Корпоративне управління - Ігнатьєва І. А. - Довідкова інформація

Ринок цінних паперів у першому півріччі 2010 року1

Найбільш характерними особливостями на ринку цінних паперів у першій половині 2010 року були: посилення нестабільності на ринку акцій, нарощення обсягів торгівлі державними облігаціями та відновлення інтересу з боку інвесторів до цінних паперів інститутів спільного інвестування.

Ринок акцій

Важливою подією першого півріччя стало визнання аналітиками лондонського Сіті у березні поточного року українського ринку акцій світовим лідером за темпами зростання. І це не дивно, оскільки індекс ПФТС за останні 12 місяців збільшився майже на 400 %. Разом з тим у травні відбулося серйозне падіння вітчизняного ринку акцій, обсяг торгів на якому скоротився майже на чверть. Нестабільність ринку акцій непогано ілюструє динаміка індексів ПФТС та Української біржі.

динаміка фондових індексів у першій половині 2010 р.

Рис. 1. Динаміка фондових індексів у першій половині 2010 р.

Динамічне зростання та спад фондових індексів пояснюється, насамперед, високою волатильністю та низькою ліквідністю вітчизняного фондового ринку. Вагомим фактором є також велика залежність від іноземного капіталу, тобто активності зарубіжного інвестора. Значною мірою поведінка останнього на фондовому ринку України пов'язана з подіями у світі. Наприклад, травневий спад на вітчизняному ринку акцій безумовно пов'язаний із ситуацією, що склалася напередодні на американських ринках. Це був найбільший обвал індексу Dow Jones industrial average за всю його історію. На падіння українського ринку також вплинули не досить позитивні новини з Європейського союзу, де виникли бюджетні проблеми у низки країн, а євро оновив черговий чотирирічний мінімум. Усі ці події змушували операторів ринку перебувати в панічному стані. Розпродаж українських активів розпочали великі закордонні інвестиційні фонди з відкритою структурою, яка надає їх вкладникам право вимагати повернення грошей в найкоротші терміни. Учасники ринку напружено чекали, коли і як розв'яжеться ситуація з борговими проблемами Греції. Вирішення цього питання затягнулося, а потім виникли обгрунтовані побоювання, що зі схожими проблемами зіштовхнуться інші країни єврозони, що в свою чергу матиме негативний вплив на світову економіку в цілому і може запустити другу хвилю кризи. Інвестори вважали, що краще перечекати цю невизначеність у готівці, що спровокувало різкий відтік коштів. Одночасний вихід на ринок продавців з великими обсягами паперів мав істотний негативний вплив на їх вартість. Разом з тим, українські трейдери очікували сигналу про початок корекції на українському ринку і поспішили зафіксувати прибутки минулих місяців. Таким чином, пропозиція ще більше збільшилася, й індекси почали знижуватися рекордними темпами, пробиваючи один рівень підтримки за іншим. Український ринок акцій традиційно відрізняється високою волатильністю порівняно з іншим країнами, в першу чергу через свою низьку ліквідність. Це призводить до того, що вартість цінних паперів збільшується, як правило, на стадії підйому, коли на ринок виходять великі покупці, і знижується на спаді, коли інвестори масово прагнуть перевести активи в готівку. Очевидно, що серйозних внутрішніх причин для виникнення травневої ситуації не було, тільки 100 %-ва кореляція із західними ринками. Це, зокрема, підтверджує і динаміка ринку у червні місяці.

Ринок державних облігацій

Ситуація на ринку державних цінних паперів у першій половині 2010 року також відзначилася нестабільністю. Помітними були досить значна активність Мінфіну щодо здійснення нових випусків ОВДП та коливання дохідності на вторинному ринку.

Найбільший за обсягом випуск ОВДП уряд здійснив у березні поточного року, коли було продано облігацій на загальну номінальну суму 13,19 млрд грн з середньозваженою вартістю розміщення 12,08 % річних. У квітні 2010 року відбулось 15 аукціонів із 16 запропонованих, за результатами яких до Державного бюджету України надійшло 4,4 млрд грн, що дорівнювало 51,4 % від залучень у попередньому місяці. Були розміщені ОВДП з терміном погашення в 2010, 2011, 2012 та 2013 роках. Найбільшу частку складали ОВДП з терміном погашення в 2011 і 2013 роках (46,2 і 37,1 % відповідно). Середньозважений рівень дохідності за залученими ОВДП і становив 13,44 % (див. графік А). Загальний обсяг ОВДП, що знаходились в обігу, за сумою основного боргу на початок травня, складав 104,0 млрд грн. Частка ОВДП, власником яких є Національний банк України, в загальному обсязі боргу дорівнювала 67,0%, з початку року - зросла на 9,2 процентних пункти (див. графік Б). Водночас тривало стрімке зростання обсягу ОВДП у власності нерезидентів: із початку року - в 10,8 рази.

динаміка обсягів залучених коштів і рівня доходності за овдп

Графік А. Динаміка обсягів залучених коштів і рівня доходності за ОВДП

овдп, що знаходяться в обігу, за сумою основного боргу

Графік Б. ОВДП, що знаходяться в обігу, за сумою основного боргу

Закон України про Державний бюджет України на 2010 рік передбачає в поточному році загальний обсяг всіх державних запозичень на рівні 100,3 млрд грн. Обсяг внутрішніх запозичень запланований Держбюджетом на рівні 66,2 млрд грн, з яких 17,9 млрд грн передбачено отримати від розміщення середньострокових та короткострокових облігацій внутрішньої державної позики, 30 млрд грн - від випуску довгострокових облігацій внутрішньої державної позики та капіталізації банків, ще 18,3 млрд грн планується залучити від цільового розміщення облігацій внутрішньої державної позики для наповнення Стабілізаційного фонду держбюджету.

