Бухгалтерський облік - Садовська І. Б. - 6.3. Облік безготівкових розрахунків

З метою забезпечення зберігання грошових коштів, а також здійснення банківських розрахунків як із юридичними, так і фізичними особами, підприємства відкривають рахунки в установах банків.

Безготівкові розрахунки - це перерахування грошових коштів з рахунку підприємства-платника на рахунок підприємства-отримувача. Фінансовим посередником у цих розрахунках виступає банк, який надає послуги своїм клієнтам-підприємствам, підприємцям і фізичним особам. Порядок безготівкових розрахунків суворо регламентований законодавством. Здійснення розрахункових операцій через банк знижує потребу в готівці, сприяє концентрації в банку вільних грошових коштів для кредитування, забезпечує їх збереження і ефективніше використання, оптимізує й прискорює грошовий обіг держави.

Основними нормативно-правовими документами, які врегульовують дане питання є Закон України "Про банки і банківську діяльність" від 20.03.1991 р. № 872-ХІІ, а також нормативний акт НБУ "Інструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах" від 12.11.2003 р. № 492.

Інструкція регулює правовідносини, що виникають у разі відкриття клієнтам банків поточних, депозитних (вкладних) рахунків у національній та іноземній валюті, а також поточних бюджетних рахунків у національній валюті України.

Банки відкривають рахунки зареєстрованим в установленому чинним законодавством порядку юридичним особам та фізичним особам суб'єктам підприємницької діяльності, філіям, представництвам, відділенням та іншим відокремленим підрозділам підприємств, у тому числі структурним підрозділам, фізичним особам на умовах, викладених в договорі між установою банку і власником рахунку. Рахунки для зберігання грошових коштів і здійснення усіх видів банківських операцій відкриваються у будь-яких банках України за вибором клієнта і за згодою цих банків.

На рис. 6.6. зображено види рахунків, які можуть відкриватись в установах банків.

Для відкриття поточного рахунка в банк подають такі документи:

1. Заяву про відкриття рахунка.

2. Копію свідоцтва про державну реєстрацію підприємства у виконавчих органах влади.

3. Копію рішення про створення, реорганізацію підприємства, засвідчену нотаріально або органом, що прийняв таке рішення.

види рахунків

Puc. 6.6. Види рахунків

4. Копію належним чином зареєстрованого статуту (положення), засвідчену нотаріально. Установа банку, в якому відкриваються рахунки (субрахунки), робить відмітку про відкриття такого рахунка на примірнику, статуту (положення), на якому зроблено відмітку податкової інспекції про реєстрацію підприємства в податкових органах, відтак цей примірник повертають власнику рахунка.

5. Копію документа, який підтверджує, що підприємство взято на облік у податкових органах.

6. Картку зі зразками підписів директора та його заступника, головного бухгалтера та його заступника і відбитком печатки.

7. Копію документа про реєстрацію в органах Пенсійного фонду України, засвідчену нотаріально або органом, який здійснює реєстрацію.

8. Копію документа про реєстрацію в органах Фонду соціального страхування України, засвідчену нотаріально або органом, який здійснює реєстрацію.

Платіжні інструменти - засіб певної форми на паперовому, електронному чи іншому виді носія інформації, використання якого ініціює переказ грошей з відповідного рахунку платника.

Узагальнюючим документом який підсумовує операції на рахунку в банку є виписка банку, яка містить перелік операцій за дебетом і кредитом рахунка із зазначенням номерів документів.

Для обліку наявності та руху грошових коштів на поточному рахунку, що знаходиться у банку і можуть бути використані для поточних операцій призначено рахунок 31 "Рахунки в банках", конкретно у розрізі субрахунків:

311 "Поточні рахунки в національній валюті";

312 "Поточні рахунки в іноземній валюті".

За дебетом субрахунків відображається надходження грошових коштів, за кредитом - їх використання.

Для здійснення операцій на поточному рахунку підприємством до уповноваженого банку подаються оформлені належним чином відповідні первинні документи.

Підсумковим етапом обліку є відображення результатів діяльності у звітності. Інформація про відображення грошових коштів у ній наведена в таблиці 6.2.

форми безготівкових розрахунків

Рис. 6.7. Форми безготівкових розрахунків

Таблиця 6.2. Відображення грошових коштів у звітності

Код та назва рахунку, субрахунку

Форми фінансової звітності

Назва форми

Назва рядка

Код рядка

30 "Каса",

31 "Рахунки в банках"

Баланс

Грошові кошти та їх еквіваленти:

- в національній валюті; - в іноземній валюті

230 240

Звіт про рух грошових коштів

Залишок коштів на кінець року

430

Примітки до річної фінансової звітності

Каса

640

Поточний рахунок у банку

650

Інші рахунки в банку (акредитиви, чекові книжки)

660

33 "Інші грошові кошти"

Баланс

Грошові кошти та їх еквіваленти:

-в національній валюті; - в іноземній валюті

230 240

Примітки до річної фінансової звітності

Грошові кошти в дорозі

670

Еквіваленти грошових коштів

680



Схожі статті




Бухгалтерський облік - Садовська І. Б. - 6.3. Облік безготівкових розрахунків

Предыдущая | Следующая