Логістика - Тридід О. М. - Ситуаційна задача 4. Дослідження ринку логістичних послуг Німеччини

Результати дослідження, недавно опубліковані в Берліні консалтинговою компанією Elmar Hertzog and Partner, свідчать про те, що невеликим логістичним постачальникам можна не боятися конкуренції з боку своїх більших колег. Оскільки вантажовідправники часто звертаються саме в середні логістичні фірми, які надають послуги з управління постачаннями і можуть виступати в ролі посередників при наданні транспортних послуг.

Це непогані новини для середніх логістичних постачальників. До такого висновку прийшла консалтингова компанія Elmar Hertzog and Partner (Гамбург, Німеччина) в результаті свого дослідження, яке проводилося від імені Німецького форуму перевезень.

Доки логістичні компанії середнього розміру залишаються конкурентоспроможними з погляду компетентності та рівня витрат, у них буде більше шансів на успіх в отриманні нових контрактів в обхід своїх крупних колег. Крім того, невеликі компанії мають більше можливостей в розвитку інформаційно-технічного (IT) бізнес-сектору і реалізації інноваційних рішень.

Більше 100 логістичних підприємств та більше 50 вантажовідправників відповідали на запитання, що пов'язані з темою дослідження "Стратегія вибору на логістичному ринку Німеччини" (транспортні послуги, цінність додаткового обслуговування, послуги з управління ланцюгами постачань). Особливо цінними можна назвати відповіді вантажовідправників. Вони свідчать про те, що перевага працювати з великими логістичними компаніями світу пов'язана з попитом на експрес-послуги та міжнародні морські або авіаперевезення. У той час як для здійснення перевезень генеральних вантажів із використанням автотранспорту більше 85% вантажовідправників шукають партнерів серед середніх логістичних компаній. Така тенденція спостерігається і при укладанні контрактів на додаткові послуги (складські операції, упаковка, маркування вантажів та ін.).

Згідно з дослідженням, основна причина популярності середніх логістичних компаній полягає в гнучкості виконання запитів клієнтів у порівнянні з великими конкурентами. Транспортні задачі виконуються дуже швидко. Крім того, є багато можливостей прийняття альтернативних рішень. Вантажовідправники часто не хочуть відмовлятися від повного контролю за ланцюгом постачань, більшість із них бажають брати участь у процесі доставки вантажів. Середні логістичні компанії є ідеальними партнерами для таких проектів.

Було знайдено й інше пояснення, тому що вантажовідправники користуються послугами посередницького обслуговування компаній середнього розміру. Вся справа в тому, що на сьогодні логістичний бізнес пов'язаний з виконанням індивідуальних послуг, які переважно здійснюються через особисті контакти. 74% опитаних вантажовідправників сказали, що це насправді так. Особисті контакти можна розглядати як одну з сильних сторін компанії середнього розміру. За результатами дослідження провідну роль для вантажовідправників відіграють ринки інтернет-обслуговування в логістичній сфері, навіть при замовленні стандартних послуг. 33% опитаних вантажовідправників не змогли визначити очевидні відмінності на рівні компетентності роботи середніх і крупних логістичних компаній, а 61% респондентів вказали, що в деяких сферах діяльності перевага зосталась на стороні великих підприємств.

На думку більшості грузовідправників, у сфері використання ІТ-технологій середні логістичні компанії мають великі перспективи. Більше 2/3 опитаних вважають, що підприємства середнього розміру більш компетентні в наданні електронних послуг (спостереження за процесом поставки; Інтернет-обслуговування та ін.), а також мають багато переваг у розробці програмного забезпечення для автоматизації різних логістичних задач.

Питання і завдання

1. Що приваблює вантажовідправників у послугах великих логістичних посередників?

2. Що приваблює вантажовідправників у послугах середніх логістичних посередників?

3. Як великі логістичні посередники можуть підвищити конкурентоспроможність своїх послуг?

4. Порівняйте ринок логістичних послуг України та Німеччини.

5. Яким логістичним посередникам (великим чи середнім) вигідніше віддавати перевагу в Україні?



Схожі статті




Логістика - Тридід О. М. - Ситуаційна задача 4. Дослідження ринку логістичних послуг Німеччини

Предыдущая | Следующая