Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків - Мишкін Ф. С. - Фактори, що спричиняють фінансові кризи

Економічний аналіз впливів несприятливого вибору і морального ризику може допомогти нам зрозуміти фінансові криги, глибокі розриви зв'язків та розвал фінансових ринків, що характеризуються значним падінням цін на активи та банкрутством багатьох фінансових і не фінансових фірм. Як засвідчує історія, фінансові кризи мали місце в більшості країн. Сполучені Штати Америки зазнали значних фінансових криз в 1819 p., 1837 p., 1857 p., 1873 p., 1884 p., 1890 p., 1907 p. і у 1929-1933 роках, але після цього не мали жодної1.

Необхідність вивчення фінансових криз обумовлюється тим, що вони призводили до серйозних економічних спадів в минулому і не виключене їхнє повторення у майбутньому.

Фінансові кризи виникають тоді, коли проблеми несприятливого вибору і морального ризику на фінансових ринках постають настільки гостро, що останні не здатні ефективно спрямувати кошти від заощадників до тих, що мають продуктивні інвестиційні можливості Внаслідок неефективного функціонування фінансових ринків ділова активність різко скорочується.

Фактори, що спричиняють фінансові кризи

П'ять факторів економічного середовища призводять до суттєвого загострення проблем несприятливого вибору і морального ризику на фінансових ринках, що спричинить фінансову кризу: (1) збільшення процентної ставки; (2) падіння курсів на ринку акцій; (3) непередбачене падіння загального рівня цін; (4) зростання невизначеності; (5) банківська паніка.

Зростання процентних ставок

Як ми бачили раніше, індивіди та фірми з найризиковішими інвестиційними проектами готові платити найвищі процентні ставки. Якщо ринкові процентні ставки достатньо зросли внаслідок зрослого попиту на кредит або зменшення пропозиції грошей, то фірми з невисоким ризиком неплатежу по позичці ймовірно мають менше бажання брати в позичку, тоді як фірми зі значним кредитним ризиком неплатежу по позичці все ще готові позичати. Внаслідок збільшення несприятливого вибору позикодавці більше не захочуть надавати позички. Суттєве зменшення обсягу позичок призведе до істотного скорочення інвестицій та сукупної ділової активності.

Падіння курсів на ринку акцій

Значне падіння курсів на ринку акцій може посилити проблеми несприятливого вибору та морального ризику на фінансових ринках і створити фінансову кризу. Падіння курсів на ринку акцій означає, що власний капітал корпорацій зменшився, бо курси акцій є оцінкою власного капіталу корпорацій. Зменшення власного капіталу внаслідок падіння курсів акцій спонукає позикодавців ставитись до надання позичок обережніше, бо, як уже зазначалося, власний капітал фірми відіграє роль, подібну до ролі застави. Коли вартість застави зменшується, це призводить до меншого захисту позикодавців, отже, втрати від позик, можливо, будуть серйознішими. Оскільки позикодавці тепер менше захищені від наслідків несприятливого вибору, то вони зменшують свої позики, що, в свою чергу, зумовить падіння інвестицій і сукупного обсягу виробництва.

Крім того, зменшення власного капіталу корпорацій внаслідок падіння курсів на ринку акцій збільшує стимули морального ризику позичальників до ризикових інвестицій, бо ці фірми зазнають менших втрат при дорожчому інвестуванні Насамкінець, збільшення морального ризику надання позичок стає менш привабливим. Це ще одна причина, чому падіння курсів на ринку акцій і внаслідок цього зменшення власного капіталу веде до зменшення обсягу наданих позичок і падіння ділової активності.



Схожі статті




Економіка грошей, банківської справи і фінансових ринків - Мишкін Ф. С. - Фактори, що спричиняють фінансові кризи

Предыдущая | Следующая