Гроші та кредит - Круш П. В. - Комерційний банк - головний елемент кредитної системи

Головною ланкою банківської системи є комерційні банки. Вони безпосередньо обслуговують підприємства, установи, населення. Комерційний банк являє собою кредитну

Установу, що здійснює універсальні банківські операції для підприємств, установ і населення за рахунок грошових капіталів та заощаджень, залучених у вигляді внесків.

Комерційні банки на договірних умовах здійснюють ведення депозитних рахунків, безготівкове переведення коштів, приймання збережень, надання різних видів позичок, розрахунково-касове та інше банківське обслуговування юридичних та фізичних осіб. Великі банківські установи за деякими оцінками здійснюють для своїх клієнтів до 300 видів операцій та послуг1. Завдяки цим операціям комерційні банки постійно і нерозривно пов'язані практично з усіма ланками відтворювального процесу.

Завдяки діяльності комерційних банків забезпечується акумуляція тимчасово вільних грошових коштів, передавання нагромадженого грошового капіталу до сфери його використання, здійснюється розподіл і перерозподіл капіталу за сферами і галузями виробництва.

Тим самим завдяки діяльності комерційних банків мобілізовані великі капітали використовуються для збільшення інвестицій, розширення виробництва, відбувається сприяння раціоналізації процесів обігу товарів та капіталів. Від ефективної діяльності комерційних банків значною мірою залежить стан економіки, рівень благополуччя держави в цілому і кожної людини зокрема.

Діяльність комерційних банків усе більше виходить за межі простого фінансово-кредитного посередництва, банки вже перетворились на важливий інструмент проведення державної грошово-кредитної політики та впливу на функціонування економіки.

Згідно із законодавством України, комерційним банкам забороняється вести діяльність у сфері матеріального виробництва і торгівлі матеріальними цінностями, а також усі види страхування. Вони не повинні досягати згоди, спрямованої на монополізацію ринку банківських послуг, за допомогою використання союзів та інших об'єднань. Не дозволяється також установлювати монопольні ставки і комісійні винагороди, неправомірно обмежувати конкуренцію в банківській діяльності.

Комерційні банки можуть бути класифіковані відповідно до різних критеріїв, таких як форма власності (державні, колективні, кооперативні); організаційна форма (акціонерні товариства відкритого і закритого типу та товариства з обмеженою відповідальністю - пайові банки); розмір капіталу (малі, середні, великі); за філійною мережею (багатофілійні, малофілійні, безфілійні); за діапазоном виконуваних операцій (універсальні та спеціалізовані); за сектором ринку, де вони функціонують, і т. ін.

Комерційні банки різних видів і форм власності створюються і набувають статусу юридичної особи з моменту реєстрації в Національному банку України. Крім реєстрації, організація комерційного банку передбачає ліцензування банківської діяльності, яке полягає в дозволі на здійснення певних банківських операцій. Такий дозвіл теж видає НБУ. Метою ліцензування є допущення на ринок банківських послуг України лише таких комерційних банків, діяльність яких відповідає визначеним НБУ обов'язковим вимогам і не загрожує інтересам їхніх клієнтів.

Функціонування комерційних банків потребує створення обов'язкових банківських резервів. Обов'язковий банківський резерв є часткою (нормою у відсотках) банківських депозитів та інших пасивів, отриманих банком з інших джерел. Згідно з чинним законодавством обов'язковий банківський резерв має зберігатись у формі касової готівки комерційних банків та інших депозитів у НБУ.



Схожі статті




Гроші та кредит - Круш П. В. - Комерційний банк - головний елемент кредитної системи

Предыдущая | Следующая