Країнознавство - Мальська М. П. - Боротьба Сумо

Перші історичні відомості про сумо датуються серединою 8 століття. У другому місяці 642 року при дворі Імператора відбувся борцівський турнір на честь корейського посла. З тих пір під егідою Імператора щорічно влаштовувалися змагання, приурочені до свята закінчення осінніх польових робіт. Перші поєдинки мали не спортивне, а релігійне значення. Вони супроводжувалися ритуальними танцями, молитвами і театральними уявленнями на релігійну тематику. Техніка сумо не відрізнялася витонченістю: борцівські кидки і захоплення поєднувалися з елементами боксу, а заборонених прийомів практично не було.

Основні правила сумо і система суддівства склалися в епоху Хеян (794-1185 рр.). Борцям категорично забороняється хапати суперника за волосся, штовхати ногами і бити кулаками в голову. Одягом борця стає пов'язка на стегнах. Сучасне сумо бере свої витоки з періоду Едо (після 1603 року). На початку 17 століття в Японії, виснаженій тривалими міжусобними війнами, встановився мир. Створилися сприятливі умови для торгівлі, посилився клас купців. Новий могутній стан шукає нових розваг. Улюбленим проведенням часу стає боротьба сумо. Саме у епоху Едо остаточно сформувалося близько 70 канонічних прийомів (кидки, підніжки, підсічки, захоплення, поштовхи), утвердился ритуал, удосконалилися правила змагань, які практично в незмінному вигляді дійшли до наших днів. У епоху Едо оформляється нинішня борцівська ієрархія, вводиться звання великого чемпіона - йокодзуна.

В середині 18 століття зароджується традиція щорічного проведення двох борцівських турнірів в Осака і Едо (Токіо).

Нелегкі часи національна японська боротьба пережила в період Реставрації Мейдзі. У 1868 році відбулося відкриття ізольованою впродовж тисячоліть від світу країни, і до Японії, разом із заморськими товарами, проникли нові розваги. Нова буржуазія оголосила сумо пережитком феодалізму і почалось гоніння.

Врятувати національну боротьбу від забуття допомогли любов простого народу і особиста підтримка Імператора. Турніри незабаром поновилися, і змагання вже не уривалися навіть під час світових воєн. Стародавня легенда пов'язує з сумо саме існування сучасної японської нації на Японських островах. Згідно повір'ям, бог Такамікадзуті вступив в поєдинок з богом варварів. Завдяки його перемозі японці отримали право осісти на території нинішнього острова Хонсю.

Серед видів прикладного мистецтва мало яке може бути назване більш японським, ніж ікебана, або мистецтво аранжування квітів. Як і тісно пов'язане з дзен-буддизмом мистецтво чайної церемонії, ікебана надає особливе значення простоті і точності форм, її мета - символічне відображення різних аспектів природи.

Японія славиться своїми традиційними візерунками. Наприклад, візерунок торидасукі є колами, складеними з птахів з довгими красивими хвостами, які примхливою мережею обплітають каркас з арабесок. У стародавні часи цей візерунок прикрашав сашинукі (різновид шароварів хакама) хлопців з аристократичних сімей.

Найбільш популярні туристичні маршрути пролягають через старовинні міста Японії: Токіо, Осаку, Нару, Кіото та ін., де туристи знайомляться з визначними пам'ятками країни, її історією і культурою.

У розпорядженні туристів 1600 музеїв, 357 національних і префектурних парків, 290 ботанічних садів і зоопарків, 76 акваріумів, 227 розважальних комплексів, 2,1 тис. місць для кемпінгів, 3,2 тис. велосипедних, пішохідних і ін. маршрутів.

Музеї Японії, за винятком декількох сучасних галерей у великих містах, є скарбницями, які розташовані в храмах та святинях. Найзнаме-нитішим музеєм такого роду є храм Міохойн в Кіото. У Токіо розташовані численні музеї, зокрема: найбільший Художній музей країни - національний музей; Музей каліграфії; Національний музей західного мистецтва; Музей японського народного мистецтва; музей-скарбниця святині Мейдзі; Національний музей науки. Серед історичних і архітектурних визначних пам'яток Японії можна відзначити до Токіо - Імператорського палацу; безліч храмів буддистів, головним серед яких вважається храм Ракандзі; Токійська телевежа заввишки 333 метри; зоопарк. У Кобі - велика кількість християнських церков і храмів буддистів; прекрасний художній музей. У Кіото (столиця Японії з 794 по 1868 роки) - більше 2 тисяч старовинних храмів і святинь; 24 музеї; замок Нідзьо; імператорський палац; палац Катсура; старовинні імператорські гробниці; прекрасні сади і парки. У Нагої - замок Нагоя (1612 р.); дві найголовніші і старіші святині синтоїзму - Атсута і Іся.

