Географія - Гілецький Й. Р. - Вирощування технічних культур

Найважливішою зерновою культурою в Україні є пшениця, особливо озима, яка на чорноземах дає добрі врожаї. Вона займає третину всієї площі зернових. Вирощують озиму пшеницю переважно у степовій і лісостеповій зонах. Посіви ярої пшениці займають незначні площі у східних областях України.

пшениця

Жито також є цінною продовольчою культурою, яка може рости в районах з порівняно холодним кліматом, на бідних піщаних грунтах. Сіють його на Поліссі, рідше у Лісостепу. Частка земель, зайнятих житом, у XX ст. значно скоротилася і сьогодні сильно поступається кукурудзі. Найбільше кукурудзи на зерно висівають у степовій і лісостеповій зонах, у Закарпатті. Створюються зони гарантованого виробництва зерна кукурудзи на зрошуваних землях.

Ячмінь - один із невибагливих злаків. Його посіви розміщені в північних районах Степу й Лісостепу, в передгірних і гірських районах Карпат.

Важливою фуражною культурою є овес. Його посіви поширені в поліських та передкарпатських областях, оскільки це вологолюбна і невибаглива до грунту рослина.

Із круп'яних культур в Україні виділяють просо, гречку і рис. Просо вирощують переважно в степових областях. Гречка поширена в лісостепових та поліських областях, на вологих піщаних грунтах. Рис почали сіяти в 1930-х рр. на півдні Херсонської області, у степовому Криму, на заплавних землях Дунаю й Південного Бугу. Культивують його переважно при штучному зрошенні, найчастіше з постійним затопленням поля.

Зернобобові (горох, квасоля, вика, кормовий люпин, соя) - важливі продовольчі й кормові культури. їхні посіви зосереджені на Поліссі і в Лісостепу.

рис

Вирощування технічних культур

Провідною технічною культурою в Україні є Цукрові буряки. Основним районом їх вирощування є Лісостеп (понад 85 % виробництва

поле кормового люпину

Цукрових буряків), а також прилеглі до нього райони Степу і Полісся.

Найкращі умови для вирощування соняшнику є в степовій і частково лісостеповій зонах країни. З інших олійних культур вирощують ріпак (на Поліссі і в Лісостепу), льон-кудряш, арахіс, рицину й сою (у Степу).

Основною волокнистою культурою у нашій країні є льон-довгунець. Він добре росте на родючих суглинистих і підзолистих грунтах у Поліссі та передгір'ях Карпат. Дуже скоротилися площі давньої волокнистої культури - коноплі.

Лікарські та ефіроолійні культури вирощують у Правобережній частині Лісостепу та Криму. З інших технічних культур важливе значення в Україні мають хміль, тютюн, махорка. Найкращими грунтами для нього є сірі лісові грунти, тому хміль виропгують у Житомирській області (70 %) та в інших районах Полісся. Тютюн вирощують в Криму, Придніпров'ї та на Закарпатті.

збирання помідорів

Вирощування картоплі та овочів, садівництво, ягідництво і виноградарство

Ця важлива галузь рослинництва займається вирощуванням картоплі та овоче-баштанних культур. Частка картоплі у загальній посівній площі становить близько 6%. Третина посівних площ картоплі зосереджена на Поліссі, близько половини - у Лісостепу.

Вирощування овочів (близько 40 видів) поширене на всій території, країни, але найбільше у господарствах степової та лісостепової зон. Помідори, перець, баклажани культивують у південних, областях, а огірки та інші види городини для консервування та соління т в північній частині Лісостепу і на Поліссі.

Баштанні культури (кавуни, дині) вирощують у південних районах Степу (Херсонська, Миколаївська, Одеська обл.).

Основні масиви зерняткових насаджень (яблуня, груша, айва) зосереджені в Лісостепу і на Поліссі, а кісточкових (вишня, черешня, слива, абрикос, персик, алича) і горіхоплідних (волоський горіх) - у Степу. Найрозвинутішим районом товарного садівництва є Правобережна частина Лісостепу, особливо Придністров'я, а також Закарпаття і Крим. Вирощування фруктів часто тяжіє до великих міст (малотранспортабельна продукція).

Ягідники розміщуються, в основному, на Поліссі та в Лісостепу, де вирощують полуницю, смородину, у Степу - посухостійку малину.

Важлива товарна галузь плодівництва - виноградарство. В Україні вирощують близько 50 сортів винограду. Основні площі виноградників зосереджені у південній і центральній частині Степу, передгір'ях Криму і Закарпаття.



Схожі статті




Географія - Гілецький Й. Р. - Вирощування технічних культур

Предыдущая | Следующая