Інформаційні системи і технології в банках - Страхарчук А. Я. - 8.1.2. Структура банкомата, характеристика основних модулів

Банкомат являє собою металеву стійку або шафу, яка може бути встановлена окремо, біля стіни, у ніші або вбудована в стіну. Деякі малогабаритні моделі можна прикріпити на стіну на зразок поштової скриньки (рис. 8.2).

Найбільш захищений варіант установлення - вбудовування в стіну (рис. 8.3).

банкомат procach compact

Рис. 8.2. Банкомат ProCach Compact

банкомат, вбудований у стіну

Рис. 8.3. Банкомат, вбудований у стіну

При цьому зовні, у зоні, доступній для клієнтів і сторонніх осіб, розміщується тільки передня панель банкомата із засобами управління. На рис. 8.4 показано зовнішній вигляд типової передньої панелі банкомата і розташовані на ній елементи пристроїв.

вигляд передньої панелі банкомата і розташовані на ній елементи пристроїв

Рис. 8.4. Зовнішній вигляд передньої панелі банкомата і розташовані на ній елементи пристроїв:

1 - плафон лампи люмінесцентного освітлення

2 - люмінісцентне освітлення

3 - індикатор Out-off-Servict

4 - щілина користувацького принтера

5 - щілина пристрою для зчитування платіжних карток

6 - щілина пристрою для видавання грошей

7 - користувацька клавіатура

8 - функціональна клавіатура

9 - монітор

10 - вікно для камери

11 - додаткове освітлення

Концепція побудови банківського автомата базується на модульних компонентах, які добирають відповідно до вимог. Модульна структура пристроїв дає можливість банкам гнучко реагувати на потреби ринку, вносячи зміни до складу послуг, що їх надають пристрої самообслуговування. Це забезпечує також можливість легкого проведення модернізації пристроїв у міру появи нових версій модулів.

Для типового банкомата характерна наявність низки пристроїв, за допомогою яких здійснюється взаємодія клієнта із системою, технічне та сервісне обслуговування автоматів (рис. 8.5).

структура банкомата

Рис. 8.5. Структура банкомата

Базовий набір пристроїв:

- пристрої для введення інформації

- пристрій приймання і зчитування карток;

- цифрова клавіатура;

- функціональна клавіатура;

- пристрої для виведення інформації

- електронне табло для повідомлень;

- пристрій для видачі готівки;

- принтер для підтвердження факту виконання операції;

- засоби управління

- користувацький;

- клієнтський;

- запам'ятовувальний пристрій

- НГМД (флопі-дисковід) для обміну даними через дискети;

- НМД (вінчестер) для збереження програмного забезпечення і бази даних;

- центральний процесорі

- комунікаційне устаткування;

- блок-живлення.

Крім того, потрібне спеціальне прикладне програмне забезпечення для керування роботою всіх блоків і телекомунікаційне устаткування для приєднання до комп'ютерної мережі. Для візуального спілкування зі службовцями банку, для отримання додаткової інформації, у новому поколінні банкоматів використовуються відеодиски.

Спинимось детальніше на характеристиці пристроїв банкомата.

Пристрої для введення інформації

Пристрій приймання і зчитування карток (рис. 8.6) має електропривід і зчитувачі та оснащений спеціальною шторкою для запобігання зламуванню. Електропривід служить для втягування картки після її введення в приймальну щілину. Під час втягування магнітна смуга картки проходить повз головки зчитування, що знімають інформацію з доріжок. Деякі зчитувачі здійснюють запис даних на ту або іншу доріжку. Як правило, конструкція зчитування забезпечує викидання вставленої картки в разі знеструмлення механізму або за командою клієнта з пульта (клавіатури) управління. Деякі механізми викидають картку відразу ж після зчитування інформації'. Іноді механізм має можливість безповоротного вилучення картки за певних умов (багаторазові спроби підбору PIN-коду, виявлення номера картки в "стоп-листі" тощо). Нові моделі банкоматів забезпечуються зчитувачами інформації зі смарт-карт. Зчитувачі деяких типів передбачають можливість підключення апаратних засобів контролю справжності карток.

Клавіатура банкомата (рис. 8.7) виконується на базі міцних кнопкових вузлів підвищеної надійності або як мембранна клавіатурна панель. Це необхідно для захисту клавіатури від ушкоджень унаслідок впливу атмосферних явищ або вандалізму. Цифрова частина клавіатури банкомата може бути

Оснащена спеціальним пристроєм шифрування, використовуваним для захисту PIN-коду клієнта від компрометації.

Рис. 8.6. Пристрій приймання і зчитування карток

Рис. 8.7. Цифрова та функціональна клавіатури банкомата

Проблемі захисту PIN-коду при проектуванні банкомата приділяється особливу увагу. Оскільки PIN-код служить основним засобом ідентифікації особи клієнта, таємність PIN-коду - єдина гарантія для клієнта того, що в разі втрати ним картки зловмисник не зможе скористатися картковим рахунком. Тому, зазвичай, цифрова клавіатура міститься в заглибленій ніші на лицьовій панелі банкомата для виключення можливості підглянути комбінацію цифр, що набирає клієнт.



Схожі статті




Інформаційні системи і технології в банках - Страхарчук А. Я. - 8.1.2. Структура банкомата, характеристика основних модулів

Предыдущая | Следующая