Ботаніка - Неведомська Є. О. - 5. Підйом води у стовбурах дерев

Під впливом атмосферного тиску стовп води може піднятися лише на висоту не вище 10 м, тоді як висота дерев може сягати десятків метрів. Саме всисна сила атмосфери, яка виникає за рахунок надзвичайно низької величини її водного потенціалу, і зумовлює цей підйом. Крім того, швидкість випаровування води більша швидкості її надходження. Тому в водних стовпчиках, які заповнюють ксилему високих дерев, існує від' ємний тиск, тобто натяг. Справа в тому, що в судинах ксилеми молекули води зв' язані не тільки одна з одною за рахунок сил зчеплення - когезії, - а і з стінками судин, які дуже гідрофільні, за рахунок сил прилипання - Адгезії. Опір стовпчика води до розривання становить 30 МПа, цього досить, щоб підняти воду на висоту 130-140 м. Ці сили не дають змоги розірвати водні тяжі й утворити порожнини. Саме спільність транспіраційного потоку, когезії та адгезії і зумовлює піднімання води у стовбурах дерев.

Питання для самоперевірки

1. Назвіть основні функції стебла. Як формується структура стебла?

2. Яка існує класифікація стебел?

3. Охарактеризуйте первинну будову стебла.

4. Що таке вторинна будова стебла? Які розрізняють типи вторинної будови стебла?

5. Поясніть, як відбувається підйом води у стовбурах дерев. Цікаво знати, що

^ Найбільших розмірів досягають насінні рослини. З хвойних гігантами є секвойї - 120-140 м заввишки. Товщина таких дерев становить понад 2(3 м, а маса стовбура перевищує 1000 т. Лише одне дерево дає понад 2000 м деревини. Щоб її перевезти, потрібно 60 залізничних вагонів.

^ З покритонасінних найбільшої висоти досягають стебла у тропічної ліани - Пальми-ротанга (до 300 м при 2-4 см завтовшки).

^ Найповільніше росте мексиканська рослина, яка називається Ді-он: За рік виростає всього на 0,76 мм.

> Юкка коротколиста - дерево, що росте в пустелі Мойяве (Каліфорнія, США), росте досить повільно - близько 10 см на рік.

^ Стебла деревних рослин можуть досягати віку 4-6 тис. років (мамонтове і Драконове Дерева). Деякі екземпляри креазотового куща (батьківщина - пустеля Мохаве в Каліфорнії) живуть 11700 років. А у рослин-ефемерів вік стебла обмежений лише 35-45 днями.

^ ДУби доживають до 400-500 років. Окремі різновиди в'яза (берест), які розмножуються боковими пагонами, потенційно безсмертні. Вони постійно омолоджують самі себе, відтворюючи власні копії.

^ Найлегшу в світі деревину має дерево Бальза, Що росте в американських тропіках. З неї будують моделі (наприклад, літаків), плоти, роблять рятувальні жилети та ізоляційні матеріали.

> З Коркового дуба Одержують корок. З корку роблять найрізноманітніші речі - від пляшкових пробок до плитки для підлоги. У дикому вигляді цей дуб росте на узбережжі Середземного моря і штучно вирощується в Португалії, Іспанії та на півночі Африки. Щоб не зашкодити дереву, корок збирають дуже обережно, обдираючи нижню його частину. Після цього дерево довго (приблизно 10 років) не чіпають аж до наступного збору "врожаю".

> Амазонське Коров'яче, Чи молочне, дерево - це тропічна фіга. Свою назву вона дістала завдяки сокові (латексу), який нагадує молоко і який можна пити як звичайне коров' яче молоко.

Важливо знати, що

^ Рекордсменами світу серед покритонасінних дерев вважаються австралійські евкаліпти, стебла яких сягають 140-155 м заввишки.

^ Одним із найтовщих дерев є Баобаб - мешканець африканських саван. Воно дуже швидко росте в товщину, досягаючи іноді до 50 м.

> Найшвидше росте Бамбук: Гігантський бамбук з М'янми (Бірма) за день виростає на 46 см, а індійський колючий бамбук за день виростає на 91 см.

Зі світу науки

> У зливових лісах Амазонки росте Копайба. Через надріз на стовбурі копайба може кожних дві години давати до 18 літрів масла, подібного до дизельного. Це масло цілком можна використовувати у двигунах. Коли зменшаться світові запаси нафти, рослинне паливо стане надзвичайно важливим енергоносієм.

Для допитливих

> Фототропізм, або Геліотропізм (від грецьк. helios - сонце, tropos - поворот) - тропізм, що викликає направлений вигин рослини до джерела світла (сонця). Цей вигин має хімічну природу. Під впливом ауксину (фітогормон) на тіньовому боці поділ і ріст клітин інтенсивніший в порівнянні з освітленим боком, де ауксину менше і ріст клітин сповільнений. У зв'язку з цим рослина згинається у бік тих клітин, що ростуть повільніше, тобто до світла. У стебел спостерігається позитивний фототропізм, у коріння - негативний, у листя - поперечний. Прикладом поперечного геліотропізму, який властивий, наприклад, листю рослин, що живуть в посушливих зонах, є зокрема тропізм листя евкаліптових дерев. У сонячний день це листя повертається ребром і пропускає сонячні промені повз себе так, що знайти тінь в евкаліптовому гаї є нелегким завданням. Такі дерева демонструють так званий "зворотний ефект жалюзі". Завдяки позитивному фототропізму рослини утворюють листову мозаїку, тобто листя в просторі розташовується так, щоб максимально використовувати світло.



Схожі статті




Ботаніка - Неведомська Є. О. - 5. Підйом води у стовбурах дерев

Предыдущая | Следующая