Історія економічних вчень - Тарасевич В. М. - Монетарне посткейнсіанство

А. Лейонхуфвуд, Р. Клауер, П. Давідсон виступили із жорсткою критикою ортодоксальної моделі доходів-видатків, проти "ортодоксального істеблішменту", представники якого, на їхню думку, тільки уявляють себе кейнсіанцями, але по суті роблять все, щоб зійти з кейнсіанського шляху.

Ця критика ведеться ними по трьом напрямкам. По-перше, ортодокси не розробили адекватної теорії інфляції. По-друге, - ігнорували роль грошово-кредитних чинників у функціонуванні економічної системи - факторів, які можуть виступати в якості стимулів економічної нерівноваги. По-третє, - примирили кейнсіанську теорію з неокласичною в тому сенсі, що визнали наявність внутрішньої тенденції економіки до повного використання ресурсів, яка проявляється в результаті фінансової та грошово-кредитної політики.

Певною віхою в розвитку монетарного посткейнсіанства стала опублікована в 1965 р. стаття американського економіста Р. Клауера "Кейнсіанська контрреволюція: теоретична оцінка", в якій представлене нове трактування теорії Кейнса. На відміну від ортодоксального кейнсіанства, яке трактувало останню як теорію рівноваги в умовах неповної зайнятості, як окремий випадок неокласичної теорії загальної рівноваги, Клауер спробував довести, що теорія Кейнса - це, перш за все, теорія нерівноваги. Цю властивість Клауер виводив з передумови про недосконалість інформації, відмінність планованих і очікуваних, фактичних і передбачуваних величин.

Підсумувати нові погляди на теорію Кейнса, показати "справжню" суть кейнсіанської теорії взявся і А. Лейонхуфвуд. На його думку, головний зміст "кейнсіанської революції" полягає у: 1) поясненні причин безробіття, 2) критиці теорії загальної рівноваги, 3) критиці загальноприйнятої теорії грошей як інструменту аналізу короткострокових економічних коливань. Він вважає, що занадто багато уваги було приділено першій проблемі, в результаті чого критичний аналіз теорії загальної рівноваги був відкинутий і зникла велика частина цінового і монетарного аспектів теорії Кейнса. В економічній теорії монетарного кейнсіанства з'явилася дивна доктрина "неважливості грошей" і "неефективності грошової політики".

Лейонхуфвуд вважає, що теорія Кейнса - це не статична теорія "рівноваги з неповною зайнятістю", а динамічна за своєю суттю "теорія макроекономічного пристосування до порушення економічної рівноваги". Самі ж порушення він вважає результатом недосконалості інформації, сповільненості, нееластичності економічних реакцій на всякі порушення, так як будь-яка затримка на ринку, викликана недосконалістю інформації, перетворюється в кумулятивний процес, що обмежує зростання доходу в економіці.

Доводячи, що для Кейнса самим улюбленим інструментом регулювання економічної активності була норма відсотка, Лейонхуфвуд, тим не менш, змушений визнати, що Кейнс все ж сильно сумнівався щодо еластичності відсотка за грошовою пропозицією. Дійсно, Кейнс не розраховував на ефективність грошово-кредитної політики і покладав набагато більше надій на бюджетні важелі державного регулювання. При всій схильності до грошово-кредитної політики Лейонхуфвуд (разом з Кейнсом) теж змушений був визнати її малу ефективність як інструменту антициклічної політики і необхідність звернення до заходів фіскальної політики для прямого впливу на ефективний попит. Отже, в кінцевому підсумку справа зводиться до поєднання грошово-кредитної і фіскальної політики. Відмінності між ортодоксальними кейнсіанцями та посткейнсіанцями стосуються лише розстановки акцентів: чи вважати головною фіскальну політику, а грошово-кредитну - допоміжною (прихильники "ортодоксальної" моделі доходів-видатків) або ж віддати першість грошово-кредитній політиці, а фіскальну розглядати в якості допоміжної (Лейонхуфвуд).



Схожі статті




Історія економічних вчень - Тарасевич В. М. - Монетарне посткейнсіанство

Предыдущая | Следующая