Економічний аналіз - Мних Є. В. - 1.5. Предмет і об'єкти економічного аналізу

Виокремлення будь-якої системи спеціальних знань, зокрема і економічного аналізу, передбачає чітке розмежування її предметної галузі та визначення специфіки об'єктів дослідження. Враховуючи високий рівень інтегрованості економічних наук, досягти чіткості такого розмежування дуже складно, що зумовлює різноплановість тлумачень предмета та об'єктів будь-якої науки. Як предметну галузь економічного аналізу діяльності підприємства часто виокремлюють: виробничо-фінансову діяльність, господарські явища і процеси, економіку підприємства, структуру і зміст інформаційних потоків на підприємстві тощо. Зауважимо, що виходячи зі змісту економічного аналізу, його цільової орієнтації, предмет аналізу не слід пов'язувати з об'єктом і станом його інформаційної визначеності, оскільки показники (параметри) будь-якої економічної субстанції лише описують її, а не розкривають змістову природу зміни і розвитку у системі координат управління. Здійснюючи економічний аналіз, слід зважати на такі його особливості:

- оскільки функціонування будь-якої економічної системи і її ділова активність мають циклічний характер, то аналіз слід проводити у кожній фазі цього циклу;

- аналізом слід охопити не тільки кількісні, а і якісні характеристики діяльності суб'єктів господарювання;

- аналізується вся сукупність причинно-наслідкових зв'язків, дія об'єктивних і суб'єктивних факторів, меркантильні і практичні субстанції підприємництва;

- у площині аналітичних досліджень знаходиться не тільки економічна сфера діяльності суб'єктів господарювання, а й правові, соціальні, економічні аспекти їх функціонування;

- економічний аналіз, маючи свою предметну галузь, є забезпечуючою підсистемою практично всіх функцій управління та виробничо-фінансового менеджменту, але це не дає підстав для його розмивання у предметах інших функціональних економічних наук;

- трансформація економічних систем, економічна глобалізація та інтернаціоналізація, перехід до нових форм і методів бізнесу, зміна філософії підприємництва приводять до ускладнення, видозмінювання, розширення меж предмета аналізу господарської діяльності підприємства.

Таким чином, під предметом економічного аналізу діяльності підприємств треба розуміти реальну господарську практику суб'єктів господарювання, яка характеризується сукупністю економічних відносин у зв'язку з виробничо-фінансовими ресурсами, навколишнім природним середовищем, міжнародним співробітництвом та соціально-політичною атмосферою і відображається у системі економічної інформації.

Економічний аналіз пов'язаний з явищами та процесами, які показують сутність відносин процесу виробництва, логістики, управління тощо. У змістовій площині він визначає цілеспрямовану діяльність дослідника (аналітика), яка полягає в ідентифікації показників, факторів зв'язку, алгоритмів зміни для пояснення і обгрунтування явищ і процесів господарського життя, їх формалізованого вираження та визначення шляхів адаптації досліджуваного об'єкта чи досягнення його зміни.

Ідентифікація передбачає встановлення відповідності реальних явищ і процесів їх наперед відомим характеристикам. Це інформаційне відображення господарських явищ і процесів, показників, які дають кількісну і якісну інтерпретацію досліджуваного об'єкта, явищ, процесів.

Будь-яка зміна господарських явищ і процесів досліджуваного суб'єкта господарювання відбувається під впливом об'єктивних і суб'єктивних факторів. Факторами називають рушійні сили, які визначають стан і зумовлюють зміну та розвиток господарських явищ і процесів. Саме виявлення сукупності факторів, визначення характеру і ступеня їх впливу, ідентифікація і оцінка ступеня їх значимості становлять основу причинно-наслідкового пояснення наявної чи можливої ситуації.

Ідентифікація алгоритмів зміни і розвитку є сукупністю послідовних дій, які необхідно виконати, щоб отримати заданий результат.

Результати аналітичних досліджень можуть бути чітко формалізованими за кількісними оцінками, тобто мати алгоритм доведення, і неформалізованими, що грунтуються на певних (кількісно не виражених) уподобаннях. Очевидно, що аналітичні висновки і пропозиції, які мають формалізоване вираження, є більш об'єктивними, перспективними, хоч і не виключають певної корекції управлінських дій на суб'єктивні уподобання.

