Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - Цінні папери

Взагалі цінні папери можна об'єднати у такі групи (дод. В, рис. В1 та В2).

Пайові цінні папери - цінні папери, які засвідчують участь у статутному капіталі, надають їх власникам право на участь в управлінні емітентом і одержання частини прибутку, зокрема у вигляді дивідендів, та частини майна за ліквідації емітента. Відповідно до наведеного визначення до пайових цінних паперів наразі належать акція та інвестиційний сертифікат.

Акція - цінний папір без встановленого строку обігу, що засвідчує пайову участь у статутному капіталі акціонерного товариства, підтверджує членство в акціонерному товаристві та право на участь в управлінні ним, дає право його власникові на одержання частини прибутку у вигляді дивідендів, а також на участь у розподілі майна за ліквідації акціонерного товариства. Правовий статус акцій визначається Законами України "Про цінні папери і фондову біржу", "Про господарські товариства", акцій корпоративного інвестиційного фонду - Законом України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)", акцій банків - Законом України "Про банки і банківську діяльність".

Основними базовими ознаками акції є такі.

1. Акція є пайовим цінним папером, що засвідчує право на частку у статутному фонді акціонерного товариства. Цю ознаку акції в літературі часто характеризують як титул власності, а акціонерів - як співвласників акціонерного товариства. Проте в концепції права України акціонери, які передали кошти до статутного фонду акціонерного товариства (AT), перестають бути власниками цих коштів. Суб'єктом права власності стає саме акціонерне товариство як юридична особа. Це концептуальне положення підтверджується законодавчою нормою про те, що акціонер має право на участь у розподілі майна лише у разі ліквідації акціонерного товариства (ст. 4 Закону України "Про цінні папери та фондову біржу"). У процесі діяльності AT акціонер не має права вимагати виділення його частки в натурі. Акція засвідчує лише право на частку в майні (точніше факт внесення коштів до статутного фонду AT). Із цього випливають інші права акціонера, які ним реалізуються в процесі діяльності AT. Тому характеристика акції як титулу власності неточна, не відповідає характеру правовідносин, які встановлюються між акціонером і товариством.

2. Емісія акцій має на меті залучення інвестицій, а не позику грошей, тому акція не має кінцевих строків погашення, а кошти, внесені в обмін на акцію, поверненню не підлягають. За цією ознакою акція принципово відрізняється від боргових цінних паперів (облігацій, казначейських зобов'язань). Власникам боргових цінних паперів обов'язково повертаються позичені у них кошти і сплачується відсоток за користування ними. Тобто боргові цінні папери є погашуваними, їхнє функціонування завжди строкове, обмежене в часі.

Акціонерний капітал, кошти, залучені в обмін на видані акції, часто називають фіктивним капіталом. Особливо виразно цей характер простежується на стадії заснування AT. Засновники, вносячи кожен певні грошові кошти, несуть інвестиційні ризики. Компанія як юридична особа, оперуючи цими коштами, може функціонувати дуже успішно і тоді ризики е виправданими. За несприятливої економічної кон'юнктури, неефективного управління коштами чи з інших причин акціонери ризикують втратити внесені ними кошти.

Практично в обмін на внесені кошти акціонеру видають не самі акції, а сертифікат акцій (ст. 4 Закону "Про цінні папери і фондову біржу") на сумарну номінальну вартість акцій. За українським законодавством, сертифікат акцій не е цінним папером. Реалізуючи права з акції, акціонер пред'являє не самі акції, а сертифікат. А невизнання його на законодавчому рівні цінним папером ще більше посилює фіктивність взаємовідносин між акціонером та AT. Для зручності функціонування акції не зберігаються на руках акціонерів. У разі документарної форми випуску їх зберігають відповідні суб'єкти в межах Національної депозитарної системи. У випадку бездокументарної форми випуску паперових носіїв взагалі немає в акціонера на руках, а лише сертифікат акції - єдиний матеріалізований документ, що посвідчує внесення ним коштів до статутного фонду та інші права акціонера. Тому, враховуючи природу сертифіката акції та його важливе функціональне призначення, він має визнаватися цінним папером.

В економічній науці сертифікат акції трактується як цінний папір, що засвідчує володіння зазначеної в ньому особи певною кількістю акцій товариства і який має містити такі реквізити: номер, кількість акцій, номінальну їх вартість, найменування і статус емітента, категорію акції, найменування власника, ставку дивіденду за привілейованими акціями, підписи двох відповідальних осіб AT та печатку товариства. Передача сертифіката однієї особи іншій вважається дійсною і супроводжується переходом права власності на акції за умови реєстрації цієї операції у встановленому законом порядку.

За російським законодавством, наприклад, сертифікат акції - самостійний вид цінного папера.

Акція є неподільною. У тому випадку, коли одна акція належить кільком особам, усі вони визнаються одним власником акції і можуть здійснювати свої права через одного з них або спільного представника (ст. 5 Закону "Про цінні папери і фондову біржу").

З акції випливає низка прав, які прийнято називати корпоративними правами: право на дивіденди, на участь в управлінні товариством, на отримання інформації про діяльність товариства, на вихід з товариства та ін.

Акціонерне товариство може випускати акції різних видів. Автори виокремлюють декілька класифікаційних ознак акцій. Розглянемо класифікацію акцій за основними ознаками, що висвітлені в Законі "Про цінні папери та фондову біржу"*61 (рис. 3.9).

*61: { Демківський A. В. Гроші та кредит: навч. посіб. / А. В. Демківський. - К.: Дакор, 2005. - 528 с.}

За обсягом прав, що випливають з акцій, вони можуть бути простими і привілейованими. Власникам простих акцій належать такі права:

класифікація акцій

Рис. 3.9. Класифікація акцій

1) право на участь в управлінні справами AT (право обирати органи управління, право самому бути обраним тощо);

2) право на отримання дивідендів;

3) переважне право на купівлю акції додаткових емісій пропорційно до належного пакета акцій;

4) право на отримання інформації про діяльність AT;

5) право на отримання частки з вартості майна за ліквідації акціонерного товариства;

6) інші права, визначені статутом AT.



Схожі статті




Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - Цінні папери

Предыдущая | Следующая