Уряд також планує випустити п'ятирічні облігацій внутрішньої державної позики для розрахунків з відшкодування ПДВ з номінальною прибутковістю 5,5 % річних. ОВДП будуть амортизаційними - раз на півроку за ними буде погашатися 10% основного боргу. Виплата купонного доходу здійснюватиметься раз на півроку. Таким чином Міністерство фінансів розраховує погасити за рахунок випуску ОВДП заборгованість з відшкодування податку на додану вартість на суму не менше 15 млрд гривень. Активізація економічної діяльності в країні може вплинути на суму цієї заборгованості. Слід констатувати що ринок державних облігацій на сьогодні складає левову частку організованого українського ринку цінних паперів.

Таблиця 1. Обсяги торгів паперами на ПФТС (січень-травень 2010 року)

Результати торгів ПФТС, січень-травень 2010 року

Вид ЦП

Обсяг торгів, грн

ОВДП

22131901146

Акції

1453971529

Корпоративні облігації

556850797

Цінні папери ІСІ

39155771

Муніципальні облігації

11708410

Разом

24193587653

Вартість ОВДП у загальному обсязі торгів на біржі ПФТС перевищує 90 %. При цьому упродовж першого півріччя спостерігалося різке коливання дохідності за різними видами ОВДП. Так, для короткострокових ОВДП (з терміном обігу до одного року) вона складала від 10 до 61 % річних, для середньострокових ОВДП (від одного до трьох років) вона складала 11-25 % річних, а для довгострокових облігацій (понад три роки до погашення) дохідність не перевищувала 9,5 %.

Ринок цінних паперів ІСІ

Активізація фондового ринку, поліпшення економічної кон'юнктури та стагнація вітчизняного банківського сектора у першому півріччі посилили інтерес інвесторів до цінних паперів інститутів спільного інвестування.

Усе це зумовило масштабне надходження коштів, зокрема, до відкритих інвестиційних фондів. За даними Української асоціації інвестиційного бізнесу, наприклад, у березні сукупний чистий притік капіталу до 32-х фондів відкритого типу склав 14,17 млн грн., що можна порівняти тільки із найуспішнішими місяцями докризового періоду. У надії розбагатіти українці знову понесли свої гроші до ПІФів. Однак чисті активи цього сегменту фінансового сектора виросли, у першу чергу, за рахунок підвищення вартості інвестиційних портфелів фондів в умовах росту фондового ринку. Так за даними УАІБ, вартість чистих активів, відкритих ІСІ за цей місяць, збільшилася на 45,65 млн грн. (+18,91 %). Даний приріст значно перевищив попередній рекорд лютого 2008 року, що склав 22,24 млн грн. Нова хвиля оптимізму дала можливість ПІФам відчути себе впевненіше. Одними з найбільш прибуткових у першому кварталі були інтервальні фонди (+30 %). За ними - група закритих фондів (+29 %). Середня прибутковість у групі відкритих фондів склала 19 %, тоді як облігаційні фонди зросли всього на 6 %. Дивлячись на таку статистику, інвестори на фондовому ринку знову почали вкладати кошти у фонди. Приплив до відкритих та інтервальних фондів, які вважаються реальним індикатором активності вкладників - фізичних осіб, склав близько 20 млн грн., відтік - біля 2 млн. Приплив нових інвесторів перевищує відтік пайовиків, які вирішили зафіксувати прибуток. Майже усі фонди демонструють активне зростання чистих активів та обсягу залучених коштів. На фоні травневого обвалу фондового ринку, ринок спільного інвестування показав непогані результати. Середній збиток інвестиційних фондів був більш ніж у удвічі меншим загального падіння ринку. У той же час, 18 % всіх фондів показали у травні зростання. Причому, більшість даних фондів - облігаційні, що мають у своїй структурі значні обсяги інструментів з фіксованою прибутковістю, що в разі глобального падіння ринку, як виявилося, забезпечує стійкість до коливань. Серед типів фондів найменше падіння показали інтервальні, результат яких склав 9,49 %. На другому місці за найкращою динамікою в травні стали закриті фонди, що втратили 13,1 %. На останньому місці опинилися відкриті, із значенням 14,1 %. За прогнозами аналітиків, у другій половині 2010 року фондовий ринок може зрости ще на 30-40 %, а можливо, і більше. Динаміка вітчизняних індексів багато в чому залежатиме від загальносвітових тенденцій і стабілізації ситуації в єврозоні. Не менш важливим фактором стане і обсяг іноземних грошей, які заходитимуть як на український фондовий ринок, так і у вигляді прямих інвестицій. Істотний вплив справлятимуть і локальні новини: ситуація в бюджетній сфері, обсяг і напрям реформ, що проводяться в Україні, ставлення нової влади до іноземного капіталу. Але до кінця літа український фондовий ринок швидше за все залишиться на тому рівні, якого він досяг наприкінці першого півріччя. Проте на початку осені, на думку експертів, варто чекати на відновлення торговельної активності майданчиків, але без різкої динаміки, яка спостерігалася на початку поточного року.



Схожі статті




Корпоративне управління - Ігнатьєва І. А. - Довідкова інформація

Предыдущая | Следующая