Географія промислових комплексів - Іщук С. І. - Уманський промисловий вузол

Розміщений на відстані 135 км від Києва. Із столицею України його зв'язує першокласна автомобільна магістраль і залізниця. Як обласний центр Житомир (284 тис. осіб) поряд із промисловою функцією виконує Й інші функції та є ядром промислового вузла.

До головних галузей промисловості належать: машинобудування і металообробка (виробництво електровимірювальних приладів, верстатів-автоматів, автозапчастин), легка (лляна, панчішна, хутрова, швейна, взуттєва), харчова (кондитерська, м'ясна, молочна, консервна), деревообробна (меблева, фабрика музичних інструментів, іграшок і сувенірних виробів), хімічна (завод "Хімволокно"). Працює багато підприємств будівельної промисловості та дзеркальна фабрика. У зоні впливу Житомирського промислового вузла знаходяться промисловий центр Бердичів, розміщений на відстані 43 км від Житомира, районний центр Коростишів (за 29 км) та місто Андрушівка (за 47 км).

Головними промисловими центрами на території Житомирської області є Бердичів, Коростень і Новоград-Волинський.

Бердичів - друге за чисельністю населення місто на Житомирщині з переважним значенням промислових функцій. Основними промисловими підприємствами міста є: заводи хімічного машинобудування, шкіряно-взуттєвий комбінат, рафінадний завод, м'ясокомбінат та ін. Розвинена комбікормова, меблева, друкарсько-офсетна та швейна галузі.

Коростень розташований на північ від Житомира на відстані 87 км, він є вузлом автомобільних і залізничних шляхів, тому належить до промислово-транспортних центрів. Промисловість спеціалізується на випуску дорожніх машин, залізобетонних шпал, металоконструкцій і залізобетонних виробів, фарфоровій і деревообробній галузях. Розвиваються швейна, бавовнопрядильна та харчова промисловості. Діють підприємства з видобутку й обробки граніту.

Новоград-Волинський розміщений на заході області і віддалений від Житомира на відстані 87 км. Це важливий вузол залізничних і шосейних доріг, районний центр. Головні промислові підприємства: заводи сільськогосподарських машин, ремонтно-механічні, кормових антибіотиків, металовиробів, будівельних матеріалів та багато підприємств харчової промисловості.

На території Черкаської області територіальна структура промисловості представлена Черкаським і Уманським промисловими вузлами та промисловими центрами.

Черкаський промисловий вузол

Розташований на правому березі Дніпра на відстані 186 км від Києва. Він має вигідне транспортне й економіко-географічне положення. Через нього пролягають залізничні та автомобільні магістралі, що сполучають право - і лівобережні райони України, а водний дніпровський шлях дає вихід до Чорного моря. Формуванню промислового вузла сприяла низка факторів, зокрема, транспортно-географічне положення, трудові ресурси, виробничі зв'язки з промисловими підприємствами Києва, перетворення Черкас на обласний центр (295 тис. осіб).

Основними галузями промислового вузла є хімічна, харчова і машинобудівна. Серед хімічних підприємств виокремлюють такі: виробничі об'єднання "Азот" та "Хімволокно", завод хімічних реактивів і побутової хімії "Аврора". Харчова промисловість представлена консервною, м'ясною, цукровою, молочною і молочноконсервною, тютюновою та іншими галузями. Найбільші машинобудівні підприємства - НВО "Ротор", заводи "Будмашина", "Фотоприлад", спеціального технічного устаткування, телеграфної апаратури.

У Черкасах розвинена легка промисловість (виробництво шовку, трикотажу, швейних і художніх виробів, валяльно-войлочва); працюють підприємства меблевої (ВО "Черкасмеблі") та будівельної індустрії (ВО "Черкасизалізобетон").

Уманський промисловий вузол

Розвивається на базі промислового центру однойменного району, що розташований на південному заході Черкаської області на р. Уманка за 194 км від Черкас. До головних галузей промисловості належать: машинобудування (заводи "Магометр", "Вега", оптико-механічний, ВО "Уманьфєрммаш"), харчова (птахокомбінат, продтоварний, молочний, пиво-безалкогольний заводи), легка (швейна, взуттєва, художніх виробів фабрики). Функціонує також вітамінний завод, підприємства будівельної промисловості та будівельної індустрії. У зоні впливу промислового вузла знаходяться залізничний вузол Христинівка, районні центри Монастирище і Тальне.

Найбільші промислові центри Черкаської області - Сміла і Золотоноша. У промисловому виробництві цих центрів переважають галузі машинобудування і харчової промисловості. Обидва центри розміщені в зоні впливу Черкаського промислового вузла.

Інші центри спеціалізуються переважно на розвитку галузей харчової промисловості, виробництві будівельних матеріалів, виконують транспортні функції.



Схожі статті




Географія промислових комплексів - Іщук С. І. - Уманський промисловий вузол

Предыдущая | Следующая