Криміналістика - Волобуєв А. Ф. - Глава 16. Тактика відтворення обстановки та обставин події

1. Поняття, сутність, цілі відтворення обстановки і обставин події, значення результатів для розкриття і розслідування злочинів

Із часів виникнення криміналістичної науки зі слідчого огляду поступово почала виокремлюватися слідча дія, для якої характерним було проведення дослідів та перевірок. її називали по-різному, зокрема "відтворення злочину", "вулична операція", "слідчий експеримент", "допит на місці", "висновок на місці", "перевірка показань обвинуваченого" тощо. Це питання досліджувалося у наукових колах, де дослідники обгрунтували самостійність складної слідчої дії - "відтворення обстановки та обставин події" (П. І. Тарасов-Родіонов, Н. О. Селіванов, В. І. Теребілов та інші). З іншого боку, вчені доводили самостійний характер окремо названих слідчих дій - "слідчого експерименту" та "перевірки показань на місці" (Л. Є. Ароцкер, P. C. Бєлкін, М. В. Васильєв, Н. І. Гуковська, С. А. Голунський, С. С. Степічев та інші). Це відповідним чином позначилося на законодавчому рівні, де в процесуальних кодексах різних країн (зокрема СНД) законодавець, визнаючи самостійний характер названих слідчих дій, їх назву та певною мірою зміст викладає по-різному.

Ст. 194 КПК України передбачено відтворення обстановки і обставин події. Відповідно до українського законодавства, відтворення обстановки та обставин події є слідчою дією, здійснюваною з метою перевірки результатів допиту свідка, потерпілого, підозрюваного чи обвинуваченого або ж даних, одержаних під час огляду та інших слідчих дій, яка полягає в тому, що слідчий може виїхати на місце в присутності понятих, а в необхідних випадках за участю спеціаліста, свідка, потерпілого, підозрюваного чи обвинувачуваного відтворити обстановку та умови, за яких ті чи інші події могли відбуватися в реальній дійсності. Тож відтворення обстановки і обставин події має, власне, дві самостійні форми (за російським законодавством вони є самостійними слідчими діями):

1) перевірку на місці показань обвинуваченого, підозрюваного, потерпілого чи свідка з метою їх уточнення і доповнення в присутності понятих;

2) слідчий експеримент, тобто експериментальну перевірку правдивості показань цих осіб, інших обставин і припущень (наприклад щодо можливості чути або бачити за певних умов щось, що стосується цих обставин, проникнути в приміщення названим у свідченнях способом або певною особою, подолати названу в свідченнях відстань тощо).

У теорії криміналістичної тактики дискусійним вважають невідкладний характер відтворення обстановки та обставин події. Р. С. Бєлкін наголошує на тому, що така слідча дія є перевірковою. В тактичному плані, приймаючи рішення про відтворення обстановки та обставин події, слідчий визначає перед собою такі цілі:

1) перевірка і уточнення показань, інших доказів;

2) забезпечення наочності окремих доказів;

3) перевірка версій;

4) отримання нових доказів (у формі слідчого експерименту - встановлення факту неможливості існування явища, події; у формі перевірки показань на місці - виявлення предметів (серед них і раніше не відомих), трупів;

5) виявлення причин і умов, які сприяють учиненню злочину. Відтворення обстановки та обставин події має важливе значення у збиранні доказів, адже можливості цієї слідчої дії майже нічим (окрім морально-етичних норм) не можна обмежити. Узагальнено значення цієї слідчої дії полягає в наступному. По-перше, в результаті відтворення обставин та обстановки події здійснюється підтвердження наявних доказів чи їх спростування. По-друге, позитивні результати відтворення у формі слідчого експерименту свідчать про можливість дії як явища загалом, але не свідчать про те, що це було здійснено насправді. В разі негативного результату слід ураховувати індивідуальні особливості особи. По-третє, відтворення обстановки і обставин події у формі перевірки показань дають можливість отримати нові докази. По-четверте, результати проведення відтворення у будь-якій формі використовують для висунення нових версій, планування розслідування та, зрештою, для встановлення істини у справі (ст. 64, 23 КПК).



Схожі статті




Криміналістика - Волобуєв А. Ф. - Глава 16. Тактика відтворення обстановки та обставин події

Предыдущая | Следующая