Національний парк Дайсецуан - найкрупніший національний парк в Японії (площею 2,309 км2) знаходиться в центральній частині Хоккайдо - найпівнічнішому і другому за величиною з японських островів. Парк, що складається з декількох гірських масивів, вулканів, озер і лісів чудово підходить для пішохідних прогулянок і катання на лижах. Він надзвичайно популярний в літній час і на початку осені.

Соункіо - парковий туристичнийкий центр, тут знаходяться гарячі джерела і ущелини, і це прекрасне місце для початку екскурсії в глибину парку. Фурано - це один з найзнаменитіших японських лижних курортів, катання на лижах тут вважається чи не найкращим в світі. На невеликій відстані до північного сходу від Фурано знаходяться віддалені села з гарячими джерелами Токашидаке Онсен і Широгане Онсен, де можна подорожувати пішки і на лижах.

За останні 20 років тематичні парки стали однією з найбільш популярних форм розваги в Японії. На даний момент в Японії 65 парків-атрак-ціонів.

Два найпопулярніших розважальних парки Японії - Діснейленд і Юніверсал студіос. Це аналоги американських тематичних парків, але з "японським акцентом".

Токійський Діснейленд - найперший парк розваг в Японії, відкритий в 1983 році. Розташований на околиці Токіо в префектурі Тібо. Найцікавіший і незвичніший атракціон "Виверження Вулкана".

У 2002 році поряд з Діснейлендом відкрився його брат-близнюк - Дісней-сі, з тими ж диснеївськими мультфільмами, яскравими атракціонами, але пов'язаними з морем: пірати, русалочки, водні гірки.

Поряд з Діснейлендом є 5 готелів, збудованих спеціально для сімей з дітьми: Disney Ambassador Hotel, Tokyo DisneySea Hotel MiraCosta, Tokyo Disney Resort Welcome Center, Tokyo Disney Resort Official Hotels, Disney Resort Line.

Юніверсал студіос - абсолютна копія американського парку, знаходиться за 30 хвилин їзди від Осаки. Парк відкритий цілий рік.

У Японії далеко не останнє місце займають аквапарки. Багато в чому це визначається тим, що Японія - країна гарячих джерел.

На схилі священної гори Фудзі, 110 км від Токіо знаходиться водний парк Юні Сан. Парк складається з трьох частин. Найстарша (близько 20 років) і найпопулярніша частина пов'язана з гарячими джерелами, що вважаються в Японії одним з основних способів відпочинку і релаксації. Друга частина - традиційні японські ванни фурун. І третя - найбільша частина - аквапарк з атракціонами. У величезному басейні кілька разів протягом дня проходять вистави з демонстрацією фільмів, фонтанами і феєрверком. Навколо парку безліч готелів, як традиційного японського, так і євростилю. Більшість туристів, що приїжджають сюди, зупиняються в районі парку не менше ніж на 2 дні.

Ще один центр розваг в Японії - курорт Сірахама. Тут єдиний в Японії пляж з привезеним австралійським піском. До відпочинку тут можна приурочити відвідини парку Adventure world: сафарі, атракціони, вистави для найменших. Тут же знаходиться один з найнезвичайніших тематичних парків для дітей - Elektrik Rower Park. Атракціони і пізнавальні програми для дітей на тему електрики. Декілька кінотеатрів місткістю до 300 чоловік, де проходять вистави про запалювання вогнів в містах, роботу електростанцій, про походження блискавок. Всі вистави йдуть не більше 15 хвилин, якраз той час, поки увага дитини може бути зосереджена на чомусь одному. Все, зрозумілою для дітей від 4 років, розповідають герої улюблених японських мультиків.

Особливе місце в індустрії розваг Японії займають фольклорно-етно-графичні парки. Це села із штучно відтвореним етнографічним середовищем різних країн світу: Німеччини, Голландії, Іспанії і так далі. Особливу увагу варто приділити Японському середньовічному селу Едо но Мура, що знаходиться в місті Нікко, недалеко від Токіо. Все, що тут можна побачити, навіяно японськими казками, легендами і, звичайно, реальною історією.

