Фінанси - Лондар С. Л. - Грошовий та валютний ринок України

Процеси та тенденції, що супроводжують розвиток світового фінансового ринку, ставлять перед фінансовою системою України кардинально нові завдання і проблеми. На сьогодні український фінансовий ринок можна позиціонувати як банкоцентрований ринок, оскільки основну масу операцій на цьому ринку здійснюють банки. Одним із важливих завдань на сучасному етапі є забезпечення внутрішніх передумов для створення стабільного і конкурентоспроможного національного фінансового ринку, який би забезпечував фінансову безпеку держави в умовах глобалізації.

Грошовий та валютний ринок України.

Про темпи розвитку грошового ринку в Україні можна судити зокрема за темпами і обсягами кредитування. З початку 2008 року обсяг кредитів, наданих у національній валюті, збільшився на 28,1 %, водночас в іноземній валюті - на 36,3 %. Обсяг кредитів, наданих юридичним особам, збільшився на 31,6 %, населенню - на 33,3 %. Строкова структура кредитів упродовж зазначеного періоду характеризувалася збереженням на досить високому рівні (близько 65,4 % питомої ваги довгострокових кредитів у загальному їх обсязі (рис. 13.1).

. відносна річна зміна обсягів кредитів, які надавались українськими банками фізичним особам у національній та іноземній волюті

Рис. 13.1. Відносна річна зміна обсягів кредитів, які надавались українськими банками фізичним особам у національній та іноземній волюті

^розраховано на основі даних НБУ

В умовах обмеження доступу до зовнішніх джерел запозичень банки для формування відповідної ресурсної бази активно залучали кошти на внутрішньому ринку - загальний обсяг депозитів протягом січня - вересня 2008 р. збільшився на 21,4 % - до 340,2 млрд грн. З них депозити юридичних осіб збільшилися на 17,4 %, депозити фізичних осіб - на 24,3 %.

У січні - листопаді 2008 року продовжувалися позитивні тенденції в строковій структурі депозитів - питома вага довгострокових депозитів у загальному обсязі депозитів збільшилася до 47,3 % порівняно із 46,4 % на початку року (рис. 13.2). У валютній структурі депозитів дещо вищими темпами зростали вкладення в національній валюті. Обсяг депозитів у національній валюті впродовж зазначеного періоду збільшився на 21,9 %, а кошти в іноземній валюті - на 20,3 %. Такі особливості динаміки валютної структури депозитів призвели до незначного зменшення рівня доларизації економіки з 22,8 % на початку року до 22,7 % за станом на 1 грудня 2008 р.

Що стосується основних тенденцій на валютному ринку, варто зазначити, що у 2008 р. шляхом вжиття заходів у сфері валютного регулювання та посилення курсової гнучкості Національний банк намагався зменшити вплив зовнішніх шоків на стан грошово-кредитного ринку та збалансувати попит і пропозицію. Протягом липня серпня 2008 року спостерігалося домінування пропозиції над попитом на іноземну валюту, що відображалось у посиленні девальваційного тиску на гривню. Середньозважений курс гривні до долара США на міжбанківському ринку в цей період коливався в діапазоні від 4,59 до 4,68 грн/дол. США, готівковий - від 4,57 до 4,65 грн/ дол. США. За таких умов, з метою згладжування надмірних курсових коливань, Національний банк викуповував з міжбанківського ринку надлишок іноземної валюти: у липні обсяг його інтервенцій був найбільшим у 2008 році (рис. 13.3).

динаміка зміни попиту (крива 1) пропозиції (крива 2) на валютному ринку та відповідні обсяги інтервенцій нбу (крива з, плюс - купівля, мінус - продажа) на валютному ринку протягом періоду січень 2006року - грудень 2008 року

Рис. 13.2. Динаміка зміни попиту (крива 1) пропозиції (крива 2) на валютному ринку та відповідні обсяги інтервенцій НБУ (крива З, плюс - купівля, мінус - продажа) на валютному ринку протягом періоду січень 2006року - грудень 2008 року, ^розраховано на основі даних НБУ

Проте, у вересні 2008 року на міжбанківському ринку відбулося скорочення пропозиції іноземної валюти переважно через зменшення її надходжень на рахунки українських резидентів. Останнє було зумовлено зниженням світових цін на металопродукцію, а також поглибленням кризи на міжнародних фінансових ринках, який провокував відплив коштів, у т. ч. з країн з перехідною економікою. Скорочення пропозиції призвело до певного ослаблення курсу гривні. Середньозважений курс гривні до долара США на міжбанківському ринку у вересні коливався в діапазоні від 4,66 до 5,07 грн/дол. США, готівковий - від 4,67 до 5,06 грн/дол. США (в листопаді - вже від 6,01 до 6,02 грн/дол. США). За підсумками вересня баланс інтервенцій Національного банку на міжбанківському ринку був від'ємним і становив мінус 150,3 млн дол. США, а в листопаді його значення вже становило мінус 3398,6 млн дол. США.

. курс гривня-долар сша на готівковому ринку протягом 2008року.

Рис. 13.3. Курс гривня-долар США на готівковому ринку протягом 2008року.

*дані НБУ

Динаміка офіційного курсу гривні до інших світових валют віддзеркалювала кон'юнктуру міжнародних ринків. Так, у листопаді офіційний курс гривні до долара США з початку року знизився на 17,04 %, щодо євро - на 15,82 %, до російського рубля - на 13,29 %.

Міжнародні резерви, в свою чергу, на кінець листопада2008 р. становили 32,7 млрд дол. США, збільшившись з початку року близько на 1 млрд. дол. США (рис. 13.4).

динаміка зміни міжнародних резервів у 2008 році

Рис. 13 .4. Динаміка зміни міжнародних резервів у 2008 році

З метою подальшої диверсифікації структури міжнародних резервів НБУ здійснював викуп євро, фунтів стерлінгів, інших валют. їх обсяг був достатнім для фінансування майбутнього імпорту товарів і послуг упродовж 3,7 місяця.



Схожі статті




Фінанси - Лондар С. Л. - Грошовий та валютний ринок України

Предыдущая | Следующая