохочень, яка була б орієнтована не тільки на заохо - чення хороших працівників, але й на покарання (штрафування) винних.

Міжособистісні методи виявляються у тому, що у конфліктній ситуації менеджеру для більш ефективного вирішення проблеми необхідно обрати певний стиль поведінки. Визначають п'ять способів (стилів) вирішення конфліктів: ухиляння, згладжування, примус, компроміс, вирішення проблеми.

Крім того, способи подолання конфліктів поділяють на педагогічні (бесіда, прохання, переконання, пояснення та ін.) та адміністративні (силове вирішення конфлікту - переведення на іншу роботу, різні варіанти роз'єднання конфліктуючих, вирішення конфлікту за вироком (рішенням) комісії, суду, за наказом керівника тощо).

Спеціалісти рекомендують декілька правил запобігання конфліктам:

1. Виявляйте поступливість. Для запобігання конфліктам бажано знайти компроміс. Необхідно поглянути ширше на подію, чиюсь поведінку. Можна скористатися таким прийомом: менеджер турагентства може подумки поставити себе на місце туриста-бунтівника. Тільки тоді можна зрозуміти іншого. Готовність зробити поступку завжди пом'якшує конфлікт.

2. Будьте доброзичливі. Доброзичливість у ставленні до розхвильованого туриста допоможе змінити його наміри. Для менеджера туристичної фірми, адміністратора готелю, наглядача музею, екскурсовода, офіціанта, бармена не потрібно надзвичайних зусиль, щоб посміхнутися співрозмовнику.

3. Дотримуйтеся дистанції. Коли причиною конфлікту є психологічна несумісність двох людей, то кращий спосіб її подолати - збільшити між ними дистанцію. Так, якщо офіціант виявив, що за закріплений за ним столик сів споживач, з яким у нього раніше склалися конфліктні стосунки, то він може попросити свого колегу обслужити його.

4. Цінуйте те, що маєте. Для попередження конфліктів важливо усунути причини невдоволення туристів і працівників туризму. Невдоволеність роботою пов'язана з декількома несприятливими факторами: одноманітністю роботи, конфліктами в колективі, несприятливими стосунками з керівниками, необгрунтованими претензіями споживачів до якості обслуговування.

5. Будьте психологічно компетентні. Для запобігання конфліктним ситуаціям велике значення має психологічна підготовка працівників туризму, що включає розвиток навичок діалогу з клієнтом, проведення групових занять - обговорень можливих соціально-психологічних ситуацій, а також проведення ситуаційно-рольових ігор і конкурсів професійної майстерності.

6. Поважайте себе та інших. В основі стосунків персоналу турфірм, готелів, ресторанів і музеїв з туристами повинен лежати принцип взаємної поваги. Турист має отримати оптимальні умови для відпочинку. Завдання працівників туристичної сфери - найбільш повно задовольнити його попит. Однак не слід забувати і про почуття власної гідності. Деякі багаті туристи, можуть зневажливо ставитися до персоналу, оскільки вважають, що вони платять гроші. Цього не слід допускати.

7. Володійте собою. Якщо не стримувати зовнішніх виявів емоцій, то постійна схвильованість і запал можуть стати серйозною перешкодою для роботи. Щоб володіти собою, працівнику туристичної сфери важливі: привітно-ввічливий вираз обличчя, легка посмішка. Якщо працівник буде абсолютно щирим у виявленні своїх почуттів, то він, можливо, ризикує постраждати від жорстоких туристів.

8. Умійте заспокоїти. Якщо турист занадто схвильований, не може контролювати свій голос і лексику, то на перший план виходить уміння менеджера заспокоїти таку людину. Для цього можна запросити клієнта в окреме приміщення, в окремій кімнаті можна сісти поруч з клієнтом і попросити докладно розповісти про причину його невдоволення. Під час розповіді бажано продемонструвати своє співчуття й розуміння. Як правило, обурений клієнт хоче, насамперед, щоб його з розумінням вислухали. Після цього він заспокоїться, особливо коли відчує співчуття і бажання допомогти. Тоді можна запропонувати йому випити кави, чаю або хоча б води, а потім попросити викласти скаргу письмово. Все це дасть змогу заспокоїти туриста, зупинити конфлікт на початкових стадіях його розвитку і запобігти непередбачуваним наслідкам.

Контрольні запитання і завдання

1. Розкрийте сутність поняття "конфлікт".

2. Охарактеризуйте основні типи конфліктів.

3. Розкрийте сутність основних конфліктів у туризмі.

4. Які причини зумовлюють конфліктні ситуації в туризмі?

5. Розкрийте сутність дій менеджера під час управління конфліктом.

6. Охарактеризуйте основні методи усунення і запобігання конфліктам.



Схожі статті




Менеджмент туризму - Кіптенко В. К. - 6.5. Управління конфліктами в туризмі

Предыдущая | Следующая