У свят і фестивалів, які проводяться в наші дні в японських храмах і святилищах, як правило, велика історія. Ці свята і зараз є для японців, з одного боку, приводом для веселості і відпочинку, а з іншої - примушують їх не забувати про те, що ще вчора було реальністю для їх батьків і дідів, а зараз поступово йде в історію.

Токійський Національний Музей (Tokyo National Museum). У цьому музеї зібрана краща колекція японського мистецтва. Експозиція представлена 90000 предметами. Основна будівля (Main Building) пропонує ознайомитися з найдавнішим японським мистецтвом. У Крилі Хейсей

(Heisei Wing) зібрані археологічні знахідки. Крило Тойо ('Toyo Wing') знайомить зі східним мистецтвом в цілому. Також в музеї є галерея Хо-рюдзі ('Horyuji'), в якій зібрані цінності, привезені з Буддійського храму Хорюдзі (префектура Нара).

Токійський Музей Образотворчих Мистецтв (Tokyo Metropolitan Art Museum), місце проведення щорічних виставок Ніхон-га ('Nihon-ga') - картин, виконаних в японській манері.

Музей Ситаматі ('Shitamachi Museum') - дає уявлення про життя простих японців в епоху Мейдзі ('Meiji') (1868-1912) і Тайсьо ('Taisho') (1912-1925).

У Тібі знаходиться ботанічний сад Flower and Tree Center. У саду вирощують більше 400 видів унікальних рослин і дерев. Деякі з них формують в піраміди і інші цікаві форми.

В околицях аеропорту Наріта є буддійський храм Нарітасан Синседзі. Цей храм є головним храмом секти Сингон, що проповідує езотеричний буддизм. Заснований храм був в 940 році і присвячений богові вогню Фудо Мейо. Кожен рік храм відвідують більше 10 мільйонів чоловік. Навпроти храму на пагорбі розташований великий парк Нарітасан, що являє собою класичний приклад японського садово-паркового ландшафтного дизайну. Цей парк відвідує особливо багато туристів навесні, в період цвітіння са-кури. На території парку відкритий Музей Каліграфії. Музей знаменитий колекцією сучасної каліграфії. Експозиція налічує більше 250 робіт.

Головна визначна пам'ятка міста Осака - замок Осаки, побудований в 1585 р. на місці зруйнованого монастиря Ісияма Хонгандзі, за задумом легендарного японського воєначальника Тоєтомі Хідеєсі, який вирішив, що в країні повинен бути один головний замок. У п'ятиярусній башті Замку (усередині - це 8 поверхів, деякі з них не мають вікон) розташований музей, що пов'язаний з 250-річним правлінням клану Токугава і розповідає про життя і культуру самураїв, але час, війни і пожежі зруйнували цю величну споруду. У 1931 р. місто реконструювало замок Осаки і він став символом міста. Зовні старовинна зовнішність будівлі повторена, зате усередині знаходиться сучасно обладнаний музей.

У Токіо велика кількість музеїв. Екскурсії по музеях можна замовити, вже знаходячись в Японії, індивідуальні або групові, з кваліфікованими гідами.

У Токійському Національному музеї виставлена величезна колекція художніх творів, антикваріату, археологічних знахідок не тільки з Японії, але і з інших азіатських країн. Експозиція музею займає 6 будівель. У головній будівлі музею - японське мистецтво. Для скарбів храму Хорюдзі, що складаються з 300 предметів 7-8 століть, виділена окрема галерея.

Національний музей сучасного мистецтва заснований в Токіо в 1926 році. У музеї проводяться лекції і семінари, присвячені сучасному образотворчому мистецтву. В даний час в музеї можна ознайомитися з 2 типами виставок: у залах, що орендуються, - роботи сучасних японських художників і в музейній галереї - виставки, організовані за сприяння японських газет і телевізійних компаній, крім того в музеї є бібліотека.

Експозиція Токійського музею Фудзі налічує 25 тис. предметів із заходу і Сходу. Це картини, малюнки, скульптури, кераміка, фотографії.

У Музеї Едо, відкритому в 1993 році, в чудово обладнаних залах виставлені експонати, що розповідають про історію міста з 1590 року, часу заснування міста, до 1965 р. - роки проведення в Токіо Олімпійських ігор.

У Національному парку Хаконе недалеко від гори Фудзі розташований музей Хаконе. Його відмінною рисою є те, що він розташований просто неба.