Господарські явища і процеси необхідно розглядати з позицій їх фактичного чи можливого впливу на зміну економічного потенціалу суб'єктів господарювання. їх ідентифікація і оцінка дають змогу зробити висновки про те, яким є виробничо-фінансовий стан економічної системи і чого можна очікувати в майбутньому. Слід пам'ятати, що певні явища і процеси неодмінно вплинуть на зміну господарської ситуації, а деякі можуть вплинути на неї лише потенційно.

До предметної галузі економічного аналізу належать також виявлення і обгрунтування шляхів мобілізації резервів зміни і розвитку, які варто розглядати як ступінь дії факторів у конкретних умовах. Будь-які резерви визначаються як невикористані можливості, чи втрачена вигода (приховані резерви), та певний запас можливостей (явні резерви). На основі рейтингової оцінки можливостей та доцільності мобілізації резервів формулюють висновки і пропозиції для прийняття управлінських рішень.

Предметна сфера аналізу обумовлюється цілями його проведення, які залежать від запиту користувачів аналітичної інформації.

Виокремлюють дві групи користувачів: внутрішніх і зовнішніх. Внутрішні користувачі (керівники і спеціалісти різних ієрархічних рівнів виробничо-фінансової діяльності суб'єктів господарювання) ставлять цілі діагностики і оцінювання стану та перспектив діяльності, а також результативності їх управлінських дій. Зовнішніх користувачів можна поділити на тих, що безпосередньо зацікавлені у позитивних результатах роботи суб'єктів господарювання (власники, акціонери, кредитори, партнери), і тих, що захищають інтереси першої групи користувачів (контролюючі органи, аудитори, профспілкові організації, мас-медіа та ін.). Для зовнішніх користувачів метою аналізу є об'єктивне обгрунтування управлінських дій, правомірності змін у досягненні креативних цілей, визначеності можливого сприяння у досягненні успіху тощо.

Демократизація бізнесу, інтеграція і розмежування корпоративних інтересів визначили також соціально-корпоративний аспект тлумачення предмета економічного аналізу, згідно з яким від результатів аналізу залежать мотивація і поведінка всіх учасників процесу господарювання, а вигода від реалізації управлінських рішень буде тим більшою, чим повніше будуть враховані інтереси зацікавлених сторін.

Даючи характеристику предмета економічного аналізу, доцільно також виокремити його об'єкти. Об'єктом з погляду пізнання є сфера діяльності дослідника. Стосовно економічного аналізу, то поняття його предмета і об'єктів не є тотожними, хоча чітку межу між ними встановити дуже важко. Об'єкти економічного аналізу мають інформаційне вираження, існують незалежно від наявності користувачів аналітичної інформації, цілей і можливостей їх активної участі в управлінні. Якщо предметом економічного аналізу є реальна господарська практика суб'єктів господарювання за всіма аспектами відносин у його внутрішньому і зовнішньому середовищах, то об'єктом - інформаційна модель досліджуваної предметної галузі. Межею корисності пізнання об'єктів аналізу є отримання достовірної, повної, якісної і своєчасної аналітичної інформації. Розділяти предмет та об'єкти аналізу господарської діяльності доцільно лише з позицій раціональної організації аналітичних досліджень, оскільки це взаємопов'язані дефініції. Предметом аналізу є формування пізнавальної інформації про природу, стан, структуру та поведінку його об'єктів. Об'єктами економічного аналізу діяльності підприємства є:

- виробнича, інвестиційна, фінансова, маркетингова та інші види діяльності;

- ресурси всіх видів діяльності;

- виробничі та управлінські структури;

- організація виробництва, праці, менеджменту, ділового партнерства тощо;

- форми господарювання і власності тощо. Виокремлення об'єктів і предметної галузі їх дослідження

Визначається цілями управління та наявністю ефективного організаційно-методичного забезпечення аналізу.



Схожі статті




Економічний аналіз - Мних Є. В. - 1.5. Предмет і об'єкти економічного аналізу

Предыдущая | Следующая