Людина і світ - Юрій М. Ф. - МОНАРХІЯ І ЦЕРКВА В СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ

Говорити про духівництво як про стан феодалів неправомірно. Занадто вже різні люди в нього входили - віл папи римського до останнього сільського священика; від князів церкви, що мали величезні феодальні маєтки, до незаможних пустельників; від негідників і інтриганів до святих. Духівництво не було станом у звичайному розумінні, тому що було відкрите для всіх верств населення. Бувало, що нащадок знатного роду ставав простим ченцем, а виходець із селян досягав кардинальського звання. Що ж поєднувала цих людей? Тільки одне - усі вони входили в могутню організацію, яка контролювала все, пов'язане з ідеологією Середньовіччя, - християнством. Саме про нього ми і поговоримо спеціально, але спочатку звернемося ще до одного важливого моменту - ролі у цьому суспільстві королівської влади.

Королі, звичайно, теж були феодалами і лицарями. Однак умови Середньовіччя ставили їх в особливе становище. По-перше, феодальна роздробленість. Ось тут обрати по класу часто були для королів не підтримкою, а ворогами. Яка вже тут підтримка, коли на докір короля: "Хто тебе зробив графом?!" - перекірливий підданий відповідає: "А вас, ваша величність, хто зробив королем?!" З курсу історії вам відомо, що королі за допомогою міст боролися зі знаттю і опікували їх як центри торгівлі і ремесла. Таким чином, міра городян у "доброго короля" аж ніяк не наївна.

Із селянами складніше. Як відомо, король усе-таки був феодалом. Однак у Франції, наприклад, ініціаторами скасування кріпосного права були саме королі: Людовик Святий, наприклад, звільняв селян цілими селами, за що ті платили йому щирою любов'ю. Коли пронеслася чутка, що в Хрестовому поході король потрапив у полон, усе селянство півдня піднялося, щоб йти йому на допомогу.

Крім того, вважалося, що країна і весь народ (а не одні феодали) вручені королю Богом, і це припускало серйозне ставлення до своїх обов'язків.

Залишаючись по суті феодальною, королівська влада піднімалася над корисливими класовими інтересами, забезпечуючи рівновагу і стабільність усього суспільства.

Що стосується церкви, те незалежно від того, засуджуємо ми чи виправдуємо цю організацію, уявити собі Середньовіччя без неї неможливо. І для того, щоб цілком усвідомити її значення, постараємося зрозуміти, чим було християнство для того часу.

ХРИСТИЯНСТВО І ЙОГО РОЛЬ

Нам, віддаленим від Середньовіччя декількома століттями, важко зрозуміти, наскільки шаленою і пристрасною була віра в Бога людей тієї епохи. Як і лицарська ідея, вона виражала прагнення до прекрасного життя і визначала всі сторони їхнього існування, кожен їхній крок від народження до смерті.

Світ в уявленні людини Середньовіччя був нічим іншим, як сценою, на якій розгорталася боротьба між "божим" і "диявольським" воїнством: між ангелами і бісами; між добрими християнами і язичниками; нарешті, між добром і злом у душі кожної людини, тому що Бог дав свободу вибору.

Ті сили, що ми іменуємо надприродними, середньовічна людина вважала реальністю. У будь-якій радості, у будь-якому горі люди бачили їхнє втручання. Людей різних станів відвідували бачення, під час яких вони могли розгледіти ангелів, Діву Марію, Христа тощо. Точно так самоті, кого вважали відьмами і чаклунами, іноді без усякої загрози катувань признавалися в тому, що "уклали договір з дияволом" і описували його зовнішність. Це зрозуміло: людина "бачила" те, що готова була побачити. Уявлення про християнський світ як про місто, обложене ворогами (іновірцями), з таємними ворогами усередині нього (відступниками) народжувало постійне відчуття небезпеки.