Музей річки Суміда. Суміда тече по території Токіо. Жителі міста дуже люблять її і заснували цілий музей, що розповідає про її життя. У експозиції музею - картини, панно, мініатюри і документи, дбайливо зібрані співробітниками музею. У музеї часто проходять виставки робіт сучасних японських художників.

Для наочного знайомства з історією розвитку науки про електрику і створення електроприладів створений Музей електрики TEPCO. Під дахом музею розташовані досвідчені лабораторії і демонстраційні зали. У музеї своєчасно з'являються останні досягнення науки і техніки в галузі електрики.

Експонати Музею грошових знаків і поштових марок розповідають про історію виникнення грошових знаків і поштових марок в Японії, технологіях виробництва і культурі використання.

У Музеї сумок Princess Gallery - Handbag Museum зібрана унікальна колекція. Вона налічує більше 3000 експонатів, привезених зі всіх куточків світу. Тут сумки найрізноманітніших видів, розмірів і призначення.

Музеї моря (акваріуми). Перший японський акваріум був відкритий в 1882 р. на території Токійського зоопарку в Уено. Але загальний інтерес до акваріумів викликало відкриття в жовтні 1989 р. в Токіо "Сі лайф парк" ("Парк морського життя").

Не бажаючи поступатися столиці, мерії Осаки і Ніїгати постаралися створити власні музеї океанічного життя. Вже в 1990 р. в цих містах відкрилися вражаючі своїми розмірами акваріуми. У 1991 р. ще один акваріум був побудований в Синагаві - портовому районі Токіо. У 1992 р. - в Нагої, 1993 р. - в Йокогамі. До 1995 р. в Японській асоціації зоологічних акваріумів нараховувалось 44 підприємства, що відвідувалися щорічно 15-16 мільйонами глядачів. Зараз обліковий склад асоціації збільшився до 63 акваріумів, що щорічно продають понад 34 млн вхідних квитків.

Революція в акваріумній справі перш за все пов'язана з новими технологіями. Значно покращилась техніка перевезення риб, що дало можливість доставляти в акваріуми найрідкісніших, найніжніших мешканців моря буквально з будь-якої точки земної кулі. Поява акрилового скла, що володіє підвищеною міцністю, малим коефіцієнтом оптичного спотворення і що не потребує зміцнюючих рамок, дозволила створювати ємкості будь-яких форм і розмірів. Так, наприклад, в Камогавськом акваріумі (префектура Тіба) ескалатор проносить відвідувачів по трубі, прокладеній усередині басейну. Людина відчуває себе пірнальником, що опинився в товщі води, оточеним з усіх боків рибами і іншими морськими організмами.

Японські акваріуми розрізняються за місцем розташування, формами, об'ємами води, кількістю мешканців. Так, один з них розташований на даху токійського торгового центру в районі Ікебукуро в 40 метрах над землею. Це єдиний в світі надземний акваріум.

А в префектурі Івате є унікальний підземний акваріум, розташований в тунелях, пробитих під містом під час будівництва величезного нафтосховища. У 18 резервуарах, що витягуються в довжину на 56 метрів на глибині 5 метрів під землею, в променях штучного світла живе 3 тисячі риб більше 200 різновидів.

Але найчудовішим вважається осакський океанаріум "Кільце вогню", що відкрився в липні 1990 р. Він був спроектований групою американських архітекторів, дизайнерів і біологів з метою відтворити життя мешканців морського дна в районах розміщення підводних вулканів, ланцюгом тих, що протягнулися по дну Тихого океану. Його резервуар не має аналогів в світі. Це чотириповерхова будівля містить 5400 тонн води. Навколо центрального резервуару розташовано 13 додаткових танків загальною ємкістю в 11 тисяч тонн води, що дозволяють демонструвати життя моря в специфічних точках. Відвідувачі починають свій огляд зверху, поступово спускаючись по спіральній доріжці все нижче до морського дна. У цих величезних об'ємах води розміщено близько 35 тисяч риб 380 різновидів.

Аквапарк "Юнессан" - це прекрасне місце для активного відпочинку і релаксації. Він знаменитий своїми неповторними ваннами: японські ванни фуро з цілющою водою в дерев'яних купелях з японської сосни, ландшафтні смарагдові ванни з травами, темнокоричневі - з кавою, зеленуваті - з неповторним запахом зеленого чаю і дурманні ванни з саке. Окрім цього до послуг туриста традиційний масаж і масажні кам'янисті стежини з холодною і гарячою водою, холодні і гарячі масажні водопади.

