Економічний аналіз діяльності підприємства - Савицька Г. В. - 5.3. Аналіз використання виробничої потужності підприємства

Значення і завдання аналізу. Фактори зміни виробничої потужності. Показники її використання і фактори, що визначають їхній рівень.

Від рівня матеріально-технічної бази підприємства, ступеня використання його виробничого потенціалу залежать усі кінцеві результати господарювання, зокрема обсяг випуску продукції, рівень її собівартості, прибуток, рентабельність, фінансовий стан і т. ін.

Якщо виробничі потужності підприємства використовують недостатньо повно, то це призводить до збільшення частки постійних витрат в їхній загальній сумі, зростання собівартості продукції і, як наслідок, зменшення прибутку. Тому в процесі аналізу необхідно встановити, які зміни відбулися у виробничих потужностях підприємства, наскільки повно їх використовують, і як це впливає на собівартість, прибуток, рентабельність, беззбитковий обсяг продажів, зону безпеки підприємства та інші показники.

Джерелами інформації для аналізу є "Баланс виробничої потужності", "Звіт про продукцію", "Звіт про витрати", "Звіт про прибутки і збитки" та інше.

Під виробничою потужністю підприємства розуміють максимально можливий випуск продукції при реально наявному обсязі виробничих ресурсів і досягнутому рівні техніки, технології та організації виробництва. Вона може виражатися в людино-годинах, машино-годинах або в обсязі випуску продукції в натуральному чи вартісному вираженні. Виробнича потужність підприємства не може бути постійною. Вона змінююється разом з удосконаленням техніки, технологій та організації виробництва і стратегій підприємства.

Ступінь використання виробничих потужностей характеризується такими показниками:

А) коефіцієнт використання потужності:

Фактичний ( плановий) річний обсяг виробництва продукції

Вик лот ^™ у*л ^ ~Щ

Середньорічна виробнича потужність підприємства

Б) коефіцієнт інтенсивного завантаження потужності:

^ Середньодобовий випуск продукції

Інт. зав Середньодобова виробнича потужність *

В) коефіцієнт екстенсивного завантаження потужності:

^ _ Фактичний або плановий фонд робочого часу Розрахунковий фонд робочого часу, прийнятий для визначення виробничої потужності

Вивчають динаміку цих показників" виконання плану їхнього рівня і причини їхньої зміни, такі як введення в дію нових і реконструйованих підприємств, технічне переоснащення виробництва, скорочення виробничих потужностей.

Фактори зміни Ті величини Можна встановити на основі звітного балансу виробничої потужності, який складають у натуральному і вартісному вираженні в зіставних цінах за видами продукції, які випускають у цілому по підприємству:

ЯВ =ПП + ЯБ + ЯР + ЯІв + ЯАс - ЯВ,

Де ПК, Я" - виробнича потужність відповідно на кінець і початок періоду;

Я Б - збільшення потужності за рахунок будівництва нових і розширення діючих підприємств;

ЯР - збільшення потужності за рахунок реконструкції діючих підприємств;

Яід - збільшення потужності за рахунок впровадження інноваційних заходів;

ДЯщ, - зміна потужності у зв'язку зі зміною асортименту продукції з різним рівнем трудомісткості;

Таблиця 5.6. Аналіз використання виробничої потужності підприємства

Значення

Показника

Показник

Минулий період

Звітний період

Зміни

Випуск продукції (у зіставних цінах), тис. грн

96 000

100 800

+4 800

Виробнича потужність, тис. грн

100 000

120 000

+20 000

Приріст виробничої потужності за рахунок:

Введення в дію нового цеху

+15 000

Реконструкції

+2 200

Інноваційних заходів

+2 800

Рівень використання

Потужності, %

96,0

84,0 '

-12,0

ЯВ - зменшення потужності у зв'язку з вибуттям машин, обладнання та інших ресурсів.

Дані табл. 5.6 показують, що за звітний період виробнича потужність підприємства за рахунок введення в дію нового цеху, реконструкції і введення намічених оргзаходів збільшилася на 20 % (120 000:100 000 o 100). Однак рівень її використання значно знизився. Резерв виробничої потужності фактично у звітному році становить 16 % (100 - 84). З метою нормального функціонування підприємства, усунення короткочасних збоїв у роботі планом передбачався резерв потужності 5 %. Отже, створений виробничий потенціал використовують недостатньо повно. Причини - надпланові витрати часу на ремонт обладнання, надпланові цілоденні і внутрізмінні простої обладнання у зв'язку з тим, що не було сировини, електроенергії, через недостатньо високий рівень організації виробництва і збуту продукції.

Для характеристики ступеня використання пасивної частини основних засобів Розраховують показник виходу продукції на 1 м2 виробничої площі, який певною мірою доповнює характеристику використання виробничих потужностей підприємства. Підвищення рівня цього показника сприяє збільшенню виробництва продукції і зниженню собівартості.

З табл. 5.7 видно, що обсяг виробництва на аналізованому підприємстві у звітному році зріс на 4800 тис. грн, у тому числі за рахунок збільшення:

O виробничої площі підприємства:

АВП = (5400 - 5000) 0,9 o 21,33 = +7680 тис. грн;

O частки площі цехів у загальній виробничій площі:

АВП = 5400 (0,91 - 0,90) o 21,33 = +1150 тис. грн;

O випуску продукції на 1 М2 площі цехів:

ЛВЯ = 5400 0,91 (20,513 - 21,333) = - 4030 тис. грн.

Таблиця 5.7. Дані для аналізу використання виробничої площі підприємства

Значення

Показника

Показник

Минулий період

Звітний період

Зміни

Обсяг виробництва продукції, тис. грн

96 000

100 800

+4 800

Виробнича площа, м2

5 000

5 400

+400

У тому числі площа цехів, м2

4 500

4 914

+414

Частка площі цехів у загальній виробничій площі

0,90

0,91

+0,01

Випуск продукції на 1 м2, тис. грн:

Виробничої площі

19,2

18,66

-0,54

Площі цехів

21,333

20,513

-0,82

Таким чином, можна зробити висновок, що підприємство недостатньо повно використовує не лише активну, а й пасивну частину основних засобів. Неповне використання виробничої потужності призводить до зниження обсягу випуску продукції, зростання її собівартості, оскільки на одиницю продукції припадає більше постійних витрат*

Після цього детальніше вивчають використання окремих видів машин і обладнання.



Схожі статті




Економічний аналіз діяльності підприємства - Савицька Г. В. - 5.3. Аналіз використання виробничої потужності підприємства

Предыдущая | Следующая