Усі найважливіші події епохи міцно пов'язані з християнством. Під одностайний вигук: "Цього хоче Бог!" був проголошений Перший Хрестовий похід. "Язичники не праві, а християни праві",- кидає Роланд, готуючись до битви з арабами. Можна скільки завгодно пояснювати Хрестові походи економічними причинами, але цілком зрозуміло, що вони ніколи б не відбулися, якби не глибока релігійність більшості їхніх учасників. Королі віддавали міста в обмін на релігійні святині. Доблесні лицарі боролися в ім'я віри. Ченці-пустельники мордували себе "за славу Христову". Селяни піднімали повстання, маючи намір утілити "Царство Боже на землі". Знатні дами доглядали за хворими бідняками, тому що злиденні - "заступники багатих і знатних перед Богом". І неважливо, що багато заповідей християнства порушувалися, від цього вони не переставали бути цінностями. Скільки б злочинів не робила людина, думка про неминуче покарання отруювала йому життя, а можливість умерти без відпущення гріхів була страшніша за саму смерть.

У середньовічному християнстві можна виділити три рівні:

1. Високе (церковне) християнство. Церква визначала християнство і його основні цінності (обов'язковість "сліпої віри", порятунок душі як ціль життя, культ святих).

2. "Лицарське" християнство. Лицарству в християнстві найбільш близький і зрозумілий був військовий аспект. Слова Христа: "Я приніс вам не мир, але меч" вони розуміли буквально, і в цьому їх підтримувала церква, яка проголошувала обов'язком кожного боротьбу за віру. Найбільш повним збігом лицарського і християнського ідеалів були військово-чернечі ордени, що виникли підчас Хрестових походів.

Лицарський культ Прекрасної Дами теж мав якоюсь мірою джерело в християнстві, а саме в поклонінні Діві Марії. Так, в одній з легенд лицар, укладаючи угоду з дияволом, відрікається від Бога, але навідріз відмовляється відректися від Божої Матері. А в іншій - Діва Марія з'являється до одного знатного юнака, цілує його і нарікає своїм лицарем.

3. Простонародне християнство, що з'єднало в собі церковне вчення, язичество і забобони. Перетворивши основні язичеські свята в християнські, церква не викоренила язичество, і багато християнських звичаїв продовжували сприйматися народом у категоріях варварської магії. Наприклад, існувало повір'я, що, коли йде церковне богослужіння, час зупиняється і людина не старіє. У Південній Німеччині існував звичай, за яким якщо в день святого Урбана псувалася погода, то його зображення кидали в бруд. В усьому цьому відбивалися типово варварські уявлення про те, що, здійснюючи певні обряди, люди можуть вплинути на Бога, час тощо. Надприродні сили в простонародному християнстві з'являються в плоті і дуже схожі на людей. Так, Христос міг дати стусана недбайливому ченцю, а який-небудь городянин чи селянин - обвести навколо пальця дурнуватого диявола.

Не завжди, однак, таке розуміння релігії було необразливим. Віра в чудодійні властивості мощів, наприклад, привела до того, що наприкінці IX ст. народ у містах Умбрії (Італія) хотів убити пустельника святого Ромуальда, щоб тільки не упустити можливості заволодіти його рештками. Страшним наслідком забобонів було також "полювання на відьом", що активно велося інквізицією за підтримкою простолюду.

Заради справедливості відзначимо, що не тільки релігія впливала на суспільне життя, але і життя впливало на сприйняття релігії. Так, лицарі уявляли загробний світ у категоріях васалітету: перед смертю Роланд піднімає до неба праву рукавичку, яку приймає архангел, і в такий спосіб він присягає новому сеньйору. А одна із селянських релігійних сект пояснювала легенду про бунт сатани проти Бога тим, що сатана обіцяв ангелам, які прийшли за ним, знизити оброки і податі.

Усі найважливіші моменти людського життя (народження, шлюб, посвята в лицарі, смерть) були пов'язані з християнством. І на всіх сферах людської діяльності лежав його відбиток. Християнство було віссю цієї цивілізації.



Схожі статті




Людина і світ - Юрій М. Ф. - МОНАРХІЯ І ЦЕРКВА В СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ

Предыдущая | Следующая