Одним з найяскравіших і найхарактерніших явищ японської культури є сади. Часто це ні на що не схожі споруди. У японських садах, як ніде, виявляються японська філософія, світогляд.

Японські сади, відомі мистецтвом створення мініатюрного відображення моря або пейзажів на обмеженому декількома сотнями метрів просторі, здобули усесвітню популярність. Це мистецтво, що ввібрало витонченість аристократів правлячого стану, принципи буддизму і синтоїзму, прославляє красу природи за допомогою високохудожньої гармонії рослин, піску, води і каменів. Безліч садів, більшість з яких налічує сотні років, знаходяться на території храмів.

У японських садах немає клумб і розчищених доріжок. Головними елементами саду є камінь, галька, дивні рослини, химерні струмки. У основі паркового дизайну - атмосфера таємничості. Сади і парки в Японії підкреслюють відповідно до дзен: зовнішнє не важливе, головне знаходиться усередині, необхідно шукати красу в звичайному, повсякденному.

Історія пейзажного садівництва в Японії налічує 1300 років. Деякі риси були запозичені в Кореї і Китаї, але це запозичення не позбавило японські сади самобутності. У дизайні садів використовується принцип сяккей - запозичення пейзажу, тобто все, що знаходиться на віддалі, використовується при створенні саду.

Сучасні японські сади бувають трьох типів: горбисті, рівнинні і пересічені. У горбистому саду горб доповнюється ставком і водяним потоком (горб і вода). Рівнинний сад плоский. У ньому використані камені, дерева, кам'яні ліхтарі, резервуари з водою і джерела. Найскладніший сад пересічений. Це творіння садівників-професіоналів або храмових служителів. Це мініатюрна модель гористої місцевості Японії з невеликим озером, що має острівець, оригінально розміщеними каменями, декоративними кам'яними ліхтарями, містками і переходами.

Головний принцип - відсутність прямих ліній і природність: замість фонтану японці влаштують водоспад або простий струмок, замість асфальтової доріжки - стежку. Всі елементи саду і красиві, і функціональні. При цьому жоден з них не повторюється. Улюблені дерева: японський клен, що має витончене листя, що густо червоніє в листопаді, японська камелія цубукі, сакура. Люблять японці і бамбук, що додає витонченості будь-якому пейзажу.

В саді каменів на засипаному піском або дрібною галькою майданчику в безладі розкидані групи каменів. Камені розташовані по три, відповідно до принципів дзен-буддизму. Сади каменів призначені для медитацій, усунення від мирської суєти і повсякденних проблем.

Японці не тільки люблять свята, але і уміють їх організувати. Жодна країна в світі не може порівнятися з Японією за кількістю державних свят в році: їх в Японії 15. А традиційні свята і фестивалі підрахунку просто не підлягають. Будь-яке свято в Японії називається "мацурі". У кожній префектурі, в кожному місті є свої традиційні свята, властиві тільки цій місцевості і певній порі року. Але є також "мацурі", які з розмахом свят-куються по всій країні. Є свята, що йдуть своїм корінням в японський буддизм або в традиції синто, національну релігію. Крім того, є фестивалі, проведення яких стало традицією порівняно недавно. Наприклад, Сніговий Фестиваль Саппоро або День Святого Валентина.

У північних регіонах проводяться різні фестивалі, присвячені снігу і льоду. Туристи, як і місцеві жителі, милуються величезними сніговими і крижаними скульптурами і беруть участь в місцевих сезонних святах і ритуалах.

Численні ритуали і ярмарки проходять по всій країні напередодні Нового Року, найбільш важливого для жителів країни дня.

У Японії можна вдало сумістити багато видів відпочинку: запаморочливу екскурсійну програму, пляжний відпочинок на острові Окінава, ділові тури (поїздки на численні виставки і семінари), відпочинок на гірськолижних і термальних курортах, поїздки з метою вивчення бойових мистецтв [55]. Увагу привертає унікальна архітектура країни - всесвітньо відомий "Золотий Павільйон" в Кіото, Імператорський Палац, велика кількість унікальних храмів. Для дітей в Японії відкриті кращі розважальні парки: "Діснейленд", "Дісней-сі", "Юніверсал Студіо" та інші.



Схожі статті




Країнознавство - Мальська М. П. - Боротьба Сумо

Предыдущая | Следующая