Цивільне право - Майданик P. A. - Особи

Особливості англо-американської системи права

В основу англо-американського права покладено загальне право (common law) Великобританії, яке сформувалося в результаті діяльності королівських судів, рішення яких визнавались такими, що мають обов'язкову силу для нищестоящих судів. Шляхом прийняття нових судових рішень забезпечувався розвиток спочатку загального права, а пізніше і права справедливості (equity), яке склалось в результаті діяльності суду канцлера. Цей дуалізм (судів загального права і права справедливості) схожий на дуалізм цивільного і преторського права в рамках римського приватного права. Загальне право і право справедливості сформували прецедентне право, до якого пізніше добавилось статутне право (statute law), яке включає також акти, прийняті парламентом.

Сформоване в такому вигляді англійське право було перенесене в колонії - США, Канаду, Австралію, Нову Зеландію, інші країни, де воно було піддано модифікації. Найбільші зміни в англійське право були внесені в США. Тому ця правова система отримала назву англо-американської.

Джерела права

Загальний перелік джерел у цій системі права той самий - закони, судова практика, звичаї, але їх співвідношення змінюється.

Закони в англо-американській системі не відіграють тієї ролі, яка притаманна континентальному праву. Тут відсутні кодифіковані акти цивільного законодавства - кодекси. Закони приймаються щодо окремих інститутів - юридичних осіб, права власності, купівлі-продажу тощо. Вони не систематизуються. Є лише окремі систематизовані акти, які стосуються лише деяких інститутів (наприклад, Одноманітний торговий кодекс, США).

Вирішальне значення для визначення змісту цивільного права має судова практика, яка приймає форму прецедентного права. Прецедентне право - це систематизована доктриною сукупність рішень судів вищих інстанцій, які підлягають застосуванню до аналогічних справ. Судові прецеденти визнаються джерелами права. Рішення судів відкликаються на потреби практики і змінюють попередні рішення. Право розвивається поступово, із збереженням корисних традицій. Збірники прецедентів існують в документарному вигляді та електронній формі.

Значна увага також приділяється звичаям, особливо при формуванні нових прецедентів.

Англо-американська система розвивається під визначальним впливом прецедентного права. Юрист загального права слідує будь-яким вимогам практики і не може ігнорувати окремі її потреби з метою дотримання логічності системи загальних норм. Доктрина розвивається казуїстично, шляхом узагальнення окремих прецедентів. Кожний із методів цих двох правових систем має свої плюси і мінуси. Важко обрати абсолютно кращий із них.

Не випадково на сучасному етапі відбувається зближення цих правових систем, що особливо яскраво проявляється на прикладі ЄС.

Особи

Положення про осіб в англо-американському праві присвячені фізичним та юридичним особам. Розмежування правоздатності і дієздатності не проводиться. Замість них існує єдине поняття правосуб'єктності (legal capacity). Однак на практиці розрізняють пасивну та активну правосуб'єктність (аналоги право - та дієздатності), причому остання трактується як здатність до самостійного вчинення правового акту. Правосуб'єктність вважається формально рівною, виникає за загальним правилом з народження і припиняється в момент смерті. Англо-американському праву невідоме визнання особи безвісно відсутньою та померлою як самостійні правові інститути.

Щодо юридичних осіб в цій правовій системі характерним є те, що слабе розвинене загальне поняття юридичної особи. Існує два основні різновиди юридичних осіб - товариства (partnerships) і компанії (у Великій Британії) або корпорації (в США); публічні корпорації у Великій Британії. Товариства мають декілька різновидів, які відрізняються залежно від характеру відповідальності товаришів за боргами товариства. Повні товариства не визнаються юридичними особами. Інший вид товариств - командитні (limited partnership) - визнані юридичними особами.



Схожі статті




Цивільне право - Майданик P. A. - Особи

Предыдущая | Следующая