Цивільний процес України - Логінов О. А. - ВСТУП

Цивільне процесуальне право є невід'ємною складовою загальної системи національного права України. Основним завданням цієї галузі є регулювання суспільних відносин, які виникають при здійсненні правосуддя у цивільних справах.

Національне законодавство перебуває на стадії свого розвитку, удосконалення судової системи, зміни компетенції суду відповідно до судово-правової реформи, що і обумовлює необхідність написання підручників, навчальних посібників, які і віддзеркалювали б новели цієї галузі права.

Вивчення навчальної дисципліни "Цивільний процес України" має важливе значення, оскільки вона відноситься до кола фундаментальних навчальних дисциплін у програмі вищої юридичної освіти і впливає на формування професійної культури сучасного юриста. Без знань встановлених законом правил розгляду та вирішення цивільних справ неможливо стати фахівцем у галузі права.

У навчальному посібнику автори, на основі аналізу чинного процесуального законодавства, практики його застосування, сучасних концепцій розвитку науки цивільного процесуального права у доступній для сприйняття формі виклали загальні положення правового регулювання порядку розгляду та вирішення цивільних справ, розкрили зміст інститутів цивільного процесуального права України, які складають його систему, в тому числі цивільних процесуальних правовідносин, доказів та доказування, висвітлили розвиток цивільного процесу за стадіями та провадженнями, процесуальні питання виконання судових рішень, а також загальні положення міжнародного цивільного процесу.

У процесі вивчення навчальної дисципліни студенти повинні оволодіти навичками самостійної практичної роботи з цивільними процесуальними нормами, засвоїти суть цивільних процесуальних правових категорій, зміст цивільних процесуальних правових інститутів, об'єктивні закономірності їх розвитку, навчитися розуміти зміст норм цивільного процесуального права та правильно застосовувати їх при вирішенні конкретних справ, тлумачити роз'яснення Пленуму ВСУ та ВССУ, набути досвід науково-дослідної роботи в галузі цивільного процесуального права.

При написанні навчального посібника автори орієнтувалися на основні підходи до викладання цієї навчальної дисципліни, які склалися в Україні. Враховувались досягнення відомих українських і російських процесуалістів - В. В. Комарова, В. І. Тертишнікова, М. К. Треушнікова, Ю. С. Червоного, М. Й. Штефана та інших. Навчальний посібник складається з двох частин і містить 24 розділи, що загалом збігається із структурою системи цивільного процесу України, яка на сьогодні склалася і яка вивчається студентами вищих юридичних навчальних закладів, з урахуванням авторського бачення важливості тієї чи іншої теми для вивчення всього курсу та значущості інститутів для самої галузі права, деякі розділи навчального посібника відрізняються за обсягом поданого матеріалу.

У навчальному посібнику відображено правове регулювання цивільного судочинства України станом на 1 серпня 2012 р.

Розкриття нормативних правил цивільного судочинства провадиться на основі Конституції України, Цивільного процесуального кодексу та іншого законодавства України, зокрема: Цивільного кодексу, Сімейного кодексу, Кодексу законів про працю України тощо. Положення навчального посібника також грунтуються на рішеннях Конституційного Суду України та постановах Пленуму Верховного Суду України та Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Матеріал посібника сприятиме кращому розумінню студентами норм та інститутів цивільного процесуального права України, якими встановлено порядок здійснення правосуддя в цивільних справах, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових та інших відносин, і які (інститути) спрямовані на реалізацію конституційних положень щодо судового захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Викладений у навчальному посібнику матеріал допоможе засвоїти курс цивільного процесу України і сформувати, на основі отриманих знань, якісні професійні навички. Зокрема, у посібнику до кожного розділу наводяться перелік нормативно-правових актів і список рекомендованої літератури для поглибленого вивчення навчальної дисципліни. В опануванні курсу також допоможуть контрольні запитання після кожного розділу та схеми, які є органічним доповненням книги. Навчальний посібник містить необхідний довідковий апарат, що полегшує користування книгою та збагачує її зміст.



Схожі статті




Цивільний процес України - Логінов О. А. - ВСТУП

